متن کامل مطلب

حمایت چاپ پول از طلا / فد تلاش می کند در مورد نرخ بهره منفی حرف به میان نیاورد

طلانیوز:در یک یادداشت تحقیقاتی از گروه مدیریت دارایی یو اس بانک آورده شده است : سیاست پولی سست باید همچنان ادامه دهنده حمایت از قیمت طلا باشد .

فدرال رزرو به منظور مقابله با عواقب اقتصادی ناشی از ویروس همه گیر COVID-19 ، نرخ بهره ایالات متحده نرخ بهره را به نزدیک صفر کم کرده است و همچنین شماری از برنامه های دیگر از جمله اقزایش نقدینگی ( کیوایی) را به راه انداخته است .

طبق گزارش از کیتکو ،روز دوشنبه طلای Comex پیش از عقب نشین در انتهای مبادلات ( تحت تاثیر خوش بینی ها در ارتباط کشف واکسن )به 1.775.80 دلار در هر اونس رسید ،( روز سه شنبه هم افت قیمت داشت ) که بیشترین سطح از اواسط آپریل ، پیش از عقب نشینی بوده است .: "هفته قبل طلا 2.5 درصد افزایش پیدا کرد و در روند صعودی قرار گرفت ." ..."پتانسیل تورم آینده ناشی از چاپ پول های بانک مرکزی باید حامی قیمت طلا باشد ."

همچنین وردنس کاپیتال ادوایزر در مطلبی جداگانه اعلام داشت :"فدرال رزرو احتمالاً از صحبت کردن در ارتباط نرخ بهره منفی زیاد به منظور مقابله با ضعف اقتصادی خودداری خواهد داشت ، زیرا اینها می توانند یک ابزار مخاطره آمیز باشند."

احتمال این موضوع در ابتدای سال 2021 بازارهای مالی می باشد ، زیرا شاخص معاملات آتی صندوق فدرال در بعضی از زمانها نرخ های منفی را پیش بینی داشته است .

وردنس چگونگی روند انجام این کار را توضیح داد : بانک ها به جای اینکه از سپرده های خود در بانک مرکزی سود بگیرند ، بلاجبار مبلغی به عنوان کارمزد و هزینه ذخیره سازی به بانک مرکزی پرداخت می کنند . این مورد سبب می شود بانک ها علاقه بیشتری به وام دادن پیدا کنند و از این ابزار در کشورهای دیگر استفاده گشته است .

وردنس یادآور شد : با این حال ، نرخ های منفی بر بانک ها فشار می آورد و آنها مجبورند این هزینه ها را از مشتریان خود دریافت داشه باشند . اثرات نرخ بهره پایین شامل مصرف کنندگان می باشد اما هیچ گونه بهره ای برای پس انداز کننده وجود ندارد .

آنها همچنین ارز ملتی را نیز ضعیف می کنند...... "نرخ بهره منفی ابزاری خطرناک می باشد و فقط باید در بدترین حالت منظور نظر شود." ... "این امر می تواند پیامدهای منفی برای بانک ها و مصرف کنندگان د رپی داشته باشد... در ایالات متحده ، این می تواند به فضای نزدیک به 5 تریلیون دلاری سرمایه صندوق های متقابل  ضرر داشته باشد. "

وردنس بیان کرد ، وقتی اقتصاد به نرخ های منفی مثل ژاپن و اروپا اعتماد کند ، فرار از این سیاست سخت خواهد بود.... "احتمالاً فدرال رزو به منظور حمایت بیشتر از بالا رفتن ترازنامه خود استفاده خواهد کرد، مگر اینکه محیط اقتصادی چیزی دیگری را در نظر بگیرد .

منبع : طلانیوز