متن کامل مطلب

طلاهای تقلبی در بازار ؛ مراقب باشید | چشم‌اندازی به بازار طلا

گرایش به نگه داری پایداری ارزش دارایی‌ها سبب شده مردم به دنبال تبدیل کردن پول خود به کالاهای خاص باشند که من جمله آنها خریداری طلا می باشد اما باید نگران کلاهبرداری هم باشیم .

طبق گزارش همشهری آنلاین، زمانی که تقاضا و نیاز بالا رفته گروهی از آن سوء استفاده می کنند و کالاهای تقلبی عرضه می دارند . این موضوع در مورد شمار زیادی کالاها از موبایل گرفته تا دارو موجود است . 

شناخت کالای اصلی از بدلی و تقلبی کار سختی می باشد که تنها از عهده افراد متخصص برمی‌آید. 

اکنون با بالا رفتن گرایش به خریداری طلا این امکان که خریدن طلایی ناخالص یا با عیاری کمتر از آنچه ادعا می‌شود بخرد بالا می باشد .

یکی از شایع‌ترین تقلب‌ها در طلا را می‌توان در طلاهای آب شده مشاهده کرد . طلای آب شده، به آن دسته از طلاها می گویند که از ذوب یک یا مجموعه‌ای طلای پرداخت شده حاصل می شود . مثلا النگوها یا انگشترهای قدیمی که مدل آنها دیگر به روز نبوده را آب کرده و دوباره آن را پرداخت می‌کنند. چون روی طلای آب شده  کاری انجام نمیگیرد ، از این روی قیمت آن کمتر از طلای پرداخت شده می شود . بنابراین خیلی ها تمایل به این دارند از این نوع طلا خریداری کنند. در این ارتباط رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با هشدار به خریداران طلای آب‌شده بیان کرد : افراد ناآشنا نباید وارد خرید طلای آب‌شده بشوند ، زیرا امکان دارد فریب خورده و سرمایه آنها با خطر روبرو شود.

وی اضافه کرد : بعضی افراد کلاهبردار اقدام به تخلف در به فروش رساندن طلای آب‌شده می‌کنند که سبب زیان خریداران می گردد ، زیرا اشخاص کم اطلاع قادر به این سوءاستفاده ها نمی باشند .

محمدولی یادآور شد : اگر در بخش مصنوعات طلا، تخلف اتفاق افتد ، قابل رصد می باشد ، اما طلای آب‌شده به سختی قابل پیگیری می باشد .

وی بیان کرد : البته میزان تخلف در بازار طلا و فروش طلا و سکه تقلبی در این بازار، نسبت به قبل کاهش زیادی پیدا کرده است که نتیجه بالا رفتن نظارت بانک مرکزی، نهادهای نظارتی و اتحادیه طلاوجواهر می باشد .

رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط چشم‌انداز بازار طلا در روزهای آتی نیز بیان کرد : اگر بر وضعیت فعلی، کنترل بیشتری صورت پذیرد و اتفاق مهم و جدیدی اتفاق نیفتد ، روند فعلی ادامه پیدا خواهد کرد که با آرامش و نوسان‌های محدود همراه خواهد بود.

منبع : tgju.org