متن کامل مطلب

همتی: صادرکنندگان دست کم ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را به کشور برگرداندند

رئیس کل بانک مرکزی بیان کرد : شرایط صادرکنندگان و فشارهایی که به لحاظ شرایط تحریمی و زمان دریافت ارز حاصل از صادرات وجود دارد را درک می کنیم و همکاری لازم را در این زمینه را داریم اگر هم صادرکنندگان به نرخ پایه صادراتی محاسباتی در گمرک اعتراضی دارند حداقل ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات خود را که قبل از این نسبت به بازگشت آن متعهد شده بودند را به کشور بازگردانده اند تا بشود د رارتباط آن درفرصت مناسب مذاکره و تصمیم گیری به عمل آوریم .

 

طبق گزارش سایت طلا ، عبدالناصرهمتی در دیدار با هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، نقش فعالان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی را در تأمین درآمدهای غیرنفتی کشور مفید خواند و بیان کرد : اتاق بازرگانی این توانایی را دارد که با رهنمودهای خود به فعالان اقتصادی و هدایت آنان، به وظیفه کلیدی خود در شرایط ویژه فعلی کشور عمل کند ؛ در همین راستا، باید سعی داشته باشیم مسائل را با همکاری یکدیگر رفع کنیم . 

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی با فعالان اقتصادی و اتاق بازرگانی ایران هم جهت است، بیان کرد : ما در بانک مرکزی با فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران اختلاف نظری نداریم و باید با یاری یکدیگر سعی کنیم از خروج سرمایه از کشور جلوگیری به عمل آوریم . در همین راستا سعی ما بر این است که واردات را روان کرده و ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانیم . البته قابل ذکر است که اولویت بانک مرکزی تأمین ارز برای کالاهای اساسی و دارو و بعد از آن تأمین مواد اولیه کارخانجات می باشد .

وی هدف از برگزاری این جلسات را مرتفع کردن مسائل در فضایی دوستانه عنوان کرد و بیان کرد : با توجه به شرایط و مشکلات فراوانی که به واسطه تحریم ها به کشور تحمیل گشته است ، ضروری می باشد با درک مشترک برای بهبود فضای کسب و کار در کشور سعی و تلاش کنیم .

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه در اداره کشور نباید صرفاً بر درآمدهای نفتی اتکا داشت ، بیان کرد : به علت شرایط ظالمانه ناشی از تحریم ها، این درآمدها نیز کاهش پیدا کرده است . در چنین شرایطی باید سعی کنیم به راهکاری مشترک برای بالا بردن درآمدهای غیرنفتی و بازگشت ارز حاصل از صادرات اندیشه کنیم ، چراکه این کار سبب تقویت منافع ملی کشور می گردد .

وی خاطرنشان کرد : خوشبختانه صادرکنندگان عمده که همان پتروشیمی ها و صنایع فولاد می باشند ، ارز خود را به کشور برگردانده اند و امیدواریم سایر صادرکنندگان نیز نسبت به بازگشت ارز حاصل از صادرات خود اقدام به عمل آورند .

رئیس کل بانک مرکزی ضمن قدردانی از صاحب نظران و کارشناسان اقتصادی که نظرات خود را درارتباط مسائل روز اقتصادی کشور عنوان دارد ، بیان کرد : به آنان اطمینان این اطمینان را می دهم که بانک مرکزی در سیاست گذاری های خودشفاف و مسئولانه عمل می کند .

رئیس شورای پول و اعتبار تصریح داشت : رشد پایه پولی طبق آخرین گزارش بانک مرکزی از ابتدای امسال تا آخر خرداد، در مجموع، با احتساب خرید ارز، منابع مقابله با ویروس کرونا و تنخواه دولت، ۸.۸ درصد بوده است. 

** تاثیرپذیری همه از تنش ها و اتفاقات

همچنین در این جلسه، رئیس اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور، همه از تنش ها و اتفاقات تاثیرپذیرند ، عنوان داشت : فعالان اقتصادی از مجموعه اتفاقاتی که در شرایط فعلی اقتصادی روی می دهد ، آسیب می بینند و از اثرات آن مستثنی نمی باشند و ما نیز نسبت به این قبیل مسائل حساس می باشیم .

غلامحسین شافعی با اشاره به اینکه باید با در نظر داشتن مسائل صادرکننده نسبت به تصمیم گیری درارتباط آنها اقدام کرد، بیان کرد : در هر قشری، افرادی می باشند که از شرایط خاص کشور، سوءاستفاده می‌کنند؛ اما نباید به خاطر عده ای کم ، تصمیماتی گرفت که سایرین نیز از آن متضرر می شوند . 

رئیس اتاق ایران با بیان اینکه مشتاقیم به اقتصاد کشور یاری رسانیم ، اظهار داشت : ما فعالان اقتصادی نسبت به تنگناهای پیش روی اقتصاد کشور و بانک مرکزی آگاهیم و باید مشکلات برگشت ارز حاصل از صادرات را به صورت مشترک حل‌ کنیم و در این زمینه آماده هرگونه همکاری و همراهی می باشیم .

دراین جلسه همچنین رئیس اتاق تهران و سایر اعضای هیئت رئیسه اتاق ایران مسائل مورد نظر خود را مطرح کرده اند .

منبع : سایت طلا