متن کامل مطلب

راس تخلفات بازار احتکار و گران فروشی است

سرپرست معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، ‌ معدن و تجارت (صمت) استان تهران با بیان اینکه طرح نظارت بر بازار لوازم خانگی تا زمان پایداری بازار ادامه خواهد داشت ، اعلام داشت که بیشترین تخلفات کشف شده در طرح ویژه نظارتی بازار لوازم خانگی گران‌فروشی، احتکار و تقلب بوده است و تاکنون پرونده تخلف ۱۶۸ واحد صنفی به مراجع قضایی ارسال گشته است .

طبق گزارش افکارنیوز،

با اشاره به شروع طرح نظارت بر بازار لوازم خانگی از ۲۰ خرداد ماه، اظهار داشت :‌ تا روز قبل ۱۲۷۹ مورد بازرسی از ۴۰۰ واحد صنفی به انجام رسیده است که از بین آن‌ها ۱۶۸ واحد صنفی متخلف شناسایی شده اند و ارزش کل این پرونده‌ها بیش از سه میلیارد و ۹۵۳ میلیون تومان بوده که تحویل مراجع قضایی گشته است .

اخبار اقتصادی- وی با تاکید بر اینکه تعداد کالای موجود در انبارواحدها باید معقولانه باشد و در غیر این صورت مصداق احتکار می باشد ، تصریح داشت : بیشترین تخلفات کشف شده در طرح ویژه نظارتی بازار لوازم خانگی گران‌فروشی، احتکار و تقلب می باشد .

محمدی پور با بیان اینکه رسیدگی به شکایت‌های موردی شهروندان هم ادامه دارد، تصریح داشت : در حال حاضر وضعیت بازار از روزهای آغاز طرح بهتر شده و شاهد نا امن شدن شرایط برای گران‌فروشان و محتکران می باشیم . بنابراین طرح ویژه نظارت بر بازار لوازم خانگی تا زمان پایداری شرایط ادامه خواهد داشت .

طبق گزارش ایسنا، در هفته‌های قبل بالا رفتن قیمت لوازم خانگی خبرساز شده است و مشاهدات میدانی از بازار نشان دهنده این است که در سال جاری لوازم خانگی ایرانی ۲۵ تا ۳۰ درصد و کالاهای خارجی که عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت را دارا بوده اند . نهایتا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام داشت که در قیمت‌های لوازم خانگی بازنگری به عمل آمده است ؛ به طوری‌که تلویزیون حداکثر ۲۰ درصد و سایر لوازم خانگی حداکثر ۲۵ درصد مجاز به بالا رفتن قیمت نسبت به بهمن سال قبل می باشند و تولیدکنندگان تا پایان روز سه شنبه (۲۷ خرداد ماه) فرصت دارند قیمت‌های خود را در سامانه ۱۲۴ درج کرده اند که ملاک بازرسی از واحدهای صنفی قرار بگیرد که تاکنون ۳۲ شرکت از ۴۰ شرکت منتخب، برند و قیمت کالاهای لوازم خانگی خود را در سامانه ۱۲۴ اعلام داشته اند و حدود ۱۵۰۰ قلم کالا ثبت قیمت آنها انجام شده است.

منبع : tgju.org