فروشگاه آنلاین ابزار طلا دمبوری

اخبار آذر 99

99/9/11
سبقت گرفتن بورس از دلار و سکه

اقتصاد نیوز : شاخص کل بورس در سه روز آغازین هفته مجموعا ۹۸ هزار و ۷۶۴ واحد افزایش یافته و بازدهی بورس در این سه روز ۷.۲ درصد بوده است. روند تغییرات نرخ رشد شاخص کل نیز روندی افزایشی داشته است، در روز شنبه شاخص کل ۱.۷ درصد رشد کرد، روز یکشنبه ۲.۶ درصد و در روز دوشنبه ۲.۷ درصد رشد داشته است.
طبق گزارش اقتصاد نیوز، در معاملات روز ‌دوشنبه شاخص کل 38 هزار واحد افزایش یافت. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد 6 هزار و 939 واحدی تا رقم 417 هزار واحد افزایش یافته است. در پایان معاملات دیروز ارزش صف‌های خرید به رقم 2 هزار و 477 میلیارد تومان رسید که هزار و 789 میلیارد تومان بیشتر از ارزش صف‌های فروش بوده است.

برترین تقاضاها؛ صف خرید سنگین تاپیکو

در آخر معاملات روز دوشنبه، 204 نماد صف خرید داشتند و ارزش صف‌های خرید 2 هزار و 477 میلیارد تومان بوده است. در بورس، نمادهای تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین)، خزامیا (شرکت زامیاد) و خگستر (گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو) بیشترین تقاضا را دارا بوده اند و در فرابورس نماد دی (بانک دی) بیشترین تقاضا را داشته است. بعد از بانک دی، بیشترین تقاضا به نمادهای کگهر (معدنی و صنعتی گلگهر) و شغدیر (پتروشیمی غدیر) اختصاص داشت.  

برترین عرضه‌ها؛ تداوم افت قیمت پدرخش

در پایان معاملات دیروز، 42 نماد صف فروش داشتند و ارزش صف‌های فروش 688 میلیارد تومان قیمت داشته است. در بورس بیشترین عرضه به پدرخش (شرکت درخشان ایران) تعلق داشته است. بعد از پدرخش، انرژی1 (نهادهای مالی بورس انرژی) و قنیشا (قند نیشابور) بیشترین عرضه‌های بورس را دارا بوده اند و در فرابورس برای پنجمین روز کاری پیاپی، اوراق مرابحه دولت، اراد 55، اراد 54 بیشترین عرضه را داشتند. شرکت دامداری تلیسه نمونه (با نماد معاملاتی تلیسه) در رتبه‌ بعدی بیشترین عرضه قرار داشت.

بیشترین رشد قیمت؛ رشد 12 درصدی قیمت مرقام

بیشترین افزایش قیمت در معاملات بورس دوشنبه به نماد مرقام (شرکت ایران ارقام) تعلق داشته است. بعد از ایران ارقام، شرکت پتروشیمی اراک (با نماد معاملاتی شاراک) بالاترین رشد قیمت را داشت. نماد انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) نیز در رتبه‌ بعدی بیشترین افزایش قیمت معاملات بورس تهران قرار گرفت. در معاملات فرابورس نیز اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی (تملی808، تملی708، تملی804، تملی612، تملی808 و تملی805) با رشد 5 درصدی قیمت، بیشترین رشد قیمتی را دارا بوده اند.

بیشترین افت قیمت؛ دومین روز پیاپی کاهش قیمت قصفها

شرکت قند اصفهان (با نماد معاملاتی قصفها) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت را در میان شرکت‌های بورسی به خود تخصیص داده است. بعد از آن‌که در دو هفته اخیر سهام قند اصفهان از هزار و 380 تومان به 2 هزار و 460 تومان رسید، یکشنبه و دوشنبه با کاهش قیمت روبرو شد. دیروز قیمت قصفها 4.67 درصد کاهش پیدا کرد. بعد از شرکت قند اصفهان، سهام شرکت‌های پارس خزر (لخزر) و لبنیات پاک (غپاک) بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی704، تملی702، اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، تسه9811، تسه9709، شرکت تلیسه و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، تسه9902 همگی با درصد کاهش، بیشترین کاهش قیمت را دارا بوده اند.

پیش بینی بورس امروز

شاخص کل بورس در سه روز آغازین هفته مجموعا 98 هزار و 764 واحد بالا آمده است. بازدهی بورس در این سه روز 7.2 درصد بوده، به عبارت دیگر ارزش پورتفوی سهام‌داران به طور متوسط 7.2 درصد بیشتر شده است. روند تغییرات نرخ رشد شاخص کل نیز روندی افزایشی داشته است، در روز شنبه شاخص کل 1.7 درصد رشد کرد، روز یکشنبه 2.6 درصد و در روز دوشنبه 2.7 درصد رشد داشته است. در روز دوشنبه قیمت سهام 77 درصد شرکت‌های بورسی و فرابورسی افزایش پیدا کرد. از طرف دیگر بورس در این سه روز با مازاد تقاضای زیادی روبرو شده است. هرچند که در روز دوشنبه ارزش صف‌های خرید 16 درصد کاهش پیدا کرد و ارزش صف‌های فروش 20 درصد افزایش داشت، اما همچنان مازاد تقاضای بازار رقم قابل توجه هزار و 789 میلیارد تومان می باشد.
صف‌های خرید سنگین در پایان معاملات دیروز در کنار ورود 690 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس نشان از گام‌های محکم بورس به سمت بالا را دارا می باشد. در معاملات روز دوشنبه ارزش معاملات بورس 9 درصد رشد داشته است و به رقم 24 هزار و 122 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات خرد بورس نیز 2.4 درصد رشد داشته است و رقم 20 هزار و 36 میلیارد تومان را به ثبت رسانید. رشد ارزش معاملات به معنی افزایش نقدشوندگی بازار سهام می باشد. در مجموع به نظر می آید در وضعیت بازارهای سکه و ارز، روند افزایشی تقاضای بورس فعلا ادامه پیدا می کند. به خصوص که در سه روز اخیر بازدهی بورس با اختلاف از بازدهی قیمت دلار و سکه بیشتر بوده است. به نظر می آید روند قیمت طلای جهانی از تیزی قیمت سکه در میان مدت کم کند و دلار نیز اگر طبق روال پیش برود فعلا نوسان صعودی جدی را تجربه نکند. البته این فرضیه یک امای بزرگ دارد اتفاقات سیاسی که محمد جواد ظریف نسبت به طراحی آن هشدار داده رقم نخورده است.  
منبع : tgju.org

 

99/9/9
کاهش تقاضا در بازار /آخرین نرخ ‌سکه و ارز قبل از ٩ آذر

دنیای‌اقتصاد نوشت: در نخستین روز کاری هفته، سکه مسیر نزولی را ادامه داد، ولی دلار در راه صعودی قرار گرفت. روز شنبه، سکه امامی ۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت گرفت. این کاهش در شرایطی رقم خورد که در بازار موازی، دلار ۲۰۰ تومان رشد کرد و روی عدد ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان ایستاد. با توجه به رشد قیمت دلار، دلیل کاهش سکه را باید در متغیر دیگری جست‌وجو کرد و به‌نظر می آید، آن متغیر، ریزش بهای اونس طلا در بازارهای جهانی روز جمعه بوده است.
طلا روز جمعه به زیر مرز روانی هزار و ۸۰۰ دلاری رفت و در نهایت در نزدیکی محدوده هزار و ۷۹۰ دلاری به کار خود خاتمه داد. عده‌ای از تحلیلگران بر این باور بودند، در صورتی که سکه‌بازان به روند قیمتی دلار خوشبین بودند، در برابر تاثیر کاهشی طلا مقاومت می‌کردند. با این حال، به باور آنها سکه‌بازان نسبت به ادامه رشد دلار امیدوار نبودند، در نتیجه با قدرت در موقعیت خرید سکه قرار نگرفتند. سکه از یکشنبه هفته قبل در مسیر کاهشی قرار گرفته است و در شرایطی که کمتر شخصی پیش‌بینی می‌کرد، حتی مرز ۱۱ میلیون تومانی را از دست داد. سکه در شرایط کنونی حمایت محکم ۱۰ میلیون تومانی را در پیش روی خود قرار دارد.

چرا سکه در برابر کاهش طلا مقاومت نکرد؟

به بیان بعضی بازیگران باتجربه بازار، تصور سکه‌بازان این بود که دلار به علت جوسازی روانی پیرامون اخبار سیاسی رشد کرد و از طرف عوامل بنیادی مورد حمایت قرار نمی گرفت. در نتیجه این گروه احتمال می‌دادند که با کاهش جو روانی، دلار به مسیر کاهشی خود برگردد. بعد از ساعت ۳ بعدازظهر دیروز هم میل به فروش در معاملات پشت خطی بازار ارز تا حدی افزایش یافته بود و دلار بعضا زیر ۲۴ هزار و ۸۰۰ هم مورد معامله قرار گرفت. بیشتر تحلیلگران ارزی بر این باور بودند که دلار برای اینکه در یک موج نزولی جدید قرار بگیرد و به زیر ۲۴ هزار تومان برود، نیاز است که درهم مرز ۶ هزار و ۵۰۰ تومانی را از دست بدهد. دیروز حواله درهم در محدوده ۶ هزار و ۹۰۰ تومانی قرار داشت که تفاوت زیادی با روز پنج شنبه نداشت. با این سطح از حواله درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌تواند به بالای ۲۵ هزار تومان برسد، ولی به علت نبود تقاضای نقدی در بازار، قیمت اسکناس آمریکایی در کانال ۲۴ هزار تومانی معامله می گردد. به‌نظر می آید به علت روند کاهشی بهای دلار در روزهای اخیر، نگاه سفته‌بازان از این بازار دور شده است و تمایلی برای سرمایه‌گذاری درازمدت در این بازار نیست. حرکت دلار در مسیر کاهشی سبب شده است که انتظارات کاهشی در بازار تقویت گردد.

کاهش دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی

در حالی که بعضی معامله‌گران، تلاش کردند با جوسازی پیرامون اتفاقات سیاسی قیمت دلار را افزایش دهند، در بازار رسمی، صرافی‌های بانکی، نرخ فروش دلار خود را کاهش دادند. روز قبل، صرافی ملی نرخ فروش دلار خود را ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان ه ثبت رسانید که ۵۰ تومان کمتر از روز پنج شنبه بود. به‌نظر می آید بازارساز قصد داشت چنین پیامی را به معامله‌گران انتقال دهد که شرایط بازار نسبت به قبل تغییر نکرده است و همچنان به‌دنبال کاهش پله‌ای قیمت‌هاست. در بازار متشکل هم دیروز قیمت فروش دلار به زیر مرز ۲۴ هزار تومانی رفته بود. به‌نظر می آید این مساله هم نقش یک سیگنال‌دهنده به بازیگران رسمی بازار را داشت که خرید دلار ریسک ضرر زیاد را به‌دنبال دارد.
گفته می‌شود که تعطیلات کرونایی هم سبب شده است که تقاضاهای حواله‌ای کاهش پیدا کند. عده‌ای نیز عنوان می‌کنند، تعطیلات اخیر موجب شده است که تقاضای مصرفی برای طلا کاهش زیادی را تجربه کند و این موضوع زمینه‌ساز افت قیمت‌ها در این بازار شده است. روز قبل، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای یک میلیون و ۳۵ هزار تومان رسید. البته نزول بهای اونس طلا به زیر هزار و ۸۰۰ دلار هم در ریزش گرم طلای ۱۸ عیار تاثیرگذار بوده است.
منبع : tgju.org

 

99/9/8
سرعت کاهش سکه کاهش پیدا کرد

 طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ سکه که در انتهای هفته قبل در محدوده ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان قرار گرفت، در هفته جاری تا محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. صحبت‌های معامله‌گران نشان دهنده این بود که در فضای مجازی و معاملات آنلاین، بعضی افراد حاضر شده بودند که سکه خود را با قیمت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم بفروشند.
ریزش حدودا ۲ میلیونی سکه در دو هفته اخیر باعث شد که انتظارات کاهشی تا حد زیادی در این بازار تقویت گردد. در این میان، عده زیادی در انتظار این هستند که بازار در هفته جاری هم به روند کاهشی خود ادامه دهد و حتی به زیر مرز حمایتی مهم ۱۰ میلیون تومانی هم برود. آخرین بار در تیرماه فلز گرانبهای داخلی در کانال ۹ میلیون تومانی مورد معامله قرار گرفت. بعد از آن بارها بازار در مقابل ریزش به زیر ۱۰ میلیون تومان مقاومت داشت. همین مساله سبب می‌شود که بعضی از معامله‌گران عنوان کنند که کاهش بیشتر سکه دشوار می باشد و امکان دارد در هفته جاری این فلز گرانبها در مقابل نزول بیشتر مقاومت کند. آنها حتی کاهش سرعت نزول سکه را نشانه‌ای از آن دانستند که معامله‌گران کاهشی در حال خروج از بازار می باشند.
با این حال، باید به این نکته توجه داشت که کاهش سکه در دو هفته اخیر با قدرت زیادی از طرف عوامل بنیادی حمایت شده است و در صورتی که در هفته جاری هم این حمایت‌ها ادامه دار باشد، بعید نیست که فلز گرانبهای داخلی رکورد کاهشی دیگری را نیز ثبت کند. نیم‌سکه هم در دو هفته اخیر کاهش شدید قیمت را تجربه کرده است. نیم سکه روز پنج‌شنبه ۱۰۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. این قیمت بیش از ۸ درصد کمتر از پنج‌شنبه دو هفته قبل بود.

سه عامل اصلی کاهش سکه

سه عامل مهم در دو هفته اخیر زمینه‌ساز کاهش بهای سکه امامی شده‌اند. نخستین عامل، کاهش بهای دلار در بازار داخلی بود. دلار پنج‌شنبه سه هفته قبل در کانال ۲۷ هزار تومانی قرار گرفته شد، ولی در هفته‌های اخیر سیر کاهشی به خود گرفت و در نهایت حمایت مهم ۲۵ هزار تومانی را از دست داد و روی عدد ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت گرفت. به این ترتیب، می‌توان گفت، نزول ۲۳۰۰ تومانی دلار یکی ازعواملی بود که قیمت سکه را تحت فشار قرار داد. در کنار این، در همین بازه زمانی، بهای اونس طلا در بازارهای جهانی هم با کاهش قابل توجهی روبرو شد. اونس در هفته‌های اخیر نزدیک به ۱۰۰ دلار از ارزش خود را از دست داده است و روز پنج‌شنبه در فاصله کمی از مرز هزار و ۸۰۰ دلاری نوسان داشت. فشار بیرونی اونس طلا سبب می‌شد که معامله‌گران سکه ریسک کمتری برای خرید داشته باشند. با موفقیت آمیز بودن واکسن‌های کرونا، میزان انتظارات افزایشی سکه بازان برای اونس طلا تا حدی کاهش پیدا کرده است که همین موضوع سبب شد که خریدهای این فلز گرانبها هم توسط آنها کاهش پیدا کند.
در کنار این باید در نظر داشت که بخشی از بالا رفتن سکه در ماه‌های پیش از طرف عوامل بنیادی حمایت نمی‌شد؛ در واقع سکه حباب قیمتی مثبت داشت و ارزش بازاری سکه بالاتر از ارزش ذاتی آن بود. عامل سومی که باعث شد سکه کاهش  بیشتری را تجربه کند، تخلیه تدریجی همین حباب بود.  سکه در صورتی که بخواهد کاهش بیشتری را تجربه نداشته باشد، باید در انتظار رشد بهای دلار در روز شنبه باشد. با این حال، دلار در معاملات پشت خطی، خریدار زیادی نداشت و این به معنای آن می باشد که امکان دارد روز شنبه کاهش بیشتری را هم تجربه داشته باشد. در این میان، بعضی از سکه بازان به حمایت محکم ۱۰ میلیون تومانی دل خوش کرده‌اند و عده دیگری، همچنان به‌دنبال یک اتفاق سیاسی می باشند که فضای انتظاری را به پیش از انتخابات آمریکا برگرداند.
منبع : tgju.org

 

99/9/5
سقوط ارزش طلا؛ نقدینگی کدام طرف می رود؟ 

دنیای اقتصاد نوشت: در سال ۲۰۲۰ با ظهور پدیده ویروس کرونا، بازارهای جهانی تحولات بسیاری را به ثبت رساندند. فلز زرد در آغاز سال‌جاری میلادی، کار خود را در سطوح قیمتی ۱۵۰۰ دلار شروع کرده بود؛ اما با شیوع کرونا و رکود تاریخی اقتصاد، فلز زرد توانست با تکیه بر بسته‌های پولی بانک‌های مرکزی، قله تاریخی را فتح کند و وارد هزاره سوم قیمتی گردد. 
اما در هفته‌های اخیر، با انتشار اخبار مثبت ورق بازی برگشت تا ارزش طلا در روز قبل تا مرز ۱۸۰۰ دلار افت پیدا کند. در حال حاضر سه عامل مهم را می‌توان برای ریزش ارزش فلز زرد در نظر گرفت: کشف سه واکسن برای ویروس کرونا با کارآیی بالای ۹۰ درصد، دستور ترامپ مبنی‌بر شروع فرآیند انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به دولت آینده آمریکا و انتشار آمارهای مثبت اقتصادی از بهبود کسب‌وکار عواملی می باشند که شرایط را برای خروج پول از پناهگاه فراهم به عمل آورده اند.
طلا در شرایطی که توسط اخبار کاهشی محاصره گشته است، در دو روز قبل وارد مسیر کاهشی پرشیبی شد تا قیمت این فلز ارزشمند به پایین‌ترین سطح خود در چهار ماه اخیر برسد. طلا در حالی که تا روز آخر معاملاتی هفته گذشته در حوالی مرز قیمتی ۱۸۷۰ دلاری نوسان داشت و شمار زیادی از تحلیل‌گران خط حمایتی ۱۸۵۰ دلاری را پشتوانه‌ای محکم برای طلا در نظر داشتند، روز دوشنبه ۸۵/ ۱‌درصد و روز سه‌شنبه نیز بیش از ۵/ ۱ درصد دچار کاهش ارزش شد تا قیمت این فلز ارزشمند در روز قبل برای ساعاتی تا قیمت ۱۸۰۳ دلاری نیز کاهش پیدا کند. در روزهای قبل به طور کلی می‌توان سه عامل اساسی را برای کاهش قیمت طلا در نظر داشت. خبرهایی که با فشار بر تقاضای طلا، سبب خروج سرمایه‌ها از بازار و ورود آنها به بازارهای  تامین مالی مانند بازارهای سرمایه‌ای و بورس می‌شوند؛ عاملی که می‌تواند نویددهنده خروج از رکود جهانی و رونق بازارها گردد.

سه عامل اصلی افت طلا

مورد اول اخبار امیدوارکننده واکسن می باشد که از دو هفته قبل فشار بالایی به قیمت طلا وارد کرده است. روز قبل آسترازنکا، سومین شرکت داروسازی نیز طی ۱۴ روز به جمع تولیدکنندگان واکسن کرونا افزوده شد. خبر دومی که روز قبل ضربه دیگری به ارزش طلا زد، توییت دونالد ترامپ بود که در آن خبر از شروع فرآیند انتقال دولت به وسیله سازمان خدمات عمومی ایالات‌متحده می‌داد.  با اینکه ترامپ دوباره در توییت خود اعلام کرده است که در نتیجه نهایی انتخابات پیروز خواهد گشت، اما گفت که به رئیس سازمان خدمات عمومی و تیم مربوطه دستور داده است که کارهای لازم را برای فرآیند انتقال قدرت به جو بایدن شروع کنند. در حالی ترامپ گفته است که با توجه به منافع آمریکا چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است که یکی از عوامل حمایت‌کننده طلا تنش‌ بر سر نتایج انتخابات بود و این تصمیم تا حدودی وضعیت را آرام کرده است و در نتیجه تقاضای طلا نیز به عنوان پناهگاه دارایی در مواقع نااطمینانی کاهش یافت.
سومین عامل نیز انتشار داده‌های مربوط به شاخص مدیران خرید (PMI) آمریکا در ماه نوامبر بود. در حالی که پیش‌بینی شده بود این شاخص برای ماه نوامبر به ۵/ ۵۲ واحد برسد، عدد اعلام شده سطح این شاخص را ۷/ ۵۶ نشان می‌دهد که این مقدار حکایت از بهبود فضای کسب‌وکار بزرگ‌ترین اقتصاد جهان و انتظارات از آن دارد. این سه عامل همراه هم طلا را به نزدیکی مرز ۱۸۰۰ دلاری کشانده‌اند.

عوض شدن ذائقه سرمایه‌گذاران

تحلیل‌گران بر این باور هستند که انتشار اخبار امیدوارکننده در ارتباط با واکسن کرونا سبب شده است، سرمایه‌گذاران بدون در نظر گرفتن حقایق کنونی اقتصاد و احتمال رکود دوباره به علت افزایش تعداد مبتلایان، دست به فروش دارایی‌های کم ریسک بزنند. علاوه بر کم شدن قیمت طلا، تغییر ذائقه سرمایه‌گذاران و گرایش بیشتر آنها به بازارهای پرریسک شواهد دیگری نیز دارند؛ تقریبا تمامی شاخص‌های سهام آسیایی و اروپایی نیز روز قبل یکدست سبزپوش بودند. شاخص STOXX ۶۰۰ که در برگیرنده سهام‌های اروپایی است روز قبل در حدود ۶/ ۰ درصد افزایش یافت. صعود شاخص‌های اروپایی در ادامه روز صعودی شاخص‌های آسیایی از جمله شاخص نیک‌کی ژاپن بود که طی یک روز ۵/ ۲ درصد افزایش در ارزش را رقم زد.

تحولات سیاسی آمریکا

از طرف دیگر اطمینان سرمایه‌گذاران از انتقال قدرت کم‌تنش‌تر میان دونالد ترامپ و رئیس جمهور منتخب جو بایدن باعث شد تا روند متزلزل ریکاوری اقتصادی، اکنون با خطرات کمتری روبرو شود. با توجه به شرایط پیش آمده برای طلا، تحلیل‌گران تکنیکال بازار فلز گرانبها بر این باور هستند که با توجه به روند کاهشی طلا در روزهای اخیر، اکنون احتمال ورود این فلز ارزشمند به کانال ۱۷۰۰ دلاری نیز هست. شاید تنها خبری که در حال حاضر امیدواری برای سرمایه‌گذاران بازار طلا به‌وجود آورده است، صحبت از انتخاب جنت یلن رئیس سابق فدرال رزرو برای تصدی پست وزیر خزانه‌داری آمریکا می باشد. تحلیل‌گران بر این باور هستند در صورتی  که یلن بتواند جانشین استیون منوچین در دولت آینده آمریکا شود، شانس تصویب بسته‌های حمایتی با ابعادی قابل توجه افزایش می یابد و این موضوع می‌تواند دوباره باعث آغار روند صعودی جدیدی برای طلا گردد.
منبع : tgju.org

 

99/9/4
نرخ طلا به قعر ۴ ماهه رسید

اقتصادنیوز : نرخ هر اونس طلا در نخستین روز هفته در بازار‌های جهانی، معادل ۱.۷ درصد کاهش پیدا کرد و به پایین‌ترین سطح در راند کاهشی از قله ۲۰۰۰ دلار، رسید. علت این سقوط اما کمی با هفته‌های پیش تفاوت دارد.
طبق گزارش اقتصادنیوز، نرخ پایانی اونس طلا در  نخستین روز هفته (در بازارهای جهانی) 33 دلار نسبت قیمت آغازین دارای کاهش بوده است. قیمت اونس فلز زرین با این کاهش قیمت بر روی 1837 دلار بسته شد. این حدود قیمت به معنای شکست و سقوط از کف‌های حمایتی 1850 و 1840 دلار بوده است. کف‌های حمایتی که پس از صعود قیمت اونس به 2000 دلار، همواره پایدار مانده بودند. قیمت لحظه‌ای اونس طلا با رسیدن به 1831 دلار به پایین‌ترین قیمت خود در 4 ماه و 4 روز قبل رسید، بازه ای که طلا در مسیر افزایش به کانال 1900 دلار و سپس قله 2000 دلار بود.
همانند دو هفته قبل، سقوط این هفته بازار طلا در روز دوشنبه اتفاق افتاد. همچنین مانند دو هفته قبل، اخبار واکسن کرونا دوباره در دوشنبه منتشر گشت.  اما برخلاف دو هفته قبل نمی‌توان با قاطعیت گفت که علت سقوط، اخبار واکسن کرونا بوده است. در حالی که امکان دارد گفته شود که سومین واکسن کرونا سرمایه‌گذاران را به بهبود اقتصادی خوش‌بین‌تر و نسبت به آینده طلا بدبین‌تر کرده است، اما در نهایت کاهی که کمر شتر را شکست، انتشار آمار شاخص مدیران خرید آمریکا بود که بهتر از انتظارات پیش رفت.

محرک‌های بازار طلا اقتصادی شدند

شاخص مدیران خرید آمریکا (PMI) که در ایران تحت عنوان شامخ نیز شناخته شده است، شاخصی می باشد که در بازار طلا کمتر به آن توجه می گردد و در چند ماه قبل تاثیر چشم‌گیری بر این بازار نداشته است.
 به بیان سایت اینوستینگ این شاخص که توسط Markit Economics منتشر می گردد، آماری را  بر طبق نظرسنجی از بیش از 400 مدیر در شرکت‌های بخش خصوصی ارائه می‌دهد. سطح شاخص هنگامی که بر روی 50 قرار دارد به آن معنی می باشد که هیچ تغییری را نسبت به ماه قبل به نمایش نگذاشته است. سطح بالای 50 نشان دهنده بهبود و زیر 50 نشانگر وخامت می باشد. قرائت قوی‌تر از پیش‌بینی عموماً برای دلار حمایتی (صعودی) می باشد و برای طلا نزولی و بالعکس.
آمار ماه نوامبر این شاخص در ساعت 18:15 انتشار یافت و همزمان قیمت طلا را تا ساعت 19:40 دقیقه پایین آورد. این شاخص که ماه قبل 55 واحد بود، در این ماه میلادی به 57.7 دست یافت؛ درحالی که انتظار می‌رفت تنها به 56.9  واحد برسد. این عملکرد قوی‌تر از پیش‌بینی، منجر به ضربه‌ای مهلک به بازار طلا گشت.
با این اتفاق به نظر می آید اکنون توجه سرمایه گذاران بعد از قال مقال انتخابات، بسته محرک‌های مالی و واکسن، دوباره به آمار و ارقام اقتصادی جلب شده است. اتفاقی که هفته قبل تا حدود کمتری قابل مشاهده بود.
منبع : tgju.org
 

99/9/3
خط و نشان کشیدن واکسن ویروس کرونا برای طلا و نفت

اقتصادنیوز : اخبار واکسن کرونا نرخ اونس طلا و نفت خام را در دو هفته قبل دستخوش تحولات بسیاری کرده است آنچنان که قیمت طلا در دو هفته قبل ۴.۵ درصد افت پیدا کرده است و قیمت نفت خام ۱۳ درصد افزایش یافته است. اما آیا این پایان نفوذ واکسن در بازار‌ها خواهد بود؟
طبق گزارش اقتصادنیوز، با گشایش بازار‌ها در روز دوشنبه توجه سرمایه‌گذاران به اخبار جدید احتمالی در ارتباط واکسن‌های کرونا و تا حدودی کمتر به محرک‌های مالی خواهد بود. در دو هفته قبل بازار‌های کالایی و مالی در نتیجه اخبار مربوط به واکسن‌ها دچار دگرگونی‌های تاریخی گشته اند.
آنچنان که با خبر واکسن فایزر قیمت طلا بزرگ‌ترین افت خود را در در هفت سال قبل تجربه کرد. در نقطه مقابل، شاخص بازار‌های سهام آمریکا به بیشترین حد خود دست یافتند. میانگین صنعتی داو جونز تا نزدیکی 30 هزار واحد پیش رفت و با ثبت 29.95 هزار واحد به بالاترین ارزش تاریخ خود رسید.

رویداد‌های مهم تقویم اقتصادی هفته

اما اتفاق مهم هفته قبل بازگشت نسبی توجه و واکنش سرمایه‌گذاران به گزارش‌های آمار و ارقام اقتصادی بوده است. تحلیل‌گران انتظار دارند که با وارد شدن شوک‌های انتخابات و واکسن، بازار کمی به روند قبل بازگردد. اگرچه هر دو تسلط خود را فعلاً بر بازار‌ها حفظ می کنند. یکی از مهم‌ترین آمار این هفته تولید ناخالص داخلی آمریکا برای سه ماهه سوم می باشد. آمار پیشین 33.1 درصد بوده و انتظار می‌رود این ماه این رقم تکرار گردد.
در بازار نفت خام مهم‌ترین رویداد اقتصادی گزارش هفتگی ذخایر نفت خام اداره اطلاعات انرژی آمریکا خواهد بود که مثل تولید ناخالص داخلی در روز چهارشنبه قرار است انتشار گردد.
سفارشات کالاهای بادوام (اصلی)؛ تغییر در ارزش کل سفارشات جدید برای کالاهای ساخته شده با دوام بالا، به استثنای اقلام حمل و نقل را اندازه گیری می‌کند.از آنجا که سفارشات هواپیما بسیار بی‌ثبات می باشند و برای انجام جمع‌آوری آنها چند ماه به طول می انجامد، میزان اندازه گیری اصلی، ارزیابی بهتری از روند سفارشات را به نمایش می گذارد.
ذخایر موجود نفت خام آمریکا؛ تغییر هفتگی تعداد بشکه‌های نفت خام تجاری در اختیار بنگاه‌ها توسط اداره اطلاعات انرژی (EIA) اندازه‌گیری می گردد.  انتشار این آمار  بر قیمت نفت خبر از میزان تورم را به میان می آورد.

آینده طلا و نفت زیر سوزن واکسن کرونا

نرخ طلا قبل از اخبار واکسن فایزر رو به رشد بود و به سبب اخبار پیشتازی و پیروزی بایدن تا به بالای 1960 دلار در حال افزایش بود. با انتشار خبر واکسن اما قیمت آن 100 دلار افت کرد. با بسته شدن بازار‌های جهانی هفته قبل قیمت طلا  بر روی 1870 دلار قرار گرفته است. این سقوط سبب شد بازدهی طلا در هفته قبل 1 درصد در ماه گذشته و در سه ماه گذشته 3 درصد افت داشته باشد. سایت والت‌اینوستور انتظار دارد قیمت طلا در پایان سال میلادی (کمی بیشتر از 1 ماه دیگر) در حدود 1891 دلار قرار بگیرد.
نرخ نفت اما واکنشی متفاوت را داشته است. قیمت هر بشکه نفت خام وست تگزاس که پیش از انتخابات 33 دلار قیمت گرفته بود، ابتدا در نتیجه انتخابات آمریکا و سپس در نتیجه اخبار مثبت واکس افزایش‌های چشمگیر را مورد تجربه داشته است. قیمت هر بشکه نفت خام  وست تگزاس اکنون از ابتدای ماه میلادی نوامبر  9 دلار یا 28 درصد صعود داشته و برروی 42.5 دلار قرار دارد. انتظار میرود نفت خام بیش از کالایی دیگر، میدان نبرد میان بالا رفتن شدت شیوع کرونا و اخبار واکسن باشد. آخرین تخمین اداره اطلاعات انرژی آمریکا برای قیمت نفت خام وست تگزاس در پایان سال میلادی در حدود 40 دلار می باشد. 
اگرچه شاید ضربه اصلی واکسن جذب بازار شده باشد، اما همچنان، انتظار می‌رود این نوع اخبار تاثیر بسزایی بر بازار‌ها دارا می باشد. فایزر و مدرنا ادعای 95 درصد موفقیت در جلوگیری از علایم کرونا را مطرح کرده‌اند. اگرچه  سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به منظور تایید یا رد مصرف اضطراری این واکسن‌ها روز مشخصی را ارائه نکرده اند، احتمال می‌رود در دو هفته آتی گزارشی در این مورد  توسط FDA منتشر گردد. همچنین امکان دارد این هفته اخبار خوبی از واکسن‌های «آسترازنیکا» و «جانسون و جانسون» که زمزمه‌های آن در هفته قبل بسیار بوده، انتشار یابد. 
منبع : tgju.org

 

99/9/2
حجم خرید و فروش سکه کاهش پیدا کرد

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ در حالی ‌که معامله‌گران بزرگ برای ورود به بازار تمایلی نداشتند، معامله‌گران کوچک که عمدتا به دید کوتاه‌مدت معامله می‌کنند، وارد بازار شدند و توانستند کمی قیمت‌ها را از کف روز پنج‌شنبه افزایش دهند. روز شنبه سکه امامی ۲۳۰ هزار تومان صعود کرد و ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان قیمت گرفت. در بازار ارز هم، دلار توانست به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی برگردد و با ۱۵۰ تومان رشد روی عدد ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گیرد.به بیان فعالان، به علت تعطیلی واحد‌های خرید و فروش سکه و طلا، حجم خرید و فروش در این بازار بسیار کاهش یافته بود. در فضایی که حجم معامله کم شده بود، گروهی از افراد با معاملات محدود، قیمت‌ها را دستخوش تغییرات محدودی کردند. البته بیشتر این معاملات در فضای مجازی یا در حاشیه بازار انجام می گرفت و خرید و فروش‌های رسمی با محدودیت های زیادی روبرو بود.

رفتار سکه‌بازان در کانال ۱۲

دسته‌ای از فعالان اعتقاد دارند تا پایان تعطیلات کرونایی سخت است که سکه به طرف سقف دو هفته قبل خود یعنی کانال ۱۴ میلیون تومانی برود. سکه همین دیروز بعد از اینکه وارد کانال ۱۲ میلیونی گشت، با کاهش تقاضا روبرو شد و بار دیگر به کانال ۱۱ میلیون تومانی برگشت. به بیان فعالان، به علت تعطیلی بازار طلا و مجتمع‌های تجاری بزرگ، شمار زیادی از فعالان بازار سکه و طلا در بازار حضور نداشتند و همین مساله سبب شد که حجم معاملات کاهش بسیاری داشته باشد. در چنین شرایطی، بعضی معامله‌گران کوتاه‌مدت سعی داشتند، با ورود به بازار کمی قیمت‌ها را افزایش دهند. این دسته تصور داشتند که قیمت سکه و دلار در آبان ماه کاهش زیادی را تجربه کرده است و آنها می‌توانند با افزایش خریدها در کوتاه‌مدت کمی برای خود سود بدست آورند. با این حال، معامله‌گران بزرگ تمایلی برای معامله ندارند، چرا که تصور دارند ریسک‌های پیش‌روی بازار بالا می باشد. به بیان یکی از بازیگران باتجربه بازار،‌ در صورتی که ایران و آمریکا وارد مذاکره بشوند، امکان کاهش مجدد بیشتر قیمت‌ها می باشد و با عبور از دوران ترامپ، خریدهای درازمدت ریسک زیادی را دارا می باشد. با این حال، در صورتی که نقدینگی با همین سرعت فعلی رشد داشته باشد، احتمال بالا رفتن مجدد سکه و دلار هم هست. روند بازارهای موازی هم تا حدودی امید سفته‌بازان دلار به رشد شدید قیمت را کمرنگ کرده است. در ۱۰ روز قبل، بورس تهران عموما سبزپوش بوده و شاخص کل این بازار بیش از ۱۵۰ هزار واحد تقویت گشته است. به این ترتیب، می‌توان این را گفت، نقدینگی تا حدی به طرف بازار سهام روانه گشته است. با این حال، در صورتی که بازارساز بازارهای جذاب دیگری را برای جذب نقدینگی شکل ندهد، احتمال این هست که بار دیگر با کاهش ارزش سهم‌ها، شاهد خروج پول‌های سرگردان از بازار ارز و طلا باشیم. بازارساز باید از فرصت آرامشی که در بازارها شکل گرفته است، برای سیاست‌گذاری‌های جدیدی استفاده به عمل آورد که زمینه‌ساز ضربه‌گیر شوک‌های احتمالی آینده باشند.
منبع : tgju.org

 

99/9/1
مکواری: آینده کاهشی طلا و افزایشی نقره


اقتصادنیوز : نرخ هر اونس طلا امروز بالاخره افزایش پیدا کرد. اما افزایش ۰.۲ درصدی امروز برای جبران ضرر‌های هفته کافی نبوده است. علت این افزایش قیمت چه بود؟ آیا واقعاً آینده طلا افزایشی خواهد بود؟ و در این صورت جایگزین طلا برای سرمایه‌گذاران چه می باشد؟
طبق گزارش اقتصادنیوز، قیمت اونس طلا در روز پایانی بازار‌های جهانی کمی صعودی بوده است. این افزایش در حالی اتفاق افتاد که قیمت طلا چهار روز متوالی کاهشی بود. با این حال، قیمت اونس طلا با 4 دلار افزایش بر روی 1870 دلار بسته شد. افزایش قیمت امروز کمک کرد تا اونس این فلز گران‌بها در هفته تنها 19 دلار یا 1 درصد افت قیمت داشته باشد که در مقایسه با کاهش 61 دلاری هفته قبل اندک تلقی می‌شود.
این هفته نیز همانند هفته قبل نوسانات بازار طلا تحت تسلط اخبار واکسن بوده است. با این تفاوت که این نوع اخبار قدرت هفته گذشته را برای تغییر قیمت بازار نداشتند. در حالی که میزان نوسانات قیمت طلا هفته پیش بیش از 100 دلار بود این هفته بالاترین قیمت لحظه‌ای 1896 دلار و پاین‌ ترین آن 1856 دلار بوده است.

علت افزایش 10 دلاری قیمت طلا در یک ساعت

علت افزایش قیمت روز جمعه، شوک نطق استیو منوچین، وزیر خرانه‌ داری آمریکا در ارتباط محرک‌های مالی و همچنین انهدام برنامه‌های اعطای وام اضطراری بود. منوچین بیان کرد که وی و رئیس ستاد کاخ سفید، مارک میدوز، روز جمعه با رهبران جمهوری خواه کنگره، در ارتباط با مذاکره در ارتباط بسته کمک‌های اقتصادی بیشتر صحبت خواهند کرد. این سخنان امید‌ها را برای تصویب محر‌ک‌های مالی جدید، که برای طلا بسیار مثبت تصور می‌شوند، بالا برد.
اما علت دیگری که باعث افزایش قیمت طلا گشت پایان دادن به اعطای وام اضطراری بود که بخشی از قانون کرز آمریکا حساب می شود. شمار زیادی این کار را  سعی برای محدود کردن گزینه‌هایی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، برای بهبود اقتصادی تحلیل‌ کردند. سناتور شرود براون امروز بیان کرد: تردیدی نیست که دولت ترامپ و پیروان کنگره وی، فعالانه در تلاش هستند تا اقتصاد ایالات متحده را هلاک کنند. به هر حال نا اطمینانی حاصل از چنین کاری به بیان جیم وایکوف کارشناس ارشد فلزات، باعث افزایش قیمت طلا در روز جمعه شد.

مکواری؛ طلا تا 1550 دلار سقوط خواهد کرد

به بیان شرکت خدمات مالی مکواری، بزرگترین ارائه‌کننده خدمات بانکداری  و مدیریت سرمایه‌گذاری در کشور استرالیا و طبق گزارش فایننشال تایمز، کاهش قیمت این دو هفته، پایان تأثیر واکسن کرونا بر بازار طلا نمی باشد. این شرکت پیش‌بینی می‌کند قیمت طلا در سال آینده 17 درصد سقوط ‌داشته باشد و در حدود 1550 دلار قرار ‌بگیرد. درحالی که شمار زیادی مثل پیش‌بینی گلدمن ساکس چشم‌انداز طلا را حتی در شرایط بهبود اقتصادی به سبب به وجود آمدن احتمالی تورم، مثبت می‌بینند، شرکت مکاوری چنین نظری را قبول ندارد. 

امید‌ها به فلزات سبز

در بازار دیگر فلزات گران‌بها، هر اونس نقره با 0.7 درصد افزایش 24.26 دلار قیمت گرفته است. پلاتین نیز  0.7 درصد افزایش پیدا کرد و بر روی 945 دلار قرار گرفت. اما پالادیوم با 0.2 درصد به 2321 دلار کاهش پیدا کرد. به نوشته گزارش ذکر شده فایننشال تایمز، بعضی از سرمایه‌گذاران در حال انتقال سرمایه خود به سایر فلزات گران‌بها می باشند که بیشتر به تقاضای صنعتی وابسته می باشد و بنابراین احتمالاً از بهبود اقتصادی بعد از همه‌گیری سود خواهند برد. به عنوان نمونه، نقره که در صفحات خورشیدی انرژیهای پاک و پلاتین که در مبدل‌های اگزوز وسایل حمل و نقل جهت کاهش آلاینده‌ها استفاده می گردد.
منبع : tgju.org