فروشگاه آنلاین ابزار طلا دمبوری

اخبار مرداد 99 1399/05/04
اخبار مرداد 99

99/5/14​
برخورد سکه و دلار به سد مقاومتی

در سومین روز هفته، دلار و سکه از مسیر نزولی خارج شدند، ولی هیچ یک این توانایی را نداشتند به بالای سطوح مقاومتی راه پیدا کنند. روز دوشنبه، دلار ۲۰۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رسانید و به بهای ۲۳ هزار و ۲۵۰ تومان دست یافت. این بالا رفتن قیمت در شرایطی شکل گرفت که روز یکشنبه شاخص ارزی ۳۰۰ تومان کاهش قیمت را ثبت کرده بود. به بیان فعالان، رشد روز دوشنبه دلار به نوعی نشاندهنده آن بود که بازار بعد از برخورد به کف قیمتی با افزایش خرید روبرو شده است و یک بار دیگر به دنبال آزمون سقف قیمتی می باشد. در واقع روز یکشنبه دلار پایین سطح حمایتی ۲۳ هزار تومانی دوام نیاورد و همین موضوع، سبب شد که خریداران با اطمینان بیشتری به بازار برگردند. با این حال، دلار حداقل در مرداد توان شکست سطح ۲۳هزار و ۵۰۰ تومانی را نیز از خود به نمایش نگذاشته است. با توجه به چنین روندی می‌توان گفت دلار در پنجمین ماه تابستان عمدتا در یک دایره بسته نوسان داشته است و بین ۲۳ تا ۲۳هزار و ۵۰۰ تومان جا به جا شده است. چنین روندی در بازار سکه نیز موجود بود.  سکه از ابتدای مرداد عمدتا در کانال ۱۱ میلیون تومانی نوسان داشته است و توان بالا رفتن از محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی را نیز از خود به نمایش نگذاشته است. در کنار این هر زمان به کانال ۱۰ میلیونی راه یافته است، به سرعت به کانال ۱۱میلیون برگشته است. روز دوشنبه به‌رغم اینکه طلای جهانی تا ساعت ۴ بعدازظهر عمدتا روند نزولی داشت، سکه به لطف بالا رفتن قیمت دلار توانست ۱۰۰ هزار تومان رشد قیمت را تجربه کند و ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت گرفت.
امروز هم برای بازار ارز و هم بازار سکه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می باشد: آیا سکه از محدوده ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتومانی عبور می کند یا دلار به بالای سطح ۲۳هزار و ۵۰۰ تومانی خواهد رسید؛ در صورتی که چنین اتفاقی رخ ندهد، به احتمال زیاد حرکت در دایره بسته این چند وقت اخیر تا حدی برای دلار و سکه ادامه پیدا خواهد کرد. بازار فعلا در زمان استراحت قرار گرفته ولی نگرانی‌ها در پس چهره‌های معامله‌گران دیده می‌شود که در هراس می باشند که قیمت از کدام طرف دامنه بسته کنونی عبور خواهد کرد؟ گروهی اعتقاد دارند، رشد قیمت‌ها پیش خور شده است و از این پس قیمت‌ها تدریجا نزولی خواهند گشت؛ این در حالی می باشد که دسته دیگری معتقدند همچنان علل بنیادی برای رشد قیمت سکه و دلار موجود است.
با این حال، فعلا بازار در مرداد آرام‌تر گشته است و معاملات فردایی هم با احتیاط بیشتری شکل می‌گیرد. در کنار این، بعضی از سفته بازان خرد عنوان کرده اند برای انجام معامله در بازار نسبت به قبل نیاز است که احتیاط بیشتری انجام دهند. به بیان این دسته، برخوردهای امنیتی بالا رفته است و آنها ترجیح می‌دهند که در ملأعام حداقل دلاری به همراه خود نداشته باشند. این اشخاص در صورتی که دستگیر شوند و دلاری همراه شان باشد، آن دلار توقیف خواهد گشت.
در این میان، به نظر می آید که صرافی‌هایی که از بانک مرکزی مجوز ندارند، نیز در روزهای آینده در معاملات خود احتیاط بیشتری به خرج خواهند داد؛ چرا که خبرها حکایت از پلمب بعضی از آنها دارد.
معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت پایتخت از پلمب ۹ صرافی به علت معامله غیرمجاز ارز و اخلال در نظام اقتصادی خبر به میان آورد.
طبق گزارش «ایرنا» سرهنگ «نادر مرادی» روز دوشنبه اضافه کرد: چند گروه از ماموران این معاونت برای ساماندهی و پیشگیری از جرایم و تخلف‌های در ارتباط با این صنف از ۳۵ صرافی بازدید و واحدهای متخلف را مورد شناسایی قرار دادند.
وی با اشاره به اینکه صاحبان ۱۵ واحد صنفی دیگر نیز بعد از این بازدیدها تذکر کتبی گرفتند، اظهار داشت: پلیس اماکن عمومی به منظور پیشگیری از جرایم و تخلف‌های صنفی طی یک برنامه‌ریزی منظم از همه صنوف بازدید مقطعی خواهد داشت.
«معامله ارز و موکول کردن تحویل آن به روز یا روزهای آتی» و «انجام کارگزاری خدمات ارزی در داخل کشور برای اشخاص خارج از کشور بدون داشتن مجوز انجام عملیات صرافی از بانک مرکزی» از جمله مصادیق تخلف صرافی‌ها به شمار می آید.
منبع : tgju.org

 

99/5/13​
پیش‌بینی گلدمن ساکس در ارتباط با آینده قیمت طلا

تحلیل‌گران بانک گلدمن ساکس با اشاره به بحران ویروس کرونا و ارائه بسته‌های مالی توسط دولت‌ها چشم‌انداز ۱۲ ماهه خود در ارتباط با قیمت جهانی طلا را بالا بردند .
استراتژیست‌های این بانک اعلام داشتند در حال حاضر که دولت‌ها با افزایش سطح بدهی خود به دلیل ارائه بسته‌های مالی ، ارزش ارزهای خود را کاهش می دهند و نرخ بهره را در پایین‌ترین سطح تاریخ نگه داشته‌اند، طلا به آخرین پناهگاه سرمایه‌گذاران مبدل گشته است .
در هفته قبل قیمت جهانی طلا بیش از ۷ درصد جهش را داشته است در حالی که ارزش دلار آمریکا ۳.۷ درصد کاهش پیدا کرده است.
گلدمن ساکس پیش‌بینی ۱۲ ماهه خود برای قیمت هر اونس طلا را به ۲,۳۰۰ دلار بالا برد، در حالی که قبلاً پیش‌بینی می‌کرد قیمت طلا تا سال آتی به ۲,۰۰۰ دلار قیمت بگیرد. این بانک پیش‌بینی کرد نرخ بهره آمریکا باز هم کاهش پیدا کند که این سبب تقویت بیش از پیش قیمت طلا خواهد گشت.
قیمت هر اونس طلا در معاملات روز چهارشنبه تا ۱۹۶۰ دلار افزایش یافت.
منبع : tgju.org
 
99/5/12​
احتمال دارد نرخ طلا به ۳۰۰۰دلار برسد

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس ، به دنبال پایین آمدن ارزش دلار و انتشار آمارهای وخیم از اقتصاد آمریکا که باعث شد تا سرمایه گذاران به دارایی های امنی نظیر طلا رقبت داشته باشند ، قیمت طلا در روز جمعه افزایش پیدا کرد و بیشترین افزایش ماهانه از فوریه 2016 را به ثبت رساند .
هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 19.22 دلار صعود 1975.86 دلار به فروش رسید . قیمت این فلز گران بها در روز دوشنبه به رکورد 1980.57 دلار دست یافت و در ماه قبل میلادی بیش از 10 درصد افزایش پیدا کرد .
از عوامل بالا رفتن قیمت طلا می توان به کاهش ارزش دلار اشاره داشت که ارزش این ارز، بیشترین افت ماهانه در تقریبا یک دهه گذشته را به ثبت رساند .
آمارها نشان دهنده این است که اقتصاد آمریکا به علت شیوع ویروس کرونا از سخت ترین فشار در سه ماهه دوم از زمان رکود عمیق رنج می برد . همچنین آشفتگی های سیاسی در آمریکا باعث شده که سرمایه گذاران به طرف دارایی های امن سوق داده شوند.
طلا از آغاز سال جاری میلادی تاکنون نزدیک به 30 درصد افزایش ارزش را دارا بوده است که ناشی از کاهش نرخ بهره و محرک های گسترده از طرف بانک های مرکزی بوده است .
بنا بر تحلیل BofA گلوبال ریسچر، «با سیاست نرخ بهره کنونی و یا حتی سیاست نرخ زیر صفر ، تقویت نرخ طلا به شکل فزاینده ای از افزایش نرخ تورم می آید.» انتظار می رود که قیمت طلا در 18 ماه آتی به 3 هزار دلار در هر اونس برسد .
منبع : tgju.org

 

99/5/11​
رکورد تاریخی نرخ طلا زده شد

طبق گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، کارل مارکس در ارتباط طلا بیان کرده بود که «هر چند طلا و نقره ذاتاً پول نمی باشند اما پول ذاتاً طلا و نقره است.» همین بیان می‌تواند نشان دهنده این باشد که طلا چه جایگاهی در مکاتب اقتصادی و سیاسی جهان داشته ، دارد و خواهد داشت .
اما بالا رفتن قیمت طلا در طول شش ماه قبل از ارزش ثروت افرادی کاسته- چون طلا نداشته‌اند و دارای سهام بوده اند و رشد قیمت سهام بعضی از شرکت‌ها نه تنها مثبت نبوده است بلکه منفی هم شده است و بر ثروت افراد دیگری اضافه کرده است . این اتفاق بویژه روی ثروت افرادی افتاده که فقط دارای معدن طلا بوده اند .
بلومبرگ، روز پنجشنبه شاخص میلیاردرهای جهان خود را به روز کرد . بر طبق بازنگری این شاخص ، ثروت سه نفر نسبت به آخرین شاخص بیشترین رشد را دارا بوده است و این سه نفر افرادی بوده‌اند که ثروت خود را به‌صورت طلا دارند .
در گزارش بلومبرگ آورده شده است که شاید این روزها صنعت دارویی توجه بیشتری را به خود جلب کرده باشد اما سه میلیاردر معدنی به آرامی با سرمایه‌گذاری ای که به طور سنتی به انجام رسانده بودند ، سرمایه خود را بالا برده اند .
بنا بر گزارش شاخص میلیاردرهای بلومبرگ ، محمد العمودی از عربستان سعودی و آلکساندر نسیس و خانواده سلیمان کریموف از روسیه بیشترین افزایش سرمایه را با توجه به رشد قیمت طلا در میان ثروتمندترین افراد دنیا دارا بوده اند . طبق این گزارش ، آنها در سال‌جاری میلادی نزدیک به 2.8 میلیارد دلار به ثروت خود اندوخته‌اند.
در این گزارش آورده شده است ، « با توجه به اینکه پاندمی ویروس کرونا اقتصاد را از رونق انداخته است و بانک‌های مرکزی و حکومت‌ها به منظور رونق اقتصادی بسته‌های محرک اقتصادی را به اجرا درآورده‌اند ، طلا یک بار دیگر پادشاه گشته است. سرمایه‌گذاران دور فلز قیمتی جمع شده‌اند و در هفته قبل آن را به بالاترین سطح تاریخی خود رسانده اند . گلدمن ساکس گروپ ، سیتی گروپ و بانک امریکا ، در میان دیگران می‌گویند که این مسابقه سرعت می‌تواند با توجه به آن که نرخ‌های بهره همراه با ارزش دلار کاهش پیدا می کند ، جلوتر هم رود .
ارزش ثروت خانواده کریموف‌ نزدیک به 77 درصد «پولیوس پی‌جی‌اس‌سی» که - بزرگ‌ترین معدن طلای روسیه- را دراختیار دارد اکنون بالغ بر 6.6 میلیارد دلار می باشد . معدن پولیوس توسط سعید پسر سلیمان کریموف اداره می گردد .
ثروت نسیس که حدود 27 درصد سهام پلی متال اینترنشنال را در اختیار دارد به 3.7 میلیارد دلار رسیده است ، این در حالی می باشد که ارزش معدن طلای میدروک العمودی به 9.2 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد .
نجیب ساویرس، میلیاردر مصری در ماه مارس بیان کرده بود که او می‌خواهد روی فلزات متمرکز گردد . او در حال حاضر 1.1 میلیارد دلار سهام معدن طلا را در اختیار خود دارد.»
اما این تنها گزارش مربوط به طلا در رسانه‌های تخصصی و اقتصادی جهان نمی باشد . روزنامه فایننشال تایمز هم در یادداشتی به دلایل افزایش قیمت این فلز زرد رنگ و براق پرداخته است. بنا به نوشته فایننشال تایمز، «طلا یقیناً یک سرمایه‌گذاری خوب نمی باشد . این کالا نه بهره‌ای می‌دهد و نه سودی تقسیم می‌کند بلکه تنها راهی که مالک آن می‌تواند از آن بهره ببرد این می باشد که آیا دیگر سرمایه‌گذاران ارزش این کالای براق را فردا از آنچه که امروز دارند بالاتر می برند . برای اینکه یک دارایی «امن»، که سرمایه‌گذاران می‌توانند در دوران بحران برای حفظ سرمایه از آن استفاده به عمل آورند ، سفته بازی می باشد یعنی جدا از بعضی استفاده‌های صنعتی قابل توجه از طلا ، اکثر تقاضاهای طلا از طرف جواهر فروشی‌ها می‌آید . بالا رفتن ارزش آن در هفته (قبل) که نزدیک به 2 هزار دلار در هر اونس رسید، بازتاب این حقیقت می باشد که بسیاری از دیگر گزینه‌ها کمتر قابل توجه می باشد تا اینکه مستحق شایستگی ذاتی آن گردد .»
بنا به نوشته فایننشال تایمز،« بسیاری از «دارایی‌های امن» مثل اوراق قرضه دولتی به طور قابل مشابهی نه تنها چیزی نداده‌اند بلکه تدریجا ارزش خود را با توجه به تورم و نرخ‌های بهره منفی از دست خواهند داد . در ارتباط با طلا ، بهره‌ای که خزانه‌داری ایالات متحده بر گمانه زنی‌های آن متکی می باشد این می باشد که قیمت‌های اوراق قرضه می‌تواند به بالا رفتن خود ادامه دهد . با توجه به نرخ بهره‌ای که تقریباً در ایالات متحده صفر می باشد و نشانه‌هایی هم وجود دارد که فدرال رزرو در نظر دارد آنها را به‌سمت صفر سوق دهد ، بنابراین  نمی‌توان به اندازه شرط ‌بندی‌های خوب روی آن شرط ببندیم . در چنین وضعیتی، بعضی سرمایه‌گذاران، طلا را نسبت به تورم کمتر آسیب پذیر دانسته اند و بیشتر جذاب . بالا رفتن اخیر قیمت طلا همچنین نشانه‌ای از ترس هم می باشد ؛ یعنی آنچه که طلا در ابتدا به سرمایه‌گذاران پیشنهاد داده می شود این می باشد که می‌تواند جایگزین خوبی برای دلار گردد . تطبیق دادن برای تغییر در قیمت کلی، این می باشد که این فلز تقریباً دو بار در قبل گرانتر شده است : یک بار طی سال 2011، زمانی که کنگره نسبت به سقف بدهی ایالات متحده بی‌تفاوت ماند و سبب شد که تقاضای بالقوه حوزه یورو یکباره افزایش یابد و دوم در اوایل دهه 1980 که انقلاب اسلامی در ایران سبب شد نگرانی‌های تورمی دهه 1970 ارزش دلار را پایین آورد . اما بالا رفتن امروزه آن یک بار دیگر بازتاب نگرانی‌ها نسبت به امن بودن سرمایه‌گذاری در بزرگترین اقتصاد جهان می باشد .»
نویسندگان این یادداشت با اشاره به اینکه دلار همچنین ارزش اش را درهفته قبل در برابر یورو، پوند بریتانیا و ین ژاپن از دست داد، ادامه دادند : «نه فقط تنش‌های ژئوپلیتیکی امریکا با چین و نیز سردی روابط امریکا با ایران بلکه بدعملکردی دولت ایالات متحده نسبت به اداره پاندمی ویروس کرونا ، قیمت طلا را افزایش دهد . از طرف دیگر بن‌بست کنگره‌ای نسبت به دومین بسته محرک باعث شد که سرمایه‌گذاران را نسبت به آلترناتیوهای ذخایر ارزی بین‌المللی  تهییج گرداند . موقعیت اصلی دلار بیشتر مدیون این حقیقت می باشد که آلترناتیوهای ارزی کمی نسبت به مزیت‌های خود دلار وجود دارد . یورو، تنها ارزی که می‌تواند در برابر آن بایستد، فاقد نقد شوندگی و عمق دلار می باشد – با آنکه انتشار اوراق قرضه مشترک برای پرداخت به بهبود اوضاع اقتصادی پساکرونا شاید کمک کند که این وضعیت تغییر کند. برای بعضی ها ، طلا نیز به معنای شرط ‌بندی در برابر ارزهای حاکم و در کل چاپ بی‌محابای پول می باشد .»
فایننشال تایمز با اشاره به نشست کمیته فدرال رزرو در روز چهارشنبه قبل برای بررسی نرخ بهره، می‌نویسند «اعضای کمیته تنظیم نرخ بهتر می باشد کاهش نرخ دلار را که به هر صورت برای صادرکنندگان ایالات متحده منفعت دارد و تا اندازه‌ای محرک پول اضافه تری می باشد ، نادیده بگیرند . هرچند که آنها می‌توانند در حال حاضر به اقتصاد امریکا یاری کنند ؛ تجارت بازار منظم می باشد و تا زمانی که ویروس موجود است ، حتی پول ارزان – چه از طریق نرخ بهره منفی و چه از طریق هدف‌گذاری نرخ بهره صورت پذیرد - بعید می باشد که رشد را تحریک گرداند . شاید افزایش قیمت طلا به حد خودش رسیده باشد . تاریخ نشان دهنده این میباشد که طلا به ندرت این اندازه از سطح را نگه می‌دارد و موج ترسی که نسبت به آینده اقتصاد ایالات متحده و جهان غالب گشته است در نهایت فروخواهد ریخت . در حال حاضر آن ترس‌ها تا اندازه ای خوابیده اما عدم مزیت طلا شاید بزودی مجددا خودش را به نمایش گذارد .»
منبع : tgju.org

99/5/9
کشف سکه‌های تقلبی ؛ مراقب باشید

فرمانده انتظامی شهرستان میانه ، از دستگیری یک کلاهبردار و کشف یک هزار و ۹۱۸ عدد سکه تقلبی خبر به میان آورد .
سرهنگ توحید فارسی بیان کرد : در پی بدست آوردن اطلاع از فعالیت فردی در زمینه معامله سکه های تقلبی موضوع به علت حساسیت در دستور کار پلیس شهرستان قرار داده شد .
وی در ادامه اضافه کرد : ماموران پلیس امنیت عمومی شهرستان با همکاری ماموران انتظامی پاسگاه آچاچی با اشراف اطلاعاتی و تحقیقات پلیسی ، فرد سودجو را مورد شناسایی قرار داده و محل احتمالی اختفای سکه های ذکر شده مورد بازرسی قرار گرفت.
این مقام انتظامی یادآور گشت : در بازرسی که از محل ۱۹۱۸ سکه تقلبی انجام گشت سکه ها که به طرز ماهرانه ای جاسازی شده بود کشف و متهم دستگیر و با تشکیل پرونده مقدماتی به مراجع ذیصلاح معرفی شد.
فرمانده انتظامی شهرستان میانه در آخر ضمن هشدار به مجرمان به شهروندان توصیه داشت هر گونه موارد مشکوک را سریعا به پلیس ۱۱۰ گزارش دهند .
منبع : tgju.org

99/5/8​
با وجود صعود بیش از حد طلا آیا قیمت آن پایدار می ماند؟

قیمت طلا در چند روز قبل به شکل بی سابقه ای افزایش پیدا کرده است و به بالاترین میزان خود دست یافته است . و نیز با وجود نوسانات و کاهش جزئی در صبح دیروز ، با شروع بعد از ظهر قیمت از دست رفته خود را جبران نمود و در نهایت رشد بیشتری را از خود به نمایش گذاشت .
قیمت هر انس طلا شب گذشته 1951 دلار بوده است که نسبت به روز قبل 8 دلار افزایش قیمت را داشته است . این افزایش قیمت البته به امروز محدود نیست و از ابتدای هفته قبل طلا بیش از صد دلار رشد داشته است .
با  وجود اینکه طلا دیروز از خود یک رشد مثبت را به نمایش گذاشت اما یک حرکت کند نسبت به چند روز قبل را شاهد بودیم که این مسئله را به وجود می آورد که آیا طلا با وجود رشد زیاده از حد خود در این مدت کوتاه قیمتی پایدار را دارا است ؟
از نظر کارشناسان بازار با نگاه به شرایط فعلی اقتصادی و چاپ بی سابقه پول و تزریق کردن آن در قالب بسته های محرک اقتصادی به بازار قیمت فعلی طلا پایدار بوده و توان کافی برای رشد تا بالای 2000 دلار را دارد .
با توجه به اینکه اقتصاد در حال حاضر به اندازه کافی قوی نیست می توان به سؤال ابتدایی یک پاسخ مثبت نسبتا قطعی داد و پیش بینی که طلا همچنان و با قدرت زیاد به سمت قله های جدید در حرکت باشد .
منبع : سایت طلا

99/5/7
رکورد زنی قیمت جهانی طلا تداوم یافت / هر اونس۱۹۷۶ دلار قیمت گرفت!

طبق گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی ، روز سه‌شنبه، با ضعیف شدن دلار و امید به ارائه مشوق‌های جدید اقتصادی به منظور مقابله با ویروس کرونا ، تقاضا برای طلا افزایش یافت .
در معاملات دیروز رکورد تاریخی قیمت طلا شکست اما هنوز رشد قیمت‌ها توقف نیافته است و کارشناسان در ارتباط قیمت بالاتر از ۲۰۰۰ دلاری آن پیش‌بینی کرده اند .
قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس فلزات لندن ، اسپات‌گلد ، ۱.۷۷ درصد یا ۳۴.۳۴ دلار جهش داشت و به ۱۹۷۶.۲۱ دلار قیمت گرفت .
قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۱.۹۲ درصد یا ۳۷ دلار جهش داشت و به ۱۹۶۸ دلار دست یافت .
دوشنبه شب سنای آمریکا در مذاکره با کاخ سفید بسته پیشنهادی جدیدی را برای مقابله با ویروس کرونا تصویب کرد تا در صورت تأیید دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان،  به اجرا درآید .
شاخص دلار در معاملات امروز ۰.۱ درصد در برابر رقیبان خود کاهش یافت تا تقاضا برای طلا افزایش پیدا کند .
منبع : tgju.org
 

99/5/6
نرخ طلا رکورد تاریخی سپتامبر ۲۰۱۱ را شکست/  ۱۹۲۲ دلار قیمت گرفت


قیمت طلا در شروع معاملات صبح امروز، دوشنبه، با ضعیف شدن دلار و تشدید تنش‌های آمریکا و چین، به بالاترین سطح در تاریخ معاملات خود دست یافت .
طبق گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، صبح دوشنبه، با تضعیف دلار و تشدید تنش‌های آمریکا و چین، قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح در تاریخ معاملات خود دست یافت . شیب افزایشی قیمت‌ها در معاملات امروز همچنان ادامه دار می باشد .
قیمت خرید نقدی هر اونس طلا در بورس لندن، اسپات‌گلد، ۱.۱۱ درصد یا ۲۱.۰۸ دلار جهش داشت و به ۱۹۲۲.۲۶ دلار رسید . این بالاترین قیمت در تاریخ معاملات طلا می باشد . رکورد قبلی با ۱۹۲۰.۳۰ دلار و مربوط به سپتامبر ۲۰۱۱ بوده است .
قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۱.۰۸ درصد یا ۲۰.۵۰ دلار جهش داشت و به ۱۹۱۸.۰۰ دلار قیمت گرفت .
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در اظهار نظری جدیدی در مورد چین بیان کرد که آمریکا و متحدان آن باید از راه‌های خلاقانه بیشتری استفاده داشته باشند تا به حزب کمونیست چین برای تغییر رفتار خود فشار آورند .
منبع : tgju.org


99/5/5
تحلیل روزانه دلار طلا سکه امامی 5 مرداد 99


دیروز وقتی خریداران دلار عدد ۲۱۹۰۰ را کف قیمت تشخیص دادند با کمک درهم ۶۳۰۰ تومانی ، دلار را به مرز کانال ۲۳ رساندند ( فشار خرید! )
وقتی دلار به کانال ۲۶ دست یافت ، وسوسه فروش ، دلار را تا کانال ۲۱ عقب راند ولی همین کانال امروز تحت عنوان کف خرید مورد تشخیص قرار گرفت ، استارت این تعیین کف خرید در معاملات پشت خطی دیروز جمعه زده شد و درهم در روز تعطیل خود سه کانال تغییر قیمت داشت ! 
دولت دیگر توانایی هدایت بازار سرمایه به ارقام مدنظر خود را نداشته ، حقیقیها دیگر مثل قبل اثرگذار نیستند .
ارزش روزانه معاملات بورس ۲۰۰ میلیارد تومانی در سال ۹۶ با ارزش روزانه امروز معاملات که بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان گشته است ، گویای این می باشد که دولت بعنوان یک بازیگر دیگر توانایی هدایت بازار سرمایه به ارقام مدنظر خود را به تنهایی نداشته . به خصوص اینکه امروز دیگر حقوقیها هم که زمانی اثرگذار بودند اکنون دیگر در برابر حقیقیها جریان تاثیرگذار و غالبی نمی باشند . 
تحلیل اونس: بالا رفتن سطح تنش‌ها میان آمریکا و چین ، پایین آمدن بی‌سابقه ارزش دلار آمریکا ، سقوط بازده اوراق قرضه آمریکا ، اقدامات بانک‌های مرکزی برای تحریک و حمایت از اقتصاد و بالا رفتن دوباره تعداد بیماران کرونایی در کشورهای مختلف و مخدوش شدن چشم‌انداز ریکاوری اقتصادی دنیا . با توجه به اینکه راه‌حل سریعی برای هیچ کدام از این مشکل‌ها در حال حاضر موجود نیست ، ادامه روند افزایشی اونس در هفته‌های پیش‌رو دور از ذهن نمی باشد . شاخص دلار ضعیف شده همچنین به خریداران بین‌المللی کمک می‌کند تا با ارزش دلاری پایین‌تری اقدام به خرید طلا داشته باشند . بعد از به تصویب رسیدن بسته حمایتی ۸۵۷ میلیارد دلاری اروپا اکنون نگاه‌ها به آمریکا و تصمیم سیاست‌گذاران این کشور می باشد . تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند بسته حمایتی مالی دیگری هفته آتی در این کشور به تصویب رسد . سیاست‌گذاران آمریکایی در حال نهایی کردن فاز چهارم برنامه مالی حمایتی به منظور جلوگیری از ضربه‌های  کرونا به اقتصاد هستند.طلا در حال نزدیک شدن به قیمت ۱۹۲۰ دلار می باشد که این قیمت قله تاریخی طلا در تمام دوران‌ها می باشد که در سال ۲۰۱۱ به ثبت رسیده است . اگر اونس بتواند از این مرز عبور کند ما شاهد خریداری بیشتر طلا در برابر حفظ سود سرمایه‌گذاران خواهیم گشت و تا زمانی که اوضاع دگرگون نشود و همه‌چیز به حالت نرمال برنگردد ، طلا به حرکت خود به سمت قله ۲ هزار دلاری ادامه می دهد . 
کشف داروی کرونا بهمراه تقویت شاخص دلار روند فعلی اونس را اصلاح می کند
بالا رفتن قیمت دلار در روز قبل یک گروه را بییشتر از سایرین دچار ضرر کرده است ؛ این گروه هم خالی‌فروشان ارزی بودند که در انتهای هفته به امید افت بیشتر قیمت دلار ، در موقعیت فروش قرار گرفتند . با این حال، برخلاف انتظار آنها ، بازار در یک روند تند صعودی قرار گرفت . در واقع آنها که دلار را به امید نرخ‌های پایین‌تر در عدد 21900 پیش‌فروش کرده بودند ، روز شنبه به ناچار برای تحویل دلارهای تعهد داده شده ، در موقعیت خرید با قیمت‌های بالاتر قرار بگیرند و این عامل نیز بازار را بیش از پیش دچار التهاب کرده است . 
سیگنال کاهشی دلار تهران: دیروزخبری انتشار یافت  که در صورت عملی شدن میتواند تا حدی التهاب بازار ارز را کم کند . دبیرکل اتاق ایران و عراق از تاسیس یک شرکت در عراق به منظور تسویه حساب طلب ۵ میلیارد دلاری ایران خبر به میان آورد . صحیح است که این خبر نشان دهنده این می باشد که قرار نمی باشد ایران دلاری را به صورت مستقیم دریافت کند ، ولی این مساله که می‌تواند نیازهای کالایی خود را بدون پرداخت ارزی مرتفع گرداند ، می‌تواند فشار تقاضا در بازار ارز را کم کند . موضوعی که با تضعیف سمت تقاضا ، می‌تواند زمینه ساز افت قیمت‌ها گردد ، مگر آنکه سایر انواع تقاضاها به بازار هجوم آورند . 
منبع : سایت طلا99/5/4
کارت اعتباری سهام عدالت هفته آتی ارائه می گردد

نائب رییس اول اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی ایران از ارائه کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت از هفته آتی، خبر به میان آورد .
حسین سلاح ورزی روز جمعه در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد : «از هفته بعد با حمایت و موافقت دولت و بانک مرکزی، کارت اعتباری در اختیار دارندگان سهام عدالت قرار خواهد گرفت .» 
وی اضافه کرد : با این تصمیم سهامداران مجبور به فروش زودهنگام سهام با ارزش خود نمی باشند و بورس هم از تلاطم و نوسان در امان خواهد ماند . 
اعطای کارت اعتباری به مشمولین سهام عدالت از جمله تصمیماتی می باشد که بعد از جلسه شورای هماهنگی اقتصادی رئیس جمهوری و اعلام رئیس کل بانک مرکزی گرفته شد تا در اختیار مشمولان سهام عدالت قرار بگیرد .
با توجه به این تصمیم گرفته شده مشمولان سهام عدالت این توانایی را خواهند داشت از طریق نظام بانکی تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد از ارزش دارایی سهام عدالت خود ، کارت اعتباری دریافت کنند و با استفاده از آن می‌توانند با مراجعه به مراکز خرید ، به صورت اعتباری خریداری کنند . براساس این طرح در نظر گرفته شده مشمولان سهام عدالت تا یکسال این فرصت دارند وجه را به بانک تسویه کنند . 

منبع : سایت طلا


99/5/4
عرضه اولیه هفته آتی چیست؟

طبق گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، شاید در لیست عرضه اولیه‌های جدید بازار سهام نماد بگیلان از جمله نمادهایی باشد که عرضه اولیه زودتر آن احتمال داشته باشد . طبق اعلام مسئولان قرار بود این عرضه اولیه تا پایان تیر ماه انجام گردد که با وجود فرا رسیدن ماه مرداد هنوز خبر جدیدی از آن در دسترس نمی باشد .
در ۱۶ تیر ماه امسال اعلام گشت : «شرکت توسعه مسیر برق گیلان با نماد بگیلان امروز مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج گردید تا این نماد نیز به لیست عرضه های اولیه ۱۳۹۹ بورس تهران اضافه شود
فردای این روز، حسنعلی تقی‌زاده لنده، مدیرعامل شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور، اعلام داشت : نماد شرکت توسعه مسیر برق گیلان به عنوان دویست و نوزدهمین نماد معاملاتی فرابورس ایران درج شد و احتمالا تا پایان ماه جاری سهام شرکت مزبور توسط فرابورس عرضه خواهد گشت .
سیدفریدالدین معصومی، مدیر عامل هلدینگ برق و انرژی غدیر هم در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه دو واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم تا آخر تیرماه جاری به بهره برداری تجاری خواهد رسید گفت : ورود نیروگاه‌های تحت مالکیت هلدینگ غدیر به بورس در حال انجام می باشد و تا پایان تیرماه جاری قرار است نیروگاه گیلان در بورس عرضه گردد . علاوه بر این نیروگاه، قرار است نیروگاه هرمز بندرعباس نیز که در دستور کار می باشد در بورس عرضه گردد .
به جز این دو نماد مورد اشاره، دیگر چه نمادهایی امکان دارد عرضه اولیه گردند ؟
نماد غزر هم از عرضه اولیه‌های محتمل دیگر می باشد .  ۲۵ تیر ماه امسال قرار بود این عرضه اولیه انجام شود اما ناگهان لغو گردید .
علت لغو عرضه اولیه «غزر» این طور اعلام شد : «با توجه به استعلام جدید واصله و ضرورت بررسی آخرین وضعیت ترهین دارایی‌های شرکت زر ماکارون عرضه اولیه امروز انجام نمی شود .»
علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران هم اخیرا از عرضه سهام دو زیر مجموعه این بانک در بازار سرمایه خبر داد و بیان کرد : شرکت تامین سرمایه تمدن و بانک مشترک ایران و ونزوئلا اکنون در حال تکمیل مراحل اداری ورود به بورس می باشند .
اما هنوز در این مورد زمان خاصی را اعلام نکرده اند . 
 
منبع : tgju.org