متن کامل مطلب

تخفیف ۳۰ درصدی در سرمایه‌گذاری بورسی مطمئن

بانک مسکن پذیره‌نویسی غیرحضوری واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق واسطه‌گری مالی یکم را از طریق سایت، همراه‌بانک و کیوسک‌بانک محیا کرده است .

طبق گزارش گروه بانک و بیمه پول نیوز ، وزارت اقتصاد از هفته گذشته طی اطلاعیه‌ای فراخوان واگذاری واحدهای سرمایه‏‌گذاری صندوق سرمایه‏‌گذاری قابل معامله (ETF) «واسطه‌گری مالی یکم» را انتشار داد  و از ۱۴ اردیبهشت پذیره‌نویسی شروع شده است.

پذیره ‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری از طریق کارگزاری‌های بـورس، سـامانه‌هـای آنلایـن معاملاتی و درگاه‌های غیر حضوری و حضوری شعب بانک‌های مسکن، ملی، سپه، کشاورزی، رفاه کارگران، ملـت، تجـارت، صادرات ایران و قرض‌الحسنه مهر ایران انجام می شود . به همین ترتیب ایرانیان علاقمند به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه می‌توانند سهام دولتی سه بانک و دو شرکت بیمه را که در قالب صندوق‌ واسطه‌گری مالی یکم طی این پذیره‌نویسی عرضه می گردد ، در قالب واحدهای سرمایه‌گذاری به خود تخصیص دهند . این واگذاری، فرصت کم‌نظیری برای وارد شدن آحاد جامعه به بازار بورس را از طریق سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های معتبر به ساده‌ترین روش فراهم کرده است ؛ طوری که صرف داشتن کد ملی و مراجعه به یکی از درگاه‌های اینترنتی تدارک دیده شده برای پذیره‌نویسی، امکان پذیره‌نویسی برای هر ایرانی با رقمی از ۱۰ هزار تا ۲ میلیون تومان بدون محدودیت سنی محیا می شود . ۲ ماه پس از پذیره‌نویسی نیز امکان معامله واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها در بورس فراهم به عمل خواهد آمد .

نکته قابل توجه، نحوه قیمت‌گذاری این واحدها می باشد که در آغاز قرار بود با تخفیف ۲۰ درصدی نسبت به ارزش واقعی سهام شرکت‌های ذکر شده در یک روز پیش از آغاز پذیره‌نویسی صورت پذیرد اما با مساعدت دولت این تخفیف به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است .

پذیره‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‏‌های آنلاین معاملاتی و درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‏‌های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌های منتخب از جمله بانک مسکن شکل می گیرد . در عین حال هم نیازی به داشتن حساب نزد بانک مسکن برای علاقمندان به خریداری واحدهای سرمایه‌گذاری ذکر شده از طریق پیشخوان‌های این بانک نمی باشد . بنابراین هر ایرانی که متمایل به این سرمایه‌گذاری باشد ، می‌تواند با مراجعه به پیشخوان پیش‌بینی شده ذیل پورتال بانک مسکن به آدرس etf.bank-maskan.ir نسبت به پذیره‌نویسی اقدام کرده و برای این منظور کافی است متقاضیان به پیشخوان ذکر شده مراجعه کنند و یا از طریق سایت bank-maskan.ir از طریق انتخاب لینک «پذیره‌نویسی ETF» را عمل کنند .

همچنین کاربران همراه‌بانک مسکن می‌توانند از طریق بخش «پیشخوان» و انتخاب گزینه «پـذیره‌نویسـی ETF» و یا رفتن به پایانه‌های کیوسک‌بانک بـه پذیره‌نویسی اقـدام کنند . طبیعی می باشد که استفاده از مسیر‌های غیرحضوری پذیره‌نویسی با توجه به شیوع ویروس کرونا، شیوه ایمن‌تری نسبت به مراجعه حضوری به شعب می باشد .

طبق گزارش هیبنا، خبرگان بازار سرمایه معتقدند سرمایه‌گذرای در بورس همواره با ریسک همراه بوده و تضمینی برای افزایشی بودن آن نیست . بنابراین اشخاصی که به این بازار وارد می شوند باید روحیه ریسک‌پذیری داشته باشند . در عین حال با توجه به تخفیفی که برای این سهام پیش‌بینی شده است ، این سرمایه‌گذاری قطعاً می‌تواند سودآور باشد.

علاقمندان به این سرمایه‌گذاری تا آخر اردیبهشت فرصت برای پذیره‌نویسی  دارند.

منبع : tgju.org