متن کامل مطلب

همتی: آگاهانه عمل کردن بانک مرکزی در کنترل نقدینگی و نرخ ارز

رئیس‌ کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی تاکید داشت که بانک مرکزی در هر دو مقوله کنترل نقدینگی و نرخ ارز عملکرد آگاهانه دارد .

 

در یادداشت اینستاگرامی «عبدالناصر همتی» آورده شده است : بانک مرکزی و سیاستگذاری پولی و ارزی در شرایط عادی کاری پیچیده می باشد ، البته این به معنی عدم بیان آنچه بانک مرکزی به انجام می رساند ، نیست و من نیز بر طبق این اساس ، همواره تلاش کرده ام تا صادقانه، سیاست ها را به مردم عزیز توضیح دهم تا خطای شکل گیری واقعی انتظارات را کاهش دهم. این بخشی از وظیفه من می باشد . 

۱- درمقوله رشد نقدینگی، علیرغم اینکه در سیاست پولی جدید، کانال انتقال سیاست ‌پولی، حجم نقدینگی نمی باشد ، ولی در هر صورت بار دیگر خاطرنشان می کنم که رشد نقدینگی از آغاز امسال تا نیمه خرداد ، در مجموع با احتساب خرید ارز ، منابع مقابله با ویروس کرونا و تنخواه دولت ، به ۶.۲ درصد دست یافته است . حتی اگر در بدبینانه ترین حالت همین روند را تا پایان سال داشته باشد (که بسیار بعید می باشد)، نرخ رشدنقدینگی کمتر از رشد سال قبل بوده و در راستای همان هدف تورمی می باشد . بی اطلاعی بعضی از اطلاعات واقعی نباید دستاویزی برای تشویش اذهان و دمیدن بی ثباتی گردد .

۲- دلایل نوسانات بازار ارز را توضیح دادم . بدیهی می باشد برای چنین دوره هایی تکانه هایی را برای مدت کوتاه را در اقتصاد تجربه می کنیم ، هیچ بانک مرکزی متعهد و آگاهی، منابع خود را در بازار «نمی پاشد». بانک مرکزی، قطعا با نوسانات سفته بازی مقابله خواهد کرد و روند سه روز اخیر نیز نشان دهنده این بود که بازار سازی قدرتمند در بازار، از هرگونه بی ثباتی و تلاطم جلوگیری به عمل خواهد آورد . خیرخواهان این را میدانند که ارز پاشی با مقابله با جریانات سفته بازی تفاوت دارد . تکانه اخیر موقتی می باشد و در حال گذار و بانک مرکزی بدون هیچگونه هیجانی ، حرکت بازار ارز  را رصد می کند و همانند دو سال قبل با مدیریت نوسانات، بازار را به سمت تعادل هدایت می کند .

منبع : سایت طلا