فروشگاه آنلاین ابزار طلا دمبوری

اخبار مرداد 99

99/5/30
آیا مکث طلا طبیعی است؟


طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در هفته اخیر مهم‌ترین عامل نوسانات روزانه قیمت طلا نوسانات ارزش شاخص دلار آمریکا بوده است. ارزش شاخص دلار آمریکا دوباره با تغییر مسیر در روز چهارشنبه و با افزایش ۱/ ۰ درصدی به نزدیکی مرز ۳/ ۹۲ واحدی رفت. اما مهم‌ترین عامل کلان اثرگذار بر بازار سهام در روز چهارشنبه انتظار معامله‌گران به منظور انتشار صورت‌جلسه نشست اخیر فدرال رزرو می باشد. این صورت‌جلسه تا حد زیادی جهت‌گیری سیاست‌های فدرال رزرو در آینده میان مدت را معین می‌کند. عواملی همچون تصمیم بر ادامه‌دادن اقدامات انبساطی همانند ادامه خرید دارایی توسط بانک مرکزی آمریکا و تصمیم راجع به آینده نرخ بهره یکی از مهم‌ترین عواملی می باشد که در ادامه سال جاری میلادی این توانایی را خواهد داشت که بر روند قیمت طلا اثرگذار باشد. به‌طور کلی انتظار می‌رود که سیاست‌های پولی این نهاد تا پایان ماه آتی یعنی سپتامبر تغییر خاصی را نداشته باشد. از طرف دیگر بعضی کارشناسان هشدار داده‌اند که نگرانی‌هایی در بازار نسبت به بالا رفتن سریع قیمت طلا به وجود آمده است و از این رو توقف‌های بیشتر قیمت فلز زرد در مرز ۲ هزار دلاری می‌تواند باعث شود تا معامله‌گران بیشتر به سطوح قیمتی جدید عادت کنند و در فضایی کم‌هیجان‌تر به معامله این پناهگاه امن دارایی بپردازند.

تداخل افق‌های زمانی

با اینکه قیمت طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر از عدم تداوم روند نزولی ارزش شاخص دلار توقف زیادی در حوالی مرز ۲ هزار دلاری را دارا بوده است اما تحلیل‌گران بر این باورند که انتظارات شکل‌گرفته بر بازارها مبنی بر ادامه روند نزولی ارزش دلار می‌تواند سبب بالا رفتن ارزش طلا و رسیدن به بالای مرز ۲ هزار دلاری و حتی زدن رکوردهای جدید قیمتی باشد. همچنین انتشار صورت جلسه‌ نشست اخیر فدرال رزرو نیز می‌تواند به‌صورت مقطعی دوباره باعث به وجود آمدن موج جدیدی از فروش در بازار طلا باشد مخصوصا اگر هیچ سیگنال واضحی از سوی مقامات این نهاد برای تحمل کردن نرخ تورم فزاینده آمریکا موجود نباشد. در حقیقت سیاست‌های ضد تورمی می‌تواند مانع بالا رفتن قیمت طلا شود که معمولا در شرایط تورمی پناهگاه امن دارایی می باشد. با اینکه سرمایه‌گذاران در این صورت جلسه به‌دنبال سیگنال‌هایی مبنی بر ادامه اقدامات انبساطی فدرال رزرو می باشند اما انتظار می‌رود به‌طور کلی سیاست‌های این نهاد تا پایان ماه آینده (سپتامبر) تغییر خاصی را ‍‍نداشته باشد.
با اینکه در هر دو موضوع ارزش دلار و سیاست‌های فدرال رزرو که بر قیمت طلا اثر زیادی دارند، در افق کوتاه مدت شاید اتفاق خوبی برای طلا وجود نداشته باشد اما تحلیل‌گران بر این باور هستند که روند بلند مدت ارزش طلا و سیاست‌های این نهاد به سود قیمت طلا تمام خواهد گشت.
اوله هانسن تحلیل‌گر استراتژی در Saxo Bank در ارتباط افت‌های اخیر قیمت طلا بر این باور می باشد که این نوسانات قیمتی به سرمایه‌گذاران این فرصت داده می شود که انتظارات خود را با سطوح قیمتی جدید وفق دهند. این تحلیل‌گر استراتژی در بانک دانمارکی در این ارتباط اظهار داشت که موج بی‌سابقه فروش در هفته قبل که در چند سال اخیر بی‌سابقه بوده است به هیچ عنوان موضوع غافلگیرکننده‌ای نمی باشد، اما از طرف دیگر ریکاوری قیمت طلا با حرکت خود در روز سه‌شنبه زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد شروع شده است. از نظر هانسن با اینکه علل زیادی از جمله افت بازدهی اوراق قرضه، ضعیف شدن دلار آمریکا و نااطمینانی‌های ژئوپلیتیک برای بالا رفتن قیمت طلا وجود دارد، اما مکث بیشتر قیمت طلا در حوالی مرز ۲ هزار دلاری و اصلاح قیمتی بیشتر می‌تواند در بلندمدت به سود سرمایه‌گذاران طلا باشد. هانسن در این ارتباط بیان کرد که بزرگ‌ترین نگرانی برای بازار طلا در حقیقت این موضوع می باشد که هیچ نگرانی برای بالا رفتن ارزش فلز زرد وجود ندارد و به همین علت بهتر می باشد قبل از شروع رالی جدید قیمت طلا، اصلاح قیمتی مناسبی شود تا سرمایه‌گذاران به سطوح قیمتی جدید عادت کنند. در حقیقت اکنون این نظر در بازار موجود است که تقاضای طلا بیش از حد واقعی می باشد و نتیجه یک تحقیق نشان دهنده این می باشد که ۳۱درصد از مدیران صندوق‌ها بر این باور هستند که تقاضای طلا بیش از حد طبیعی می باشد. از این رو مدیران صندوق‌ها در ارتباط حرکت شتابان قیمت طلا بیش از پیش نگران شده‌اند. هانسن همچنین متذکر شد که در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری در فلزات گرانبهای دیگر مانند پلاتینیوم می‌تواند یکی از راه‌حل‌های وضع کنونی باشد.
منبع : tgju.org

 

99/5/29
طلا آماده اما مردد برای بالا رفتن


طلا طی روز های قبل شاهد سقوط شدیدی بود که در نتیجه به پایین ترین میزان در چند هفته اخیر قیمت گرفت. اما به نظر می آید که بعد از آن نزول قیمت طلا برای بازگشت آماده می باشد.
قیمت هر انس طلای جهانی که بعد از سقوط روز سه شنبه به 1900 دلار رسید امروز باز به 2000 دلار برگشت و توانست از آن نیز بالاتر رود.
یکی از مهم ترین عللی که می توان این افزایش قیمت را ناشی از آن دید افزایش تقاضا به منظور خریداری طلا در قیمت های پایین است.
طلا همچنان محبوبیت زیاد خود میان سرمایه گذاران را حفظ کرده و این موضوع سبب می شود که سقوط طلا به عنوان یک فرصت خرید مشاهده شده و قیمت طلا افزایش یابد.
این موضوع همچنین سبب می شود تا هرگونه نزول قیمت طلا در حال حاضر به عنوان یک فرصت خرید مشاهده شود و در نتیجه بازگشت طلا به سطوح قبلی چندان طول نکشد.
از جمله علل محبوبیت طلا را می توان قدرت این فلز در حفظ سرمایه در شرایط بد اقتصادی و تورم باشد. در حال حاضر نیز به دلیل پیش بینی تورم تقاضا برای این فلز همچنان بسیار بالا است.
منبع : سایت طلا
 
99/5/28
اگر مالیات سکه در سال ۹۷ را پرداخت نکرده اید، بخوانید


معاون سازمان امور مالیاتی خطاب به افرادی که در سال ۱۳۹۷ سکه خریداری کرده اند اما مالیات آن را پرداخت نکرده اند، بیان کرد: این افراد در صورتی که بیشتر از ۲۰۰ سکه خریداری کرده باشند، می‌توانند امسال اظهارنامه پر کنند و افرادی که کمتر از ۲۰۰ سکه خریداری کرده باشند نیز این توانایی را دارند طبق دستورالعمل سال ۱۳۹۷ مالیات خود را پرداخت کنند.
طبق گزارش ایسنا، سازمان امور مالیاتی به تازگی دستورالعمل اخذ مالیات از خریداران سکه در سال ۱۳۹۸ را منتشر کرده که بر طبق آن تمامی اشخاص حقیقی که در سال پیش به خرید حداکثر ۱۸۵ قطعه سکه اقدام کرده‌اند، مشمول مالیات خواهند شد و میزان مالیات مقطوع قابل پرداخت آن‌ها بر طبق تعداد سکه تحویلی طی سال ۱۳۹۸ بدین گونه می باشد که تا ۱۰ قطعه سکه مشمول مالیات نمی گردد و نسبت به مازاد ۱۰ تا ۳۰ سکه به ازای هر سکه ۴۰۰ هزار تومان و نسبت به مازاد ۳۰ تا ۵۰ سکه به ازای هر قطعه سکه ۵۲۰ هزار تومان مشمول پرداخت مالیات خواهند شد. علاوه بر این، نسبت به مازاد ۵۰ تا ۱۸۵ عدد سکه به ازای هر قطعه سکه معادل ۶۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع برای آن‌ها محاسبه می شود.
این در حالی می باشد که خریداران سکه در سال ۱۳۹۷ تا ۲۰ سکه از پرداخت مالیات معاف بوده و نسبت به مازاد ۲۰ تا ۶۰ سکه به ازای هر سکه معادل ۱۵۰ هزار تومان و به مازاد ۶۰ تا ۱۰۰ سکه به ازای هر سکه باید ۲۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت کنند. همچنین نسبت به مازاد ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه، به ازای هر سکه مکلف به پرداخت ۲۵۰ هزار تومان مالیات مقطوع می باشند. 
بنابراین، این ارقام نشان دهنده این می باشد که نحوه و نرخ مالیات از خریداران سکه در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ سخت‌گیرانه‌تر است و با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبرو شده است.
در همین رابطه محمد مسیحی، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی به ایسنا تصریح کرد: برای دریافت کنندگان سکه در سال١٣٩٧ دستورالعمل پرداخت مالیات مقطوع تا تعداد ٢٠٠ سکه صادر گشته است و برای خریداران امسال سکه نیز در سال ١٤٠٠ اقدام خواهد شد. همچنین، خریداران سکه بالاتر از ٢٠٠ عدد در سالهای ١٣٩٧ و ١٣٩٨ هم مکلف به تسلیم اظهارنامه می باشند.
به بیان وی علت اینکه خریداران سکه در سال ۱۳۹۸ مشمول این مالیات شده‌اند، این می باشد که تا پایان مرداد ١٣٩٩ مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی یا پرداخت مالیات مقطوع برای عملکرد سال ١٣٩٨ موجود است.
مسیحی تاکید کرد که بر مبنای مفاد قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه اشخاصی که به معامله سکه فعالیت دارند، مشمول مالیات بر درآمد و مکلف به پرداخت مالیات متعلق می باشند.
معاون سازمان مالیاتی در پاسخ به اینکه خریداران سکه در سال ۱۳۹۷ که مالیات خود را پرداخت نکرده اند، چه باید کنند؟ بیان کرد: افرادی که در سال ۱۳۹۷ بیشتر از ۲۰۰ سکه خریداری کرده اند، امسال می‌توانند اظهارنامه پر کنند و افرادی که کمتر از ۲۰۰ سکه خریداری کرده‌اند طبق دستورالعمل سال ۱۳۹۷ می‌توانند مالیات خود را بپردازند.
منبع : tgju.org
 
99/5/27​
ورود پنجمین ثروتمند جهان به بازار طلا

میلیاردر مشهور آمریکایی در پایان نهمین دهه زندگی خود تصمیم دارد وارد عرصه جدیدی از سرمایه‌گذاری گردد.
طبق گزارش سایت طلا ، تارا لاشاپل در بلومبرگ نگاشت: وارن بافت  درحرکتی بی‌سابقه، سهام بانکی را رها کرده و طبق افشای مقرراتی آخر هفته قبل در طلا سرمایه‌گذاری داشته است. این خبر از آن جهت حائز اهمیت می باشد که این سرمایه‌دار قبلا سرمایه‌گذاری در بازار طلا را مورد تمسخر قرار داده بود.
وارن بافت نود ساله سرمایه‌گذار و اقتصاددان آمریکایی با دارایی بیش از هشتاد و یک میلیارد دلار پنجمین فرد ثروتمند جهان می باشد.  بافت قبل تر بعد از آخرین بحران اقتصادی، سرمایه‌‌های خود را به سمت سهام بانک‌ها حرکت داده بود و در بیشتر بانک‌های بزرگ ایالات‌متحده تحت عنوان سهامدار برتر معرفی شده بود.

خروج بافت از بازار سهام بانکی به چه معنی است؟

در بازار جهانی بعضی سرمایه گذاران بواسطه آنکه با معامله خود روی سهم بازار تاثیر گذاشته و می‌توانند افزایش یا کاهش شدید در قیمت‌هارا رقم بزنند تحت عنوان نهنگ نامیده می شوند.نهنگ‌ها معمولاً دانش و اطلاعات خوبی نسبت به بازار را دارند و هر حرکت آنان می‌تواند به سایر فعالان بازار سیگنال دهد که تغییری در راه می باشد. وارن بافت در بازارهای جهانی یکی از این نهنگ ها به شمار می آید و بسیاری به رفتار او چشم دارند.
بعضی تصور این را دارند خروج این نهنگاز بازار سهام و حرکت به سوی بازاری که در اقتصاد جهان پناهگاه به شمار می آید  ناقوس شومی برای بعضی از بازارها خواهد بود.
شرکت «برکشایر هاتاوی» متعلق به وارن بافت در فصل قبل در میان بحران کووید-19،  اقدام به فروش سهام خود در دو  نهاد مالی داشت. این شرکت 62 درصد از سهام خود در جی‌پی مورگان چیس و 26 درصد  از سهامش در ولز فارگوی را به فروش رساند و در مقابل تنها خرید جدید خود را به شرکت استخراج طلا برکشایر بریک  اختصاص داد. سهام این غول استخراج طلا در حال حاضر 605 میلیون دلار ارزش گذاری گشته است که هنوز هم در مقایسه با دارایی‌های برکشایر  بی‌رمق به نظر می آید.
بلومبرگ می نویسد: فروش سهام بانکی وقتی نرخ بهره پایین می باشد و انتظار می‌رود که پایین باقی بماند حرکتی غیرمتعارف نمی باشد، اما شرط‌بندی روی طلا عملی از روی ترس به حساب می آید و چیزی نیست که از یک سرمایه‌گذار باتجربه انتظار رود. به ویژه که این سرمایه‌گذار در دوره فعالیت خود رکودهای متعددی را پشت سر گذاشته اند. او در مصاحبه خود با تارا لاشاپل در سال 2018 سرمایه­‌گذاری در طلا را این گونه مورد استهزا قرار داد:«بیایید بگوییم شما 10 هزار دلار دارید و به پیامبران عذاب و غم و اندوه پیرامون خود گوش می‌دهید و با 10 هزار دلار خود طلا می خرید. اکنون، برای 10 هزار دلار شما می‌توانستید حدود 300 اونس طلا خریداری کنید. درحالی‌که مشاغل و کارخانه‌های در اختراعات جدید سرمایه‌گذاری می‌کنند، شما هرسال به صندوق امانات خود نگاه می‌کنید و  به 300 اونس طلای خود مشاهده می‌کنید  و آن را لمس می‌کنید و می‌توانید هر کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید. اما این 300 اونس چیزی تولید نکرده. هرگز قرار نبود چیزی تولید کند. و امروز چه چیزی خواهید داشت؟ فقط شما دقیقاً مانند مارس سال 1942 که به فرض آن را خریداری کردید  دارای 300 اونس طلا هستید.»

بحران اقتصادی جهان ادامه دار است؟

شاید امروز بافت طلا در گاوصندوق خود انباشت نکند ولی به سمت شرط بندی به روی فلزهای گران‌بها قدم برداشته است. بااین‌حال پنج سرمایه‌گذاری برتر برکشایر بدون تغییر باقی‌مانده اند: شرکت اپل، بانک مرکزی آمریکا، شرکت کوکاکولا، شرکت آمریکایی اکسپرس و شرکت کرافت هاینز. اپل اکنون تقریباً نیمی از ارزش 221 میلیارد دلار سهام برکشایر را به خود تخصیص داده است و وضعیت بسیار بهتری از خود برکشایر را دارد.
البته نباید ناگفته بماند که مشخص چه ­کسی این تصمیمات سرمایه‌گذاری را می‌گیرد، به دلیل اینکه مسئولیت این قبیل  تصمیم‌­گیری‌های شرکت بر عهده بافت، تاد کومبز و تد وسشر می باشد. درهرصورت، برکشایر حدود 13 میلیارد دلار سهام خود را به فروش رسانده است و این از یکی بزرگ‌ترین باورمندان به اقتصاد آمریکا بعید می باشد. او در آخرین جلسه سهامداران  بیان کرده بود: «هیچ‌چیز نمی‌تواند آمریکا را متوقف کند.»  اتفاقات اخیر شاید به این معنی نباشد که دیگر او بر این عقیده نمی باشد اما حداقل این معنی را در بردارد که به نظر او بحران فعلی ادامه دار می باشد و قبل از این‌که اوضاع اقتصادی بهتر شود رو به بدتر شدن خواهدگذاشت. هیچ‌کس این را نمی داند که این‌گونه خواهد بود یا خیر، اما تصمیم اخیر شرکت بافت بی‌شک تأثیر منفی بر اوضاع اقتصادی آمریکا و اثرا مثبتی بر بازار طلا خواهد گذاشت.
منبع : tgju.org
 
99/5/26​
حباب سکه کاهش یافت | استقبال بازار طلا از ایام محرم قیمت طلا و سکه را نزولی کرد

 
طبق اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر قیمت طلا و سکه همزمان با نزدیک شدن به ایام محرم نزولی شد و حباب سکه نیز نسبت به روزهای قبل کاهش پیدا کرده است.
طبق گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، محمد کشتی‌آرای در ارتباط وضعیت بازار طلا و سکه در روز جاری اظهار کرد: اخبار سیاسی و اقتصادی مثبت در روز جاری سبب تقویت ریال و کاهش ارزش دلار در بازار گشت.
وی اضافه کرد: درحالی که قیمت جهانی طلا تغییر خاصی را نداشته است اما نرخ طلا و سکه به علت کاهش قیمت ارز نسبت به روز پنج‌شنبه کاهش پیدا کرد و در همین راستا نیز حباب سکه نیز نزولی شد.

ارزان شدن سکه و دلار | قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۵ مرداد ماه

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه حباب سکه درحال تخلیه است، بیان کرد: هنوز قیمت سکه دارای حباب است ولی نسبت به پنج‌شنبه از حباب سکه کم شده و احتمالا در روزهای آتی و همزمان با نزدیک شدن به ماه محرم حباب سکه کمتر گردد.
وی تأکید کرد که همه ساله با نزدیک شدن به ایام محرم و صفر از معاملات در بازار طلا کم می شود و همین امر نیز سبب ریزش قیمتی در این بازار می‌گردد.
کشتی‌آرای ضمن اشاره به اینکه حباب سکه از ۷۲۰ هزار تومان روز پنج‌شنبه به کمتر از ۶۰۰ هزار تومان در روز شنبه رسیده است، تصریح داشت: هم اکنون قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، سکه بهارآزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، نیم سکه بهارآزادی ۵ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان، ربع سکه بهارآزادی ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان، سکه گرمی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان می باشد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت یک میلیون و ۱۰ هزار تومان به فروش می رسد.
منبع : tgju.org
 

99/5/25
چرایی ارزان نشدن سکه با وجود افت نرخ طلای جهانی | حباب سکه چقدر می باشد؟


 
به بیان نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران، علیرغم اینکه در بازارهای جهانی، قیمت انس جهانی در طول هفته بیش از ۱۰۰ دلار کاهش پیدا کرده بود اما به علت صعودی پیش رفتن نرخ ارز در داخل کشور، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا آنطور که انتظار می رفت، کاهش نیافت.
طبق گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، مسعود یزدانی در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار داشت: با توجه به اینکه  قیمت اونس جهانی در پایان هفته نسبت به اوایل هفته تغییرات زیادی را داشته است و از ۲۰۳۵ دلار و هشت سنت به ۱۹۳۱ دلار و هفت سنت قیمت گرفته است اما این کاهش حدود ۱۰۴ دلاری اونس جهانی، تغییرات عجیبی به لحاظ قیمت در سکه و طلا به وجود نیاورد. این در حالی می باشد که انتظار می‌رفت که تغییرات بسیار بیشتری در بازار سکه و طلای داخلی به وجود آید.
افزایش ۳۰۰ هزار تومانی نرخ سکه | دلار؛ ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان | آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۳ مرداد ماه

مالیات خریداران سکه در سال ۹۸ معین شد

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران دلیل این موضوع را اینگونه بیان داشت که علیرغم پایین آمدن قیمت‌ها در اونس جهانی اما نرخ ارز در داخل با آن همراهی نداشت. طی یک هفته اخیر نرخ ارز دقیقا زمانی که اونس جهانی ریزش پیدا کرد، روندی افزایشی طی می‌کرد و همین موضوع سبب گشت که اثر کاهش قیمت‌های جهانی تاثیر چندانی بر بازار داخلی نداشته باشد.  
به بیان وی در حال حاضر بازار سکه و طلا بازاری آرام و از بابت مصرف کم‌تقاضا می باشد و فقط سفته‌بازی‌ها و مشارکت در بورس‌ مشاهده می شود. بازار ما باید به شکلی باشد که فروش مصنوعات رواج یابد اما در حال حاضر چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد و میزان معاملات مصنوعات طلا بسیار کاهش پیدا کرده است.  این سفته‌بازی‌ها و بورس‌بازی‌ها اجازه نمی‌دهند که تغییرات محسوسی در قیمت سکه به وجود آید؛ ضمن اینکه حباب ۷۰۰ هزار تومانی برای هر قطعه سکه نشان دهنده این است که بازار ناسالم می باشد.
یزدانی تاکید داشت: در بازار سالم حباب معنایی ندارد و زمانی که معاملات و قیمت‌ها عادی شوند، حبابی وجود ندارد و قیمت سکه باید به میزان همان وزن طلا باشد؛ چراکه سکه، فلز طلا و از جنس طلا می باشد و در نهایت باید ۱۰۰ هزار تومان با آن تفاوت قیمت داشته باشد اما به وجود آمدن حباب‌های بزرگ که بعضا تا یک میلیون تومان هم رفته است، تنها به علت بازار غیرواقعی می باشد.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با آخرین قیمت‌های معاملاتی در بازار سکه و طلا بیان کرد:  در حالی که در ابتدای هفته قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید ۱۰ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان بود، در آخر هفته این عدد به ۱۰ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان دست یافت. سکه تمام طرح قدیم نیز از ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان با افت ۱۰۰ هزار تومانی به ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. در پایان هفته قیمت هر قطعه نیم سکه پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان، ربع سکه سه میلیون و ۵۰ هزار تومان و سکه‌های یک گرمی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده که به ترتیب نیم سکه ۱۰ هزار تومان کاهش، ربع سکه بدون تغییر و سکه‌های یک گرمی ۱۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته را داشته اند.  
این مقام صنفی اضافه کرد: همچنین هر مثقال طلا با کاهش ۱۰۵ هزار تومانی، چهار میلیون و ۴۴۷ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دارند که هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به ابتدای هفته که حدودا یک میلیون و ۲۸ هزار تومان بوده است، تغییر بسیار جزیی را پشت سر گذاشته است. همانطور که اشاره شد آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز با کاهش ۱۰۴ دلاری نسبت به ابتدای هفته ۱۹۳۱ دلار و هفت سنت می باشد.
منبع : tgju.org

 

99/5/23​
استراحت دلار
در کانال جدید / سیگنال گرفتن سکه از اونس 

 
در بازار سکه دیروز اوضاع بیشتر با کاهشی‌های بازار همراه بود. روز چهارشنبه فلز گرانبهای داخلی ۵۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با کاهش از سطح ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی به بهای ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دست یافت. کاهش سکه بیشتر به علت نوساناتی بود که در بازارهای جهانی برای طلا صورت پذیرفت و قیمت این فلز گرانبها در بازار داخلی را تحت فشار قرار داد.
طلای جهانی حتی در مقطعی به زیر کانال هزار و ۹۰۰ دلاری رفت اما توانست در ادامه روز و تا ساعت ۴ بعدازظهر خود را به حدود هزار و ۹۳۰ دلاری برساند. به بیان فعالان، سکه تحت فشار اونس قرار گرفته است و در صورتی که طلا کاهش بیشتری را به ثبت کند، سکه ظرفیت رفتن به زیر مرز روانی مهم ۱۰ میلیون تومانی را خواهد داشت. با این حال، تنها عاملی که توانایی این دارد که
 در صورت کاهش اونس به ماندگاری سکه در کانال ۱۰ میلیون تومانی یاری رساند، افزایش بهای دلار می باشد. بعضی فعالان بر این معتقدند که یکی از عواملی که کمک کرد، دیروز قیمت سکه کاهش بیشتری را تجربه نداشته باشد، ورود بهای دلار به کانال ۲۲ هزار تومانی بوده است. در واقع ابزار دلار مانع از آن شد که سکه افت بیشتری را داشته باشد.
باید دید در روزهای آینده دلار هم سوی سکه کاهشی می شود یا اینکه طلا از قیمت‌های فعلی فاصله می گیرد و به این ترتیب، انتظار بالا رفتن قیمت را در بازار سکه زنده خواهد کرد. به بیان فعالان، در صورتی که طلای جهانی به بالای هزار و ۹۵۰ دلار بازگردد، می‌توان انتظار داشت که خریداران در بازار سکه بالا رود.

کاهش نوسانات دلار

در چهارمین روز کاری هفته جاری، شدت نوسانات در بازار ارز بسیار کاهش پیدا کرد و خبری از رفت و برگشت‌های کانالی در میان نبود. روز چهارشنبه،‌ دلار در همان اول روز وارد کانال ۲۲ هزار تومانی گشت و در ادامه نیز توان زیادی برای پیشروی در این کانال از خود به نمایش نگذاشت. دلار که ساعت ۱۱ صبح معاملات خود را روی عدد ۲۲ هزار و ۵۰ تومان شروع کرده بود، حدود ساعت ۴ بعدازظهر با قیمت ۲۲ هزار و ۲۷۰ تومان به فروخته می شد که نسبت به قیمت ابتدای روز افزایش ۲۲۰ تومانی را به نمایش گذاشت و در مقایسه با قیمت بسته شده روز سه شنبه، ۳۲۰ تومان بیشتر بود. دلار روز سه شنبه نیز افزایش ۳۵۰ تومانی را به ثبت رساند، ولی در آن مقطع زمانی دامنه نوسانات خیلی شدیدتر از روز چهارشنبه بود.
در بیست و یکمین روز خردادماه، اسکناس آمریکایی یک بار به سقف ۲۲ هزار و ۷۰۰ تومانی رفت و بعد با نزول قیمت به انتهای کانال ۲۱ هزار تومانی رفت و مجددا در معاملات پشت خطی وارد کانال ۲۲ هزار تومانی گشت. در واقع، روز سه شنبه دامنه نوسان دلار در حدود ۵ درصد بود ولی بازه تغییرات نوسانی در روز پنجم هفته به کمتر از ۲ درصد رسید.
بعضی فعالان، کم شدن نوسان دلار در روز چهارشنبه را ناشی از استراحت معامله‌گران بازار دانسته اند؛ مقصود آنها از استراحت این بود که خریداران و فروشندگان بعد از چند روز خرید و فروش و نوسانات شدید، سعی کردند بیشتر تماشاچی وقایع بازار باشند تا جهت قیمت مشخص تر گردد. بعضی از آنها در روزهای اخیر دچار ضرر سنگینی شده بودند و افرادی هم که سود کرده بودند، این اطمینان را نداشتند که دلار به راحتی بتواند به کانال ۲۳ هزار تومان برگردد. در کنار این، اخبار سیاسی زیادی این روزها به گوش بازار می‌رسد و به نظر می آید معامله‌گران منتظر این هستند که تکلیف بعضی از این اخبار مشخص گردد و بعد از آن موقعیت خرید و فروش خود را تعیین گردانند. عامل اصلی نوسانات روزهای اخیر هم خبرهای متناقض بود و انتظارات متفاوتی که هر روز پیرامون خبرها به وجود می آمد؛ با این حال، حداقل روز چهارشنبه دیگر بازار نسبت به اخبار واکنش خاصی را نداشته است.
روز چهارشنبه از طرف حواله درهم نیز سیگنال کاهشی یا افزایشی خاصی، به بازار داخلی ارسال نگشت. در این روز حواله درهم عمدتا در محدوده ۶ هزار و ۱۲۰ تا ۶ هزار و ۱۷۰ تومان معامله گشت و دامنه نوسان آن هم محدودتر از روزهای قبل بود. دیروز ارزش حواله درهم و دلار بیشتر از هر زمانی به یکدیگر نزدیک گشتند و همین مساله، خبر از برقراری یک تعادل در بازار را به میان آورد.

منبع : tgju.org
 

99/5/22
علل ریزش قیمت طلا

با تشدید تنش ها بین چین و امریکا همزمان که دلار افزایش چشمگیری را تجربه داشته است قیمت طلا به شدت در حال ریزش می باشد.
طبق گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تا ساعت ۱۴:۴۸ به وقت تهران، قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، ۲.۰۹ درصد یا ۴۲.۳۶ دلار سقوط داشته است و ۱۹۸۴.۸۹ دلار قیمت گرفت اما ریزش طلا در اینجا متوقف نگشت و این فلز گران بها از ظهر امروز تاکنون کاهش ۴۰ دلاری را تجربه داشته است و هر اونس از آن  1.941 قیمت گرفته است.
کارشناسان بر این عقیده می باشند که بالا گرفتن تنش های چین و امریکا و تحریم چند شخصیت آمریکایی توسط پکن علت اصلی ریزش قیمت طلا در برابر ارزشمند شدن دلار می باشد.
قیمت طلا از روز قبل تاکنون کاهش ۷۰ دلاری یا ۴ درصدی را تجربه داشته است و کارشناسان بر این عقیده اند که شدت گرفتن بیشتر تنش ها قیمت این فلز گران بها را بیشتر کاهش خواهد داد و بعضی دیگر از کارشناسان بر این باورند که خروج سرمایه گذاران از بازار طلا آنها را به سمت بازار نقره هدایت خواهد کرد.
تشدید تنش های چین و امریکا تنها علت سقوط تاریخی قیمت طلا نمی باشد و با تحلیل بازارهای مالی ریزش طلا درست زمانی اتفاق افتاد که روسیه اعلام کرد واکسن کووید ۱۹ را ساخته است و نرخ طلا بلافاصله بعد از این خبر ریزش ۵۱ دلاری را تجربه داشته است که در تاریخ بازارهای جهانی بی سابقه است. علت این اتفاق از نظر کارشناسان حجم بالای ذخایر طلای روسیه و اثرگذاری آن بر بازارهای جهانی می باشد.
همچنان که طلا ریزش های اولیه در بازار را تجربه می کند سرمایه گذاران بیشتر سرمایه خود را از این بازار خارج می کنند به گونه ای که طبق گفته بلومبرگ تاکنون یکی از شرکت های بورسی در آمریکا که در این زمینه فعالیت دارند خروج ۳۸۲ میلیارد دلاری سرمایه را تجربه داشته اند و هرچه سرمایه گذاران به سمت بازارهای موازی در حرکت هستند و سرمایه بیشتری از بازر طلا خارج می شود سقوط طلا شدیدتر اتفاق می افتد.
منبع : tgju.org

 

99/5/21
نرخ جهانی طلا در 21 مرداد ماه 99

همزمان با تقویت ارزش دلار و در صورتی که سرمایه گذاران روی طرح محرک مالی دولت آمریکا و تاثیرات بالا رفتن تنش بین آمریکا و چین در آستانه مذاکرات تجاری مهم این هفته متمرکز گشته اند قیمت طلا روز سه شنبه شاهد کاهش بوده است.
قیمت هر اونس طلا امروز با 0.45 درصد افت به 2018 دلار و 18 سنت قیمت گرفت. قیمت طلا در معاملات آتی امروز برای تحویل در ماه دسامبر با نیم درصد افت به 2029 دلار و 50 سنت رسیده است.
اخبار اقتصادی- شاخص ارزش دلار در برابر سبد ارزهای رقیب امروز با 0.1 درصد افزایش به نزدیکی بالاترین رقم یک هفته اخیر دست یافته است و سبب گران شدن طلا برای خریدارانی شد که با ارزهای غیردلاری خرید دارند.
در تازه ترین تحولات روابط تنش آلود آمریکا و چین، دولت پکن تحریم هایی را علیه 11 شهروند آمریکایی از جمله چند چهره جمهوری خواه اعمال داشته است. این تحریم ها در واکنش به تحریم های وضع شده از طرف واشنگتن علیه مقامات هنگ کنگی و چینی به اجرا گذاشته خواهد شد.
استیون منوچین وزیر خزانه داری دولت آمریکا گفته است شرکت های چینی و سایر کشورها که از استانداردهای حسابرسی تبعیت نداشه باشند تا پایان سال 2021 از حضور در بازار بورس آمریکا منع خواهند گشت.
رهبران کنگره و مقامات دولت ترامپ روز دوشنبه گفتند آماده از سرگیری مذاکرات بر سر بسته کمک مالی مقابله با ویروس کرونا می باشند، اما گفت وگوها همچنان با بن بست روبرو است.
بر طبق تازه ترین آمارها تاکنون بیش از 20 میلیون نفر در سراسر دنیا به ویروس کرونا مبتلا گشته اند و نزدیک به 732 هزار نفر فوت کرده اند. چارلز ایوانز رئیس فدرال رزرو شیکاگو بیان کرد: بحران اقتصادی ناشی از همه گیری ویروس کرونا بیش از همه به طبقه کارگر لطمه زده و سیاستگذاران باید با اتخاذ سیاست های مبتکرانه به اقشار آسیب پذیر یاری رسانند.
منبع : tgju.org

 

99/5/20​
عامل شروع کاهشی دلار

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، سکه و دلار با نزولی شدید کار خود را شروع کردند و در ادامه روز افت بیشتری را نیز ثبت کردند.  بعضی فعالان بر این باور بودند که ریزش روز شنبه، شروع کاهش قیمت بازارهاست و این روند در روزهای بعدی نیز ادامه خواهد داشت. بعضی از آنها عنوان می‌کردند، قیمت دلار تا کانال ۲۰ هزار تومانی کاهش پیدا خواهد کرد و گروهی دیگر نیز از احتمال افت دلار به زیر این مرز صحبت می‌کردند. آنها انتظار این را دارند قیمت دلار آزاد در حوالی قیمت این ارز در بازار ثانویه قرار گیرد که دامنه ۱۷ تا ۱۹ هزار تومان را در دارد. به همین علت این گروه به ریزش روز شنبه بازارها، لقب سقوط اول را دادند، چرا که انتظار ریزش بیشتری را نیز دارند. این در حالی می باشد که دسته دیگری از معامله‌گران معتقدند قیمت دلار و سکه دچار یک هیجان موقت از اخبار مثبت شده می باشد که سمت و سوی انتظارات را در مقطعی دچار تغییر کرده است، ولی پایدار نخواهد ماند. این عده می‌گویند از آن جا که در سمت واقعی بازار اتفاقی رخ نداده است، نباید انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را داشت. پیش‌بینی این دسته آن می باشد که قیمت در همین هفته جاری می‌تواند بخشی از ارزش از دست رفته خود را بدست آورد.
معاملات دلار در روز یکشنبه در محدوده ۲۲ هزار و ۳۰۰ تومان شروع شد که کاهشی حدودا هزار و ۳۰۰ تومانی را نسبت به قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه به نمایش گذاشت. عامل اصلی شروع کاهشی دلار، افزایش فروش‌ها در معاملات پشت خطی بوده است که با پایان ساعت کاری بازار در روز پنج‌شنبه شدت یافته بود. با پخش مصاحبه رئیس‌کل بانک مرکزی در ساعات پایانی روز جمعه و وعده از همیشه صریح‌تر او مبنی بر کاهش نرخ ارز، فروش‌ها افزایش بیشتری را دارا بوده است و در نهایت هم قیمت شروع بازار را تحت‌تاثیر قرار داد.

رکوردهای کاهشی در بازار ارز

بعد از اینکه قیمت دلار در همان اول روز نزول شدیدی را تجربه داشت، عده‌ای از فعالان انتظار این را داشتند که معامله‌گران کم‌کم از شوک کاهشی خارج گردد و با افزایش خریدها، مانع از کاهش بیشتر دلار گردند. آنها تا اواسط روز هم توانستند قیمت را در کانال ۲۲ هزار تومانی نگه دارند، ولی در نیمه دوم روز موج فروش‌ها بار دیگر شدت یافت و قیمت به محدوده ۲۱هزار و ۵۰۰ تومانی عقب‌نشینی کرد. حتی در مقاطعی بیان شد که نرخ‌های پایین‌تری نیز در بازار ثبت شده است.  قیمت بسته شده روز یکشنبه، ۲۰۹۰ تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بوده است. چنین افت قیمتی از تاریخ ۳۰ تیر سابقه نداشته است. در کنار این، دلار از تاریخ ۱۶ تیرماه همواره قیمت‌های بالاتری را تجربه داشته است. در بازار سکه نیز قیمت این فلز گرانبها، برای نخستین بار از تاریخ ۵ مرداد در کانال ۱۰ میلیونی معامله گشت. سکه دیروز بیش از یک میلیون تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان قیمت گرفت.

صرافی‌های منتخب بالاتر از بازار

در نخستین روز هفته، حدود ساعت ۴ بعدازظهر قیمت فروش دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است که اختلافی ۲۰۰ تومانی با قیمت بازار آزاد را داشته است. در واقع در حالی که در روزهای قبل قیمت دلار در بازار آزاد بسیار بیشتر از صرافی‌های منتخب بوده است، این روند در روز یکشنبه معکوس گشت. بعضی فعالان عنوان داشتند، بازارساز با این تاکتیک به‌دنبال کاهش آرام‌تر و پله‌ای قیمت‌ها می باشد. این در حالی می باشد که گروه دیگری بر این باور بودند، بازارساز قصد این را دارد دلارهای سرگردانی که به بازار وارد شده‌اند را به طرف خود جلب کند و برای همین، قیمت معتمدان خود را بیشتر از دلالان و بازار آزاد قرار داد.
منبع : tgju.org

 

99/5/19​
گران شدن نقره

پیش بینی می شود میزان مصرف نقره در هند در سال جاری که خریداران عمدتا روستایی به علت گرانی قیمتها و اقتصاد ضعیف قادر به خرید نمی باشند، نصف گردد.
به گزارش ایسنا، چیراگ سث، مشاور شرکت متالز فوکوس در لندن در این باره بیان کرد: واردات هند که بزرگترین مصرف کننده جهان می باشد، در سال ۲۰۲۰ حداکثر ۵۰ درصد در مقایسه با ۶۰۰۰ تن در سال ۲۰۱۹ امکان دارد کاهش یابد. واردات این کشور در شش ماه اول امسال تقریبا نیمی کاهش پیدا کرد و به ۱۷۳۵ تن دست یافت.
قیمت نقره در هند امسال بیش از ۶۰ درصد رشد پیدا کرد و همزمان با افزایش چشمگیر نرخ طلا، کاهش ارزش دلار و ابهامات دنباله دار پیرامون وضعیت اقتصاد جهانی، به رکورد بالایی رسیده است. وضعیت ذکر شده به همراه آسیبهای اقتصادی ناشی از قرنطینه که سبب تعطیلی کسب و کارها و بیکاری میلیونها نفر گشته است، تقاضا برای خریداری این فلز ارزشمند را با محدودیت روبرو کرده است.
به بیان هریش گالیپلی، مدیر کالا و ارز در شرکت بازرگانی مشتقات و کالاهای هند، عوامل بنیادین نقره به علت تقاضای صنعتی پایین، ضعیف باقی مانده است با این همه قیمت نقره، روند افزایشی قیمت طلا را دنبال می کند و تقاضای سرمایه گذاری در مقطع فعلی عامل اصلی افزایش قیمت این فلز ارزشمند می باشد.
تقاضا برای جواهرات نقره که بیش از یک سوم از کل مصرف را به خود اتخصیص می دهد امکان دارد ۲۵ درصد و مصرف نقره در ظروف ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یابد. حدود دو سوم از تقاضای هند برای فلزات ارزشمند از طرف بخشهای روستایی این کشور می باشد که به دنبال حفظ دارایی در شرایط سخت و در نبود زیرساخت بانکی خوب می باشند.
به بیان مشاور متال فوکس، اگر به بازار در دوران بعد از سال ۲۰۱۱ نگاه کنیم می بینیم که مصرف کنندگان روستایی به علت قیمتهای بالا، قادر به خرید نقره نبوده اند. باید ببینیم این بار هم همین روند را شاهد خواهیم بود یا خیر.
بر طبق گزارش بلومبرگ، عمده واردات نقره هند از انگلیس، سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ می باشد و در داخل این کشور، شرکت هندوستان زینک سالانه حدود ۶۰۰ تن نقره را تولید می کند.
بهای هر اونس نقره در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۸۶ سنت معادل سه درصد سقوط داشت و در ۲۷ دلار و ۵۴ سنت بسته شد؛ با این حال برای کل هفته حدود ۱۳ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند.
منبع : tgju.org

 

99/5/16​
آیا هنوز هم سقوط طلا احتمال دارد؟

قیمت طلا یک سیر صعودی را از روز های قبل شروع کرده که همچنان نیز ادامه دارد. اما این بالا رفتن قیمت طلا تا چه اندازه واقعی بوده و پایداری خواهد داشت؟
قیمت طلا در روز قبل سطح 2055 دلاری که یک سطح مقاومت قوی برای طلا بود را نیز شکسته و به فراتر از آن رسید. با وجود اینکه به نظر می آید طلا همچنان به جلو می تازد اما کارشناسان نظر دیگری را دارند.
کارشناسان بازار بر این معتقدند که هرچند طلا روندی مثبت را پیش رو خواهد داشت اما سر راه خود یک سقوط موقت را نیز تجربه خواهد کرد. علت آن هیجان زدگی و بالا رفتن بیش از حد قیمت طلا است.
علاوه بر این داده های وضعیت کار به جز کشاورزی ایالات متحده امروز منتشر شده است و بسیار بهتر از آن چه پیش بینی می شد بود. به نظر می رسد در ماه قبل 167000 شغل جدید در ایالات متحده به وجود آمده است که نشان از بهبود وضعیت اقتصادی را دارد.
در کنار این موضوع بهبود امید ها برای واکسن ویروس کرونا نیز می باشد که می تواند قیمت طلا را به شکل پایداری کم کند. بهرحال به نظر می آید که طلا حداقل یک افت قیمت موقت را تجربه خواهد کرد که البته فرصت بسیار خوبی را برای خرید به وجود می آورد.
منبع : tgju.org

 

99/5/15
طلای جهانی 2000 دلار شد، هدف بعدی چیست؟

از چند هفته قبل طلا شروع به افزایش کرده و همچنان نیز در حال صعود به سمت بالا است. هر انس طلای جهانی در این لحظه 2000 دلار قیمت گرفته که نسبت به روز قبل 20 دلار افزایش قیمت را به نمایش گذاشته است.
از چند ماه پیش کارشناسان پیش بینی داشتند که تا پایان سال قیمت طلا به 2000 دلار می رسد که در حال حاضر می بینیم بیش از چهار ماه زودتر این اتفاق رخ داده است.
هر انس طلای جهانی از دو هفته پیش حدود 200 دلار رشد پیدا کرده است که در نوع خود یک رکورد بی سابقه به حساب می آید. همین طور در یک ماه اخیر بیش از 220 دلار افزایش قیمت را پشت سر گذاشته است.
علت این بالا رفتن قیمت طلا افت شدید ارزش دلار در بازار های جهانی است که در حال هل دادن طلا به سمت قله های جدید است. دیگر علل قیمت فزاینده طلا افزایش پیدا کردن همه گیری ویروس کرونا، چاپ بی سابقه پول و محرک های اقتصادی است.
دستیابی طلا به سطح 2000 دلار یک اتفاق تاریخی به حساب می آید که می توان آن را با رکود سال 1930، بحران مالی سال 2008 (وال استریت) و نفت منفی چهل دلاری مورد مقایسه قرار داد.

به نظر می آید طلا قصد دارد تا همچنان به مسیر خود ادامه داده و هدف بعدی خود را بر روی قیمت های بالا تر تا 2500 و در ادامه 4000 دلار بسته است اما بهرحال به علت جهش شدید قیمت می توان سقوط و اصلاح قیمت را نیز انتظار داشت.
منبع : سایت طلا

 

99/5/14​
برخورد سکه و دلار به سد مقاومتی

در سومین روز هفته، دلار و سکه از مسیر نزولی خارج شدند، ولی هیچ یک این توانایی را نداشتند به بالای سطوح مقاومتی راه پیدا کنند. روز دوشنبه، دلار ۲۰۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانید و به بهای ۲۳ هزار و ۲۵۰ تومان دست یافت. این بالا رفتن قیمت در شرایطی شکل گرفت که روز یکشنبه شاخص ارزی ۳۰۰ تومان کاهش قیمت را ثبت کرده بود. به بیان فعالان، رشد روز دوشنبه دلار به نوعی نشاندهنده آن بود که بازار بعد از برخورد به کف قیمتی با افزایش خرید روبرو شده است و یک بار دیگر به دنبال آزمون سقف قیمتی می باشد. در واقع روز یکشنبه دلار پایین سطح حمایتی ۲۳ هزار تومانی دوام نیاورد و همین موضوع، سبب شد که خریداران با اطمینان بیشتری به بازار برگردند. با این حال، دلار حداقل در مرداد توان شکست سطح ۲۳هزار و ۵۰۰ تومانی را نیز از خود به نمایش نگذاشته است. با توجه به چنین روندی می‌توان گفت دلار در پنجمین ماه تابستان عمدتا در یک دایره بسته نوسان داشته است و بین ۲۳ تا ۲۳هزار و ۵۰۰ تومان جا به جا شده است. چنین روندی در بازار سکه نیز موجود بود.  سکه از ابتدای مرداد عمدتا در کانال ۱۱ میلیون تومانی نوسان داشته است و توان بالا رفتن از محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی را نیز از خود به نمایش نگذاشته است. در کنار این هر زمان به کانال ۱۰ میلیونی راه یافته است، به سرعت به کانال ۱۱میلیون برگشته است. روز دوشنبه به‌رغم اینکه طلای جهانی تا ساعت ۴ بعدازظهر عمدتا روند نزولی داشت، سکه به لطف بالا رفتن قیمت دلار توانست ۱۰۰ هزار تومان رشد قیمت را تجربه کند و ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت گرفت.
امروز هم برای بازار ارز و هم بازار سکه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می باشد: آیا سکه از محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتومانی عبور می کند یا دلار به بالای سطح ۲۳هزار و ۵۰۰ تومانی خواهد رسید؛ در صورتی که چنین اتفاقی رخ ندهد، به احتمال زیاد حرکت در دایره بسته این چند وقت اخیر تا حدی برای دلار و سکه ادامه پیدا خواهد کرد. بازار فعلا در زمان استراحت قرار گرفته ولی نگرانی‌ها در پس چهره‌های معامله‌گران دیده می‌شود که در هراس می باشند که قیمت از کدام طرف دامنه بسته کنونی عبور خواهد کرد؟ گروهی اعتقاد دارند، رشد قیمت‌ها پیش خور شده است و از این پس قیمت‌ها تدریجا نزولی خواهند گشت؛ این در حالی می باشد که دسته دیگری معتقدند همچنان علل بنیادی برای رشد قیمت سکه و دلار موجود است.
با این حال، فعلا بازار در مرداد آرام‌تر گشته است و معاملات فردایی هم با احتیاط بیشتری شکل می‌گیرد. در کنار این، بعضی از سفته بازان خرد عنوان کرده اند برای انجام معامله در بازار نسبت به قبل نیاز است که احتیاط بیشتری انجام دهند. به بیان این دسته، برخوردهای امنیتی بالا رفته است و آنها ترجیح می‌دهند که در ملأعام حداقل دلاری به همراه خود نداشته باشند. این اشخاص در صورتی که دستگیر شوند و دلاری همراه شان باشد، آن دلار توقیف خواهد گشت.
در این میان، به نظر می آید که صرافی‌هایی که از بانک مرکزی مجوز ندارند، نیز در روزهای آینده در معاملات خود احتیاط بیشتری به خرج خواهند داد؛ چرا که خبرها حکایت از پلمب بعضی از آنها دارد.
معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت پایتخت از پلمب ۹ صرافی به علت معامله غیرمجاز ارز و اخلال در نظام اقتصادی خبر به میان آورد.
طبق گزارش «ایرنا» سرهنگ «نادر مرادی» روز دوشنبه اضافه کرد: چند گروه از ماموران این معاونت برای ساماندهی و پیشگیری از جرایم و تخلف‌های در ارتباط با این صنف از ۳۵ صرافی بازدید و واحدهای متخلف را مورد شناسایی قرار دادند.
وی با اشاره به اینکه صاحبان ۱۵ واحد صنفی دیگر نیز بعد از این بازدیدها تذکر کتبی گرفتند، اظهار داشت: پلیس اماکن عمومی به منظور پیشگیری از جرایم و تخلف‌های صنفی طی یک برنامه‌ریزی منظم از همه صنوف بازدید مقطعی خواهد داشت.
«معامله ارز و موکول کردن تحویل آن به روز یا روزهای آتی» و «انجام کارگزاری خدمات ارزی در داخل کشور برای اشخاص خارج از کشور بدون داشتن مجوز انجام عملیات صرافی از بانک مرکزی» از جمله مصادیق تخلف صرافی‌ها به شمار می آید.
منبع : tgju.org

 

99/5/13​
پیش‌بینی گلدمن ساکس در ارتباط با آینده قیمت طلا

تحلیل‌گران بانک گلدمن ساکس با اشاره به بحران ویروس کرونا و ارائه بسته‌های مالی توسط دولت‌ها چشم‌انداز ۱۲ ماهه خود در ارتباط با قیمت جهانی طلا را بالا بردند .
استراتژیست‌های این بانک اعلام داشتند در حال حاضر که دولت‌ها با افزایش سطح بدهی خود به دلیل ارائه بسته‌های مالی ، ارزش ارزهای خود را کاهش می دهند و نرخ بهره را در پایین‌ترین سطح تاریخ نگه داشته‌اند، طلا به آخرین پناهگاه سرمایه‌گذاران مبدل گشته است .
در هفته قبل قیمت جهانی طلا بیش از ۷ درصد جهش را داشته است در حالی که ارزش دلار آمریکا ۳.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.
گلدمن ساکس پیش‌بینی ۱۲ ماهه خود برای قیمت هر اونس طلا را به ۲,۳۰۰ دلار بالا برد، در حالی که قبلاً پیش‌بینی می‌کرد قیمت طلا تا سال آتی به ۲,۰۰۰ دلار قیمت بگیرد. این بانک پیش‌بینی کرد نرخ بهره آمریکا باز هم کاهش پیدا کند که این سبب تقویت بیش از پیش قیمت طلا خواهد گشت.
قیمت هر اونس طلا در معاملات روز چهارشنبه تا ۱۹۶۰ دلار افزایش یافت.
منبع : tgju.org
 

99/5/12​
احتمال دارد نرخ طلا به ۳۰۰۰دلار برسد

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس ، به دنبال پایین آمدن ارزش دلار و انتشار آمارهای وخیم از اقتصاد آمریکا که باعث شد تا سرمایه گذاران به دارایی های امنی نظیر طلا رقبت داشته باشند ، قیمت طلا در روز جمعه افزایش پیدا کرد و بیشترین افزایش ماهانه از فوریه 2016 را به ثبت رساند .
هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 19.22 دلار صعود 1975.86 دلار به فروش رسید . قیمت این فلز گران بها در روز دوشنبه به رکورد 1980.57 دلار دست یافت و در ماه قبل میلادی بیش از 10 درصد افزایش پیدا کرد .
از عوامل بالا رفتن قیمت طلا می توان به کاهش ارزش دلار اشاره داشت که ارزش این ارز، بیشترین افت ماهانه در تقریبا یک دهه گذشته را به ثبت رساند .
آمارها نشان دهنده این است که اقتصاد آمریکا به علت شیوع ویروس کرونا از سخت ترین فشار در سه ماهه دوم از زمان رکود عمیق رنج می برد . همچنین آشفتگی های سیاسی در آمریکا باعث شده که سرمایه گذاران به طرف دارایی های امن سوق داده شوند.
طلا از آغاز سال جاری میلادی تاکنون نزدیک به 30 درصد افزایش ارزش را دارا بوده است که ناشی از کاهش نرخ بهره و محرک های گسترده از طرف بانک های مرکزی بوده است .
بنا بر تحلیل BofA گلوبال ریسچر، «با سیاست نرخ بهره کنونی و یا حتی سیاست نرخ زیر صفر ، تقویت نرخ طلا به شکل فزاینده ای از افزایش نرخ تورم می آید.» انتظار می رود که قیمت طلا در 18 ماه آتی به 3 هزار دلار در هر اونس برسد .
منبع : tgju.org

 

99/5/11​
رکورد تاریخی نرخ طلا زده شد

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، کارل مارکس در ارتباط طلا بیان کرده بود که «هر چند طلا و نقره ذاتاً پول نمی باشند اما پول ذاتاً طلا و نقره است.» همین بیان می‌تواند نشان دهنده این باشد که طلا چه جایگاهی در مکاتب اقتصادی و سیاسی جهان داشته ، دارد و خواهد داشت .
اما بالا رفتن قیمت طلا در طول شش ماه قبل از ارزش ثروت افرادی کاسته- چون طلا نداشته‌اند و دارای سهام بوده اند و رشد قیمت سهام بعضی از شرکت‌ها نه تنها مثبت نبوده است بلکه منفی هم شده است و بر ثروت افراد دیگری اضافه کرده است . این اتفاق بویژه روی ثروت افرادی افتاده که فقط دارای معدن طلا بوده اند .
بلومبرگ، روز پنجشنبه شاخص میلیاردرهای جهان خود را به روز کرد . بر طبق بازنگری این شاخص ، ثروت سه نفر نسبت به آخرین شاخص بیشترین رشد را دارا بوده است و این سه نفر افرادی بوده‌اند که ثروت خود را به‌صورت طلا دارند .
در گزارش بلومبرگ آورده شده است که شاید این روزها صنعت دارویی توجه بیشتری را به خود جلب کرده باشد اما سه میلیاردر معدنی به آرامی با سرمایه‌گذاری ای که به طور سنتی به انجام رسانده بودند ، سرمایه خود را بالا برده اند .
بنا بر گزارش شاخص میلیاردرهای بلومبرگ ، محمد العمودی از عربستان سعودی و آلکساندر نسیس و خانواده سلیمان کریموف از روسیه بیشترین افزایش سرمایه را با توجه به رشد قیمت طلا در میان ثروتمندترین افراد دنیا دارا بوده اند . طبق این گزارش ، آنها در سال‌جاری میلادی نزدیک به 2.8 میلیارد دلار به ثروت خود اندوخته‌اند.
در این گزارش آورده شده است ، « با توجه به اینکه پاندمی ویروس کرونا اقتصاد را از رونق انداخته است و بانک‌های مرکزی و حکومت‌ها به منظور رونق اقتصادی بسته‌های محرک اقتصادی را به اجرا درآورده‌اند ، طلا یک بار دیگر پادشاه گشته است. سرمایه‌گذاران دور فلز قیمتی جمع شده‌اند و در هفته قبل آن را به بالاترین سطح تاریخی خود رسانده اند . گلدمن ساکس گروپ ، سیتی گروپ و بانک امریکا ، در میان دیگران می‌گویند که این مسابقه سرعت می‌تواند با توجه به آن که نرخ‌های بهره همراه با ارزش دلار کاهش پیدا می کند ، جلوتر هم رود .
ارزش ثروت خانواده کریموف‌ نزدیک به 77 درصد «پولیوس پی‌جی‌اس‌سی» که - بزرگ‌ترین معدن طلای روسیه- را دراختیار دارد اکنون بالغ بر 6.6 میلیارد دلار می باشد . معدن پولیوس توسط سعید پسر سلیمان کریموف اداره می گردد .
ثروت نسیس که حدود 27 درصد سهام پلی متال اینترنشنال را در اختیار دارد به 3.7 میلیارد دلار رسیده است ، این در حالی می باشد که ارزش معدن طلای میدروک العمودی به 9.2 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد .
نجیب ساویرس، میلیاردر مصری در ماه مارس بیان کرده بود که او می‌خواهد روی فلزات متمرکز گردد . او در حال حاضر 1.1 میلیارد دلار سهام معدن طلا را در اختیار خود دارد.»
اما این تنها گزارش مربوط به طلا در رسانه‌های تخصصی و اقتصادی جهان نمی باشد . روزنامه فایننشال تایمز هم در یادداشتی به دلایل افزایش قیمت این فلز زرد رنگ و براق پرداخته است. بنا به نوشته فایننشال تایمز، «طلا یقیناً یک سرمایه‌گذاری خوب نمی باشد . این کالا نه بهره‌ای می‌دهد و نه سودی تقسیم می‌کند بلکه تنها راهی که مالک آن می‌تواند از آن بهره ببرد این می باشد که آیا دیگر سرمایه‌گذاران ارزش این کالای براق را فردا از آنچه که امروز دارند بالاتر می برند . برای اینکه یک دارایی «امن»، که سرمایه‌گذاران می‌توانند در دوران بحران برای حفظ سرمایه از آن استفاده به عمل آورند ، سفته بازی می باشد یعنی جدا از بعضی استفاده‌های صنعتی قابل توجه از طلا ، اکثر تقاضاهای طلا از طرف جواهر فروشی‌ها می‌آید . بالا رفتن ارزش آن در هفته (قبل) که نزدیک به 2 هزار دلار در هر اونس رسید، بازتاب این حقیقت می باشد که بسیاری از دیگر گزینه‌ها کمتر قابل توجه می باشد تا اینکه مستحق شایستگی ذاتی آن گردد .»
بنا به نوشته فایننشال تایمز،« بسیاری از «دارایی‌های امن» مثل اوراق قرضه دولتی به طور قابل مشابهی نه تنها چیزی نداده‌اند بلکه تدریجا ارزش خود را با توجه به تورم و نرخ‌های بهره منفی از دست خواهند داد . در ارتباط با طلا ، بهره‌ای که خزانه‌داری ایالات متحده بر گمانه زنی‌های آن متکی می باشد این می باشد که قیمت‌های اوراق قرضه می‌تواند به بالا رفتن خود ادامه دهد . با توجه به نرخ بهره‌ای که تقریباً در ایالات متحده صفر می باشد و نشانه‌هایی هم وجود دارد که فدرال رزرو در نظر دارد آنها را به‌سمت صفر سوق دهد ، بنابراین  نمی‌توان به اندازه شرط ‌بندی‌های خوب روی آن شرط ببندیم . در چنین وضعیتی، بعضی سرمایه‌گذاران، طلا را نسبت به تورم کمتر آسیب پذیر دانسته اند و بیشتر جذاب . بالا رفتن اخیر قیمت طلا همچنین نشانه‌ای از ترس هم می باشد ؛ یعنی آنچه که طلا در ابتدا به سرمایه‌گذاران پیشنهاد داده می شود این می باشد که می‌تواند جایگزین خوبی برای دلار گردد . تطبیق دادن برای تغییر در قیمت کلی، این می باشد که این فلز تقریباً دو بار در قبل گرانتر شده است : یک بار طی سال 2011، زمانی که کنگره نسبت به سقف بدهی ایالات متحده بی‌تفاوت ماند و سبب شد که تقاضای بالقوه حوزه یورو یکباره افزایش یابد و دوم در اوایل دهه 1980 که انقلاب اسلامی در ایران سبب شد نگرانی‌های تورمی دهه 1970 ارزش دلار را پایین آورد . اما بالا رفتن امروزه آن یک بار دیگر بازتاب نگرانی‌ها نسبت به امن بودن سرمایه‌گذاری در بزرگترین اقتصاد جهان می باشد .»
نویسندگان این یادداشت با اشاره به اینکه دلار همچنین ارزش اش را درهفته قبل در برابر یورو، پوند بریتانیا و ین ژاپن از دست داد، ادامه دادند : «نه فقط تنش‌های ژئوپلیتیکی امریکا با چین و نیز سردی روابط امریکا با ایران بلکه بدعملکردی دولت ایالات متحده نسبت به اداره پاندمی ویروس کرونا ، قیمت طلا را افزایش دهد . از طرف دیگر بن‌بست کنگره‌ای نسبت به دومین بسته محرک باعث شد که سرمایه‌گذاران را نسبت به آلترناتیوهای ذخایر ارزی بین‌المللی  تهییج گرداند . موقعیت اصلی دلار بیشتر مدیون این حقیقت می باشد که آلترناتیوهای ارزی کمی نسبت به مزیت‌های خود دلار وجود دارد . یورو، تنها ارزی که می‌تواند در برابر آن بایستد، فاقد نقد شوندگی و عمق دلار می باشد – با آنکه انتشار اوراق قرضه مشترک برای پرداخت به بهبود اوضاع اقتصادی پساکرونا شاید کمک کند که این وضعیت تغییر کند. برای بعضی ها ، طلا نیز به معنای شرط ‌بندی در برابر ارزهای حاکم و در کل چاپ بی‌محابای پول می باشد .»
فایننشال تایمز با اشاره به نشست کمیته فدرال رزرو در روز چهارشنبه قبل برای بررسی نرخ بهره، می‌نویسند «اعضای کمیته تنظیم نرخ بهتر می باشد کاهش نرخ دلار را که به هر صورت برای صادرکنندگان ایالات متحده منفعت دارد و تا اندازه‌ای محرک پول اضافه تری می باشد ، نادیده بگیرند . هرچند که آنها می‌توانند در حال حاضر به اقتصاد امریکا یاری کنند ؛ تجارت بازار منظم می باشد و تا زمانی که ویروس موجود است ، حتی پول ارزان – چه از طریق نرخ بهره منفی و چه از طریق هدف‌گذاری نرخ بهره صورت پذیرد - بعید می باشد که رشد را تحریک گرداند . شاید افزایش قیمت طلا به حد خودش رسیده باشد . تاریخ نشان دهنده این میباشد که طلا به ندرت این اندازه از سطح را نگه می‌دارد و موج ترسی که نسبت به آینده اقتصاد ایالات متحده و جهان غالب گشته است در نهایت فروخواهد ریخت . در حال حاضر آن ترس‌ها تا اندازه ای خوابیده اما عدم مزیت طلا شاید بزودی مجددا خودش را به نمایش گذارد .»
منبع : tgju.org

99/5/9
کشف سکه‌های تقلبی ؛ مراقب باشید

فرمانده انتظامی شهرستان میانه ، از دستگیری یک کلاهبردار و کشف یک هزار و ۹۱۸ عدد سکه تقلبی خبر به میان آورد .
سرهنگ توحید فارسی بیان کرد : در پی بدست آوردن اطلاع از فعالیت فردی در زمینه معامله سکه های تقلبی موضوع به علت حساسیت در دستور کار پلیس شهرستان قرار داده شد .
وی در ادامه اضافه کرد : ماموران پلیس امنیت عمومی شهرستان با همکاری ماموران انتظامی پاسگاه آچاچی با اشراف اطلاعاتی و تحقیقات پلیسی ، فرد سودجو را مورد شناسایی قرار داده و محل احتمالی اختفای سکه های ذکر شده مورد بازرسی قرار گرفت.
این مقام انتظامی یادآور گشت : در بازرسی که از محل ۱۹۱۸ سکه تقلبی انجام گشت سکه ها که به طرز ماهرانه ای جاسازی شده بود کشف و متهم دستگیر و با تشکیل پرونده مقدماتی به مراجع ذیصلاح معرفی شد.
فرمانده انتظامی شهرستان میانه در آخر ضمن هشدار به مجرمان به شهروندان توصیه داشت هر گونه موارد مشکوک را سریعا به پلیس ۱۱۰ گزارش دهند .
منبع : tgju.org

99/5/8​
با وجود صعود بیش از حد طلا آیا قیمت آن پایدار می ماند؟

قیمت طلا در چند روز قبل به شکل بی سابقه ای افزایش پیدا کرده است و به بالاترین میزان خود دست یافته است . و نیز با وجود نوسانات و کاهش جزئی در صبح دیروز ، با شروع بعد از ظهر قیمت از دست رفته خود را جبران نمود و در نهایت رشد بیشتری را از خود به نمایش گذاشت .
قیمت هر انس طلا شب گذشته 1951 دلار بوده است که نسبت به روز قبل 8 دلار افزایش قیمت را داشته است . این افزایش قیمت البته به امروز محدود نیست و از ابتدای هفته قبل طلا بیش از صد دلار رشد داشته است .
با  وجود اینکه طلا دیروز از خود یک رشد مثبت را به نمایش گذاشت اما یک حرکت کند نسبت به چند روز قبل را شاهد بودیم که این مسئله را به وجود می آورد که آیا طلا با وجود رشد زیاده از حد خود در این مدت کوتاه قیمتی پایدار را دارا است ؟
از نظر کارشناسان بازار با نگاه به شرایط فعلی اقتصادی و چاپ بی سابقه پول و تزریق کردن آن در قالب بسته های محرک اقتصادی به بازار قیمت فعلی طلا پایدار بوده و توان کافی برای رشد تا بالای 2000 دلار را دارد .
با توجه به اینکه اقتصاد در حال حاضر به اندازه کافی قوی نیست می توان به سؤال ابتدایی یک پاسخ مثبت نسبتا قطعی داد و پیش بینی که طلا همچنان و با قدرت زیاد به سمت قله های جدید در حرکت باشد .
منبع : سایت طلا

99/5/7
رکورد زنی قیمت جهانی طلا تداوم یافت / هر اونس۱۹۷۶ دلار قیمت گرفت!

طبق گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی ، روز سه‌شنبه، با ضعیف شدن دلار و امید به ارائه مشوق‌های جدید اقتصادی به منظور مقابله با ویروس کرونا ، تقاضا برای طلا افزایش یافت .
در معاملات دیروز رکورد تاریخی قیمت طلا شکست اما هنوز رشد قیمت‌ها توقف نیافته است و کارشناسان در ارتباط قیمت بالاتر از ۲۰۰۰ دلاری آن پیش‌بینی کرده اند .
قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس فلزات لندن ، اسپات‌گلد ، ۱.۷۷ درصد یا ۳۴.۳۴ دلار جهش داشت و به ۱۹۷۶.۲۱ دلار قیمت گرفت .
قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۱.۹۲ درصد یا ۳۷ دلار جهش داشت و به ۱۹۶۸ دلار دست یافت .
دوشنبه شب سنای آمریکا در مذاکره با کاخ سفید بسته پیشنهادی جدیدی را برای مقابله با ویروس کرونا تصویب کرد تا در صورت تأیید دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان،  به اجرا درآید .
شاخص دلار در معاملات امروز ۰.۱ درصد در برابر رقیبان خود کاهش یافت تا تقاضا برای طلا افزایش پیدا کند .
منبع : tgju.org
 

99/5/6
نرخ طلا رکورد تاریخی سپتامبر ۲۰۱۱ را شکست/  ۱۹۲۲ دلار قیمت گرفت


قیمت طلا در شروع معاملات صبح امروز، دوشنبه، با ضعیف شدن دلار و تشدید تنش‌های آمریکا و چین، به بالاترین سطح در تاریخ معاملات خود دست یافت .
طبق گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، صبح دوشنبه، با تضعیف دلار و تشدید تنش‌های آمریکا و چین، قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح در تاریخ معاملات خود دست یافت . شیب افزایشی قیمت‌ها در معاملات امروز همچنان ادامه دار می باشد .
قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، ۱.۱۱ درصد یا ۲۱.۰۸ دلار جهش داشت و به ۱۹۲۲.۲۶ دلار رسید . این بالاترین قیمت در تاریخ معاملات طلا می باشد . رکورد قبلی با ۱۹۲۰.۳۰ دلار و مربوط به سپتامبر ۲۰۱۱ بوده است .
قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۱.۰۸ درصد یا ۲۰.۵۰ دلار جهش داشت و به ۱۹۱۸.۰۰ دلار قیمت گرفت .
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در اظهار نظری جدیدی در مورد چین بیان کرد که آمریکا و متحدان آن باید از راه‌های خلاقانه بیشتری استفاده داشته باشند تا به حزب کمونیست چین برای تغییر رفتار خود فشار آورند .
منبع : tgju.org


99/5/5
تحلیل روزانه دلار طلا سکه امامی 5 مرداد 99


دیروز وقتی خریداران دلار عدد ۲۱۹۰۰ را کف قیمت تشخیص دادند با کمک درهم ۶۳۰۰ تومانی ، دلار را به مرز کانال ۲۳ رساندند ( فشار خرید! )
وقتی دلار به کانال ۲۶ دست یافت ، وسوسه فروش ، دلار را تا کانال ۲۱ عقب راند ولی همین کانال امروز تحت عنوان کف خرید مورد تشخیص قرار گرفت ، استارت این تعیین کف خرید در معاملات پشت خطی دیروز جمعه زده شد و درهم در روز تعطیل خود سه کانال تغییر قیمت داشت ! 
دولت دیگر توانایی هدایت بازار سرمایه به ارقام مدنظر خود را نداشته ، حقیقیها دیگر مثل قبل اثرگذار نیستند .
ارزش روزانه معاملات بورس ۲۰۰ میلیارد تومانی در سال ۹۶ با ارزش روزانه امروز معاملات که بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان گشته است ، گویای این می باشد که دولت بعنوان یک بازیگر دیگر توانایی هدایت بازار سرمایه به ارقام مدنظر خود را به تنهایی نداشته . به خصوص اینکه امروز دیگر حقوقیها هم که زمانی اثرگذار بودند اکنون دیگر در برابر حقیقیها جریان تاثیرگذار و غالبی نمی باشند . 
تحلیل اونس: بالا رفتن سطح تنش‌ها میان آمریکا و چین ، پایین آمدن بی‌سابقه ارزش دلار آمریکا ، سقوط بازده اوراق قرضه آمریکا ، اقدامات بانک‌های مرکزی برای تحریک و حمایت از اقتصاد و بالا رفتن دوباره تعداد بیماران کرونایی در کشورهای مختلف و مخدوش شدن چشم‌انداز ریکاوری اقتصادی دنیا . با توجه به اینکه راه‌حل سریعی برای هیچ کدام از این مشکل‌ها در حال حاضر موجود نیست ، ادامه روند افزایشی اونس در هفته‌های پیش‌رو دور از ذهن نمی باشد . شاخص دلار ضعیف شده همچنین به خریداران بین‌المللی کمک می‌کند تا با ارزش دلاری پایین‌تری اقدام به خرید طلا داشته باشند . بعد از به تصویب رسیدن بسته حمایتی ۸۵۷ میلیارد دلاری اروپا اکنون نگاه‌ها به آمریکا و تصمیم سیاست‌گذاران این کشور می باشد . تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند بسته حمایتی مالی دیگری هفته آتی در این کشور به تصویب رسد . سیاست‌گذاران آمریکایی در حال نهایی کردن فاز چهارم برنامه مالی حمایتی به منظور جلوگیری از ضربه‌های  کرونا به اقتصاد هستند.طلا در حال نزدیک شدن به قیمت ۱۹۲۰ دلار می باشد که این قیمت قله تاریخی طلا در تمام دوران‌ها می باشد که در سال ۲۰۱۱ به ثبت رسیده است . اگر اونس بتواند از این مرز عبور کند ما شاهد خریداری بیشتر طلا در برابر حفظ سود سرمایه‌گذاران خواهیم گشت و تا زمانی که اوضاع دگرگون نشود و همه‌چیز به حالت نرمال برنگردد ، طلا به حرکت خود به سمت قله ۲ هزار دلاری ادامه می دهد . 
کشف داروی کرونا بهمراه تقویت شاخص دلار روند فعلی اونس را اصلاح می کند
بالا رفتن قیمت دلار در روز قبل یک گروه را بییشتر از سایرین دچار ضرر کرده است ؛ این گروه هم خالی‌فروشان ارزی بودند که در انتهای هفته به امید افت بیشتر قیمت دلار ، در موقعیت فروش قرار گرفتند . با این حال، برخلاف انتظار آنها ، بازار در یک روند تند صعودی قرار گرفت . در واقع آنها که دلار را به امید نرخ‌های پایین‌تر در عدد 21900 پیش‌فروش کرده بودند ، روز شنبه به ناچار برای تحویل دلارهای تعهد داده شده ، در موقعیت خرید با قیمت‌های بالاتر قرار بگیرند و این عامل نیز بازار را بیش از پیش دچار التهاب کرده است . 
سیگنال کاهشی دلار تهران: دیروزخبری انتشار یافت  که در صورت عملی شدن میتواند تا حدی التهاب بازار ارز را کم کند . دبیرکل اتاق ایران و عراق از تاسیس یک شرکت در عراق به منظور تسویه حساب طلب ۵ میلیارد دلاری ایران خبر به میان آورد . صحیح است که این خبر نشان دهنده این می باشد که قرار نمی باشد ایران دلاری را به صورت مستقیم دریافت کند ، ولی این مساله که می‌تواند نیازهای کالایی خود را بدون پرداخت ارزی مرتفع گرداند ، می‌تواند فشار تقاضا در بازار ارز را کم کند . موضوعی که با تضعیف سمت تقاضا ، می‌تواند زمینه ساز افت قیمت‌ها گردد ، مگر آنکه سایر انواع تقاضاها به بازار هجوم آورند . 
منبع : سایت طلا99/5/4
کارت اعتباری سهام عدالت هفته آتی ارائه می گردد

نائب رییس اول اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی ایران از ارائه کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت از هفته آتی، خبر به میان آورد .
حسین سلاح ورزی روز جمعه در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد : «از هفته بعد با حمایت و موافقت دولت و بانک مرکزی، کارت اعتباری در اختیار دارندگان سهام عدالت قرار خواهد گرفت .» 
وی اضافه کرد : با این تصمیم سهامداران مجبور به فروش زودهنگام سهام با ارزش خود نمی باشند و بورس هم از تلاطم و نوسان در امان خواهد ماند . 
اعطای کارت اعتباری به مشمولین سهام عدالت از جمله تصمیماتی می باشد که بعد از جلسه شورای هماهنگی اقتصادی رئیس جمهوری و اعلام رئیس کل بانک مرکزی گرفته شد تا در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار بگیرد .
با توجه به این تصمیم گرفته شده مشمولان سهام عدالت این توانایی را خواهند داشت از طریق نظام بانکی تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد از ارزش دارایی سهام عدالت خود ، کارت اعتباری دریافت کنند و با استفاده از آن می‌توانند با مراجعه به مراکز خرید ، به صورت اعتباری خریداری کنند . براساس این طرح در نظر گرفته شده مشمولان سهام عدالت تا یکسال این فرصت دارند وجه را به بانک تسویه کنند . 

منبع : سایت طلا


99/5/4
عرضه اولیه هفته آتی چیست؟

طبق گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، شاید در لیست عرضه اولیه‌های جدید بازار سهام نماد بگیلان از جمله نمادهایی باشد که عرضه اولیه زودتر آن احتمال داشته باشد . طبق اعلام مسئولان قرار بود این عرضه اولیه تا پایان تیر ماه انجام گردد که با وجود فرا رسیدن ماه مرداد هنوز خبر جدیدی از آن در دسترس نمی باشد .
در ۱۶ تیر ماه امسال اعلام گشت : «شرکت توسعه مسیر برق گیلان با نماد بگیلان امروز مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج گردید تا این نماد نیز به لیست عرضه های اولیه ۱۳۹۹ بورس تهران اضافه شود
فردای این روز، حسنعلی تقی‌زاده لنده، مدیرعامل شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور، اعلام داشت : نماد شرکت توسعه مسیر برق گیلان به عنوان دویست و نوزدهمین نماد معاملاتی فرابورس ایران درج شد و احتمالا تا پایان ماه جاری سهام شرکت مزبور توسط فرابورس عرضه خواهد گشت .
سیدفریدالدین معصومی، مدیر عامل هلدینگ برق و انرژی غدیر هم در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دو واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم تا آخر تیرماه جاری به بهره برداری تجاری خواهد رسید گفت : ورود نیروگاه‌های تحت مالکیت هلدینگ غدیر به بورس در حال انجام می باشد و تا پایان تیرماه جاری قرار است نیروگاه گیلان در بورس عرضه گردد . علاوه بر این نیروگاه، قرار است نیروگاه هرمز بندرعباس نیز که در دستور کار می باشد در بورس عرضه گردد .
به جز این دو نماد مورد اشاره، دیگر چه نمادهایی امکان دارد عرضه اولیه گردند ؟
نماد غزر هم از عرضه اولیه‌های محتمل دیگر می باشد .  ۲۵ تیر ماه امسال قرار بود این عرضه اولیه انجام شود اما ناگهان لغو گردید .
علت لغو عرضه اولیه «غزر» این طور اعلام شد : «با توجه به استعلام جدید واصله و ضرورت بررسی آخرین وضعیت ترهین دارایی‌های شرکت زر ماکارون عرضه اولیه امروز انجام نمی شود .»
علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران هم اخیرا از عرضه سهام دو زیر مجموعه این بانک در بازار سرمایه خبر داد و بیان کرد : شرکت تامین سرمایه تمدن و بانک مشترک ایران و ونزوئلا اکنون در حال تکمیل مراحل اداری ورود به بورس می باشند .
اما هنوز در این مورد زمان خاصی را اعلام نکرده اند . 
 
منبع : tgju.org