متن کامل مطلب

شکست اولین حمایت دلار

چهارمین نزول پیاپی دلار در خردادماه، قیمت این ارز را از سطح حمایتی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی عقب کشاند . روز چهارشنبه، شاخص ارزی ۲۳۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۷ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفته شد . این عدد کمترین قیمت به ثبت رسیده برای دلار از ۲۷ اردیبهشت‌ماه بود و سبب شد انتظارات کاهشی در بازار فعال‌تر گردد .

 

به بیان شمار زیادی از تحلیلگران فنی سطح ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی حمایت اول دلار بود و بعد از این باید منتظر واکنش معامله‌گران به ابتدای کانال ۱۷ هزار تومانی باشیم. در واقع از نگاه این گروه، شکست حمایت اول، حرکت دلار به طرف نقطه حمایتی دوم را آسان کرده است.

 در کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران یکی از عوامل کاهش دلار، پایین آمدن قیمت حواله درهم عنوان می‌شد که از کانال ۴ هزار و ۹۰۰ تومانی دور شد و به طرف ابتدای کانال ۴ هزار و ۸۰۰ تومانی در حال حرکت بوده است . عده‌ای از فعالان هم متغیر بیرونی دیگری یعنی سبزپوش شدن بازار سهام را در کاهش قیمت دلار تاثیرگذار دانستند. از نظر آنها، تضعیف شاخص کل بورس همچین سیگنالی را به نوسان‌گیران بازار ارز داده بود که امکان وارد شدن تقاضای جدید به بازار موجود است و آن‌ها می‌توانند با تکیه بر بالا نگه داشتن دلار، جذابیت بازار خود را برای سرمایه‌گذاران بورسی افزایش دهند که شاهد تضعیف ارزش سهام‌هایشان بودند. با این حال، روز چهارشنبه، شاخص کل بورس با بیش از ۱۲ هزار واحد افزایش روبرو شد و این موضوع تا حدی در تغییر انتظار معامله‌گران ارزی تاثیرگذار بود.

 

 

گروه دیگری از فعالان بر این باور بودند ، تقویت قیمت دلار در هفته‌های قبل ناشی از تضعیف سمت عرضه برای پاسخگویی به تقاضای تجاری بوده است . به باور این گروه، به احتمال زیاد یا تقاضای تجاری کم شده است یا سمت عرضه برای پاسخگویی تقویت گشته است و همین عامل کاهش قیمت‌ها را رقم زده است. در واقع در نگاه این گروه بیشتر از عوامل بیرونی، بازار ارز متاثر از متغیر‌های بیرونی می باشد . این گروه واکنش بازارساز در هنگام بالا رفتن اخیر دلار را نیز مثبت ارزیابی می‌کنند و باور دارند، نوع قیمت‌گذاری ارز در سامانه نیما و صرافی‌های منتخب در تغییر مسیر دلار بازار آزاد تاثیرگذار بوده است . به گفته آنها، بازارساز از یکطرف اجازه داد قیمت‌ها در سامانه نیما بالاتر بروند و از این طریق صادرکنندگان را تشویق به عرضه بیشتر ارز کرده است . در کنار این، راه را برای رانت‌جویی تا حدودی بست و اجازه نداد تقاضای کاذب وارد معاملات گردد . اضافه بر این، بازارساز قیمت دلار در صرافی‌های منتخب را پله پله و هماهنگ با بهای این ارز در بازار آزاد بالا برد و از این طریق مانع از شکل‌گیری صف تقاضا برای خرید ارز ارزان در بازار گشت .

درست است که چنین تاکتیک‌هایی در افت قیمت تاثیرگذار بوده است ، ولی برای مشاهده تاثیرگذاری سیاست‌های بازارساز باید بیشتر صبر کرد تا ببینیم آیا روند نزول نوسانات ادامه پیدا خواهد کرد یا کاهش روز‌های اخیر تنها یک اصلاح قیمتی بوده است که نوسان‌گیران تلاش کردند بعد از دو بار ناکامی در شکست محدوده ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومانی به دست آورند. در واقع بعضی تحلیلگران فنی بازار بر این باور بودند ، افت قیمت دلار در روز‌های اخیر بیشتر از آنکه ناشی از سیاست‌های بازارساز یا افت تقاضای تجاری باشد، ناشی از به فروش رساندن معامله‌گرانی بود که به‌دنبال به فروش رساندن بخشی از ارز‌های خود بودند که در قیمت‌های پایین‌تر خریداری شده بود. در واقع از نظر آن‌ها دسته‌ای از نوسان‌گیران سودگیری را شروع کردند و در حال حاضر به‌دنبال خریداری در قیمت‌های پایین‌تر می باشند . بعضی از فعالان برخلاف این عده بر این باورند بازار در سال گذشته نیز بعد از شوکی موقت در اردیبهشت‌ماه، از خرداد سیر نزولی به خود گرفت و در سال جاری نیز همچین سناریویی پیش روی بازار خواهد بود.

در روزی که دلار از سطح مهمی افت پیدا کرد ، سکه تمام بهار آزادی نیز بیکار ننشست و از کانال ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی کاهش یافت . حدود ساعت ۴ بعدازظهر دیروز سکه امامی در معاملات عمده بازار با قیمت ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش می رسید که ۱۴۰ هزار تومان کمتر از روز سه‌شنبه بوده است.

منبع : سایت طلا