متن کامل مطلب

اجرا شدن قطعی طرح ترافیک پس از عید فطر / آغاز طرح از ساعت ۸ تا ۱۶

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران ضمن توضیح د رارتباط چرایی عدم اجرای طرح‌های ترافیکی که قرار بود از امروز دوباره برقرار شود، بیان کرد : به دنبال آخرین تصمیم‌گیری‌های گرفته شده، اجرای طرح‌های ترافیکی از روز پس از عید فطر قطعی است .

 

طبق گزارش سایت طلا ،سید مناف هاشمی صبح امروز در واکنش به چرایی عدم اجرای طرح ترافیک از امروز صبح در صورتی که تا شب قبل قرار بود اجرایی شود، بیان کرد : طبق تصمیم گیری ستاد ملی کرونا که طرح ترافیک تهران در راستای عدم استفاده شهروندان از حمل و نقل عمومی اجرایی نشود، اما این مسئله بار ترافیک در پایتخت به ویژه محدوده مرکزی شهر را بالا برده است ؛ به شکلی که در بعضی روزها تا ۴۲ درصد و حتی تا ۱۶۷ درصد نیز بار ترافیکی افزایش پیدا کرد که این مسئله در شیوع ویروس کرونا در حوزه مرکزی شهر تاثیرگذار بوده است.

وی با بیان این نکته که درست است که با عدم اجرای طرح‌های ترافیکی تعداد مسافران در مترو و اتوبوس به یک چهارم کم شده است ، اما سبب شلوغی مراکز محدوده مرکزی تهران شد، بیان کرد : تعداد سفری که با مترو و اتوبوس انجام می‌شد حدود چهار میلیون سفر بوده است ، اما حالا تعداد سفرها به یک میلیون کاهش پیدا کرده است که می‌توانیم با کاهش تعداد مسافران، طرح فاصله گذاری اجتماعی را در مترو و اتوبوس به اجرا درآوریم که قطعا این اتفاق از اثرات مثبت عدم اجرای طرح ترافیک در تهران می باشد .

وی با بیان اینکه ستاد کرونا بعد از اعلام عدم اجرای طرح‌های ترافیکی اعلام کرده بود که پس از گذشت سه هفته می‌توان بحث‌های کارشناسی انجام داد، بیان کرد : وزیر کشور نیز اختیار تصمیم‌گیری در ارتباط اجرای طرح ترافیک را به شورای ترافیک تهران داد که در جلساتی که از ۱۷ اردیبهشت ماه شروع شد با حضور شهردار تهران، نماینده وزیر کشور، رئیس شورای شهر و اعضای کمیسیون حمل و نقل و حتی رئیس ستاد کرونای تهران موضوع اجرای طرح ترافیک را بررسی کردیم که در نهایت تصمیم جمعی بر این بود که اجرای طرح‌های ترافیکی به نفع شهر تهران می باشد ؛ چرا که جلوی سفرهای کاذب در محدوده مرکزی شهر گرفته خواهد شد .

وی با بیان اینکه عدم اجرای طرح‌های ترافیکی در پایتخت باعث شده بود که پاساژها و مراکز خرید محدوده مرکزی شهر شلوغ‌تر گردد ، بیان کرد : در این مدت شاهد پارک دوبله خودروها و کاهش عرض معابر و افزایش ترافیک نیز بودیم.

مناف هاشمی با بیان اینکه در شورای ترافیک تصمیم بر این شد که از ۲۹ اردیبهشت ماه طرح‌های ترافیکی با اعمال بعضی تغییرات در تهران به اجرا درآید ، بیان کرد : با این حال شائبه‌هایی در حوزه کارشناسی وجود داشت و بهتر دیده شد تا اجرای طرح ترافیک چند روزی اجرا نگردد که با شهردار تهران، استاندار و معاونین وزارت کشور صحبت به میان آمد ، اما از آنجایی که به تعطیلات عید فطر نزدیک بودیم و عملا پنجشنبه و جمعه‌ها نیز طرح‌های ترافیکی اجرا نمی‌شود، تصمیم بر این شد که از اولین روز بعد از عید فطر طرح ترافیکی با تغییراتی به اجرا درآید .

اجرای قطعی طرح ترافیک پس از عید فطر
اجرای طرح ترافیک از ۸ صبح تا ۱۶ بعدازظهر

وی با بیان اینکه هم اکنون اجرای طرح‌های ترافیکی از روز پس از عید فطر قطعی شده است ، بیان کرد : طرح ترافیک از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ خواهد بود و کارمندان می‌توانند با استفاده از خودروی شخصی تا پیش از ساعت ۸ صبح به محل کار خود رفته و در نوبت عصر نیز همزمان با تعطیلی ادارات، طرح ترافیک نیز اجرا نخواهد شد ، اما از ساعت ۱۴ افراد می‌توانند از طرح ترافیک خارج شده و شامل جریمه نگردند . هر چند که ما از شب قبل دوربین‌های ثبت تخلف را آماده کرده بودیم، اما بنا به تصمیم طرح‌های ترافیکی از بعد از عید فطر به اجرا درمی آید .

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که در یک برنامه تلویزیونی صحبت داشتند ،  در پاسخ به این سوال که آیا هماهنگی لازم با وزارت بهداشت صورت گرفته بیان کرد : دکتر زالی در جلسه شورای ترافیک حاضر شدند و همه مصوبه را امضا کردند و حتی شب قبل با معاون وی صحبت کردم و با اینکه تاکید بر اجرای طرح ترافیک هم داشتند ، اما مخالفتی برای به عقب انداختن اجرای طرح نداشتند.

وی اضافه کرد : تمام تلاش ما، وزارت بهداشت، کشور و ... این می باشد که بتوانیم جمعیت در اتوبوس و مترو را تحت کنترل درآوریم و طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم . هر چند که احتمال می‌دهیم در حد پنج درصد تعداد مسافران زیاد شود ، اما قطعا اجرای طرح ترافیک وضعیت مرکز شهر را بهتر خواهد کرد .

منبع : سایت طلا