متن کامل مطلب

بالا رفتن قیمت سکه ارتباطی به بانک‌ها ندارد

مدیرعامل کارگزاری بانک رفاه کارگران بیان کرد : نقش بانک‌ها در معاملات گواهی سپرده سکه این می باشد که سبب نقدشوندگی، به وجود آمدن شفافیت و تکمیل زنجیره خدمات رسانی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه می گردد و بانک‌ها در این زمینه درآمدزایی نمی‌کنند .

طبق گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، فردین آقا بزرگی اظهار داشت : سپرده‌گذاری سکه توسط مردم در بانک‌ها مثل معاملات گواهی سپرده عام یا معاملات آتی سکه می باشد که به ازای هر قرارداد (معادل ۱۰ سکه) ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان کارمزد دارد و شرکت‌ها یا بانک‌هایی که در این فرایند فعالیت دارند ، تکمیل کننده زنجیره ارائه خدمات‌ به مشتریان خود می باشند .

وی با بیان اینکه می‌توان این فرایند را درگاه ارائه خدمات به بازار سرمایه نام نهاد اضافه کرد : همچنین در مقایسه با معاملات سکه در بازار فیزیکی، فاصله خرید تا فروش به ازای هر سکه بالغ بر ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان می باشد ؛ بنابراین نمی‌توان لفظ درآمدزایی براین مقوله قرار داد و انگیزه این سازوکار نقدشوندگی و به وجود آمدن شفافیت و تکمیل زنجیره خدمات رسانی شرکت‌های فعال در بازار سرمایه می باشد .

مدیر عامل کارگزاری بانک رفاه در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان از فعالیت سفته‌بازی به علت تفاوت قیمت سکه در بورس با بازار فیزیکی جلوگیری کرد؟ بیان کرد : همواره این ذهنیت بوده که منشا و مبدا تغییرات قیمت در بازار فیزیکی، بازار سرمایه یا بورس کالا می باشد ؛ درحالیکه به علت شفافیت و کشف قیمت در یک شرایط قانونمند موجود در بورس، مکانیسمی که باعث به وجود آمدن التهاب مثبت یا منفی در بازار فیزیکی می گردد ، با بورس در ارتباط نیست .

آقابزرگی در ادامه گفت : این فرایند مربوط به وضعیت تقاضا و عرضه در بازار فیزیکی می باشد و عامل اثرگذار بر اختلاف قیمت بین بازار فیزیکی و بازار گواهی سپرده سکه اشتیاق خریدی می باشد که در بازار فیزیکی موجود است و به علت عدم پاسخگویی عرضه، این افزایش قیمت در بورس خودش را به نمایش می گذارد  و قیمت در آنجا کشف خواهد شد .

وی با بیان اینکه قیمت طلا در ایران تحت تاثیر قیمت جهانی طلا و نرخ ارز است، یادآور گشت : این دو عامل تاثیر وزنی بر افزایش یا کاهش قیمت سکه قرار می دهد ؛ بنابراین به طور مستقیم با افزایش یا کاهش قیمت ارز، نرخ سکه هم دچار تغییر خواهد شد .

سرمایه‌گذاری عام در اصل اوراق بهاداری می باشد که سازمان‌ها ، ارگان‌ها و موسسات مالی به جهت تامین کردن بخشی از هزینه‌های مالی با اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ‌ایران منتشر می‌کنند .

منبع : tgju.org