متن کامل مطلب

اقدامات تنبیهی گمرک در ارتباط با مرتفع ساختن تعهدات ارزی صادرکنندگان

رئیس کل گمرک از اقدامات سازمان گمرک برای صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکنند خبر به میان آورد .

طبق گزارش افکارنیوز،

سید مهدی میراشرفی  با اشاره به مصوبه دولت مبنی بر پیگیری دستگاه‌های مرتبط با تجارت خارجی برای برگرداندن ارز ناشی از صادرات به کشور اظهار کرد : با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت صمت و سازمان مالیاتی موضوع رفع تعهد ارزی ناشی از صادرات در دستور کار قرار گرفت تا از این طریق صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز رغبت کنند .

اخبار اقتصادی- رئیس کل گمرک در پاسخ به این سوال که طی روزهای اخیر بعضی کالاهای صادراتی در مرزها معطل شده و این معطلی از سمت گمرک بوده است ، ضمن تایید آن، تصریح داشت : به علت شیوع ویروس کرونا بعضی از مرزهای بسته شد و فشار آن روی مرزهایی بود که همچنان باز می باشد . به عنوان مثال در مرز بازرگان گاهی اوقات تا هزار دستگاه کامیون ورودی و خروجی کالای تجاری بوده است . اما اکنون مرز رازی نیز برای صادرات کالا به سمت ترکیه باز شده است .

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه رویکرد ما تسهیل صادرات و واردات با استفاده از مسیر سبز گمرکی می باشد ، بیان کرد : قطعا در این رویه برای صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نکرده باشند تجدید نظر خواهد شد و این اقدام آغاز شده است.

وی تاکید داشت : در حال حاضر اطلاعات صادرات به بانک مرکزی ارسال می گردد و پس از پالایش، نام شرکت‌هایی که رفع تعهد ارزی نکرده یا رفع تعهد آنها ناقص باشد به گمرک ارائه می گردد . بر این اساس تا جایی که قانون اجازه دهد با آنها رفتار خواهد شد .

 

* سه اقدام تنبیهی گمرک در ارتباط رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان

رئیس کل گمرک در مورد اقداماتی که قرار است برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان انجام شود، اعلام داشت : در گام اول از تسهیلات ویژه گمرکی محروم می شوند ، همچنین معافیت مالیاتی صادراتی آنها مراعا و منوط به رفع تعهد ارزی خواهد ‌شد و در ادامه کالای آنها از مسیر سبز گمرکی به مسیر زرد و قرمز هدایت خواهد شد .

معاون وزیر اقتصاد یادآور گشت : وزارت صمت نیز برای کارت‌های بازرگانی اشخاصی که رفع تعهد ارزی نداشته اند محدودیت اعمال خواهد کرد و اگر نتیجه نداشته باشد این کارت‌ها ابطال خواهد شد و در صورتی که این روش‌ها جواب ندهد به مراجع ذی ربط و قضایی معرفی می شوند .

منبع : tgju.org