متن کامل مطلب

بالا رفتن توجه به بورس در پی پایین آمدن نرخ سود بانکی!

مدیر عامل سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بیان کرد : در انتهای سال 98 و همزمان با نبود رونق بازارهای موازی هجوم نقدینگی که بازار سرمایه را تنها مأمن امن خود پیش روی خود می دید و پایین آمدن نرخ سود بانکی ، باعث افزایش توجهات به بازار و بالا رفتن شاخص گشت .

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) ضمن بیان مطلب بالا در تحلیل این وضعیت بیان کرد : در آغاز باید خاطرنشان کرد که  این رشد ادامه روند یکساله رشد بازار در سال ۹۸ می باشد ؛ البته با این تفاوت که ورود نقدینگی به بازار و همچنین تعداد سرمایه‌گذاران مستقیم به واسطه اعتماد و جذابیت به وجود آمده ، بیش از قبل شده است و ما دیگر در هر مکانی منتظر شنیدن بحث و گفتگو پیرامون بورس می باشیم .

اخبار اقتصادی- امیرتقی خان تجریشی تصریح کرد : شاید از آغاز سال گذشته علاوه بر نقدینگی زیاد ، افزایش نرخ ارز نیروی محرکه بازار بوده است ، اما در انتهای سال و همزمان با عدم رونق بازارهای موازی هجوم نقدینگی که بازار سرمایه را تنها مأمن امن خود پیش رو می دید و کاهش نرخ سود بانکی ،  باعث افزایش توجهات به بازار و افزایش شاخص گشت .

وی در ادامه گفت : در کنار این عامل حمایت همه جانبه دولت و سایر مسولین از بازار سرمایه و امید به تداوم این حمایت موجب ایجاد اطمینان و اعتماد سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران حقیقی گشته است .

به بیان تجریشی، عامل دیگر شروع عرضه های دولتی همانند شستا، افزایش سهام شناور آزاد در بعضی سهم ها و اقداماتی چون عرضه سهام عدالت و ورود صندوق های قابل معامله دولتی در راستای پاسخ به عطش سرمایه گذاران، عمل به قوانین خصوصی سازی، ایجاد تعادل و همچنین عمق بخشیدن به بازار بود که بر جذابیت بیش از پیش بازار اضافه کرد .

عضو هیات مدیره بورس تهران در ادامه اضافه کرد : دست آخر هم نمی توان از نقش رسانه ها و شبکه های اجتماعی  غافل بود چرا که به واسطه ارائه تحلیل ها ، اطلاع رسانی  و نشر اخبار مثبت بازار سرمایه پازل جذابیت بازار سرمایه و به تعبیری روزهای سبز بازار تکمیل گشت .

مدیرعامل وبانک یادآور شد : در ارتباط جهش متوالی قیمت بعضی سهم ها باید مجموعه ای از اقدامات چند جانبه صورت بپیذرد . اولین نکته هدایت نقدینگی به سوی سهم های بزرگ، شاخص ساز و بنیادی می باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد .

به بیان تجریشی، از بین بردن دامنه نوسان در کنار استفاده از بازرگردانی سهم نیز می تواند به منطقی شدن بازار و تصمیم گیری سرمایه‌گذاران بر اساس تحلیل یاری رساند ، اما مهمترین نکته شاید بالا رفتن شتاب عرضه‌های بزرگ، تسریع در اجرای افزایش سرمایه‌ها و الزام به افزایش درصد سهام شناور آزاد به وسیله حقوقی ها باشد.

وی با بیان اینکه مسأله دیگر فرهنگ سازی و آموزش در ارتباط صندق‌های سرمایه گذاری و سبدگردانی به ویژه برای نو سهامداران می باشد که می‌بایست مورد توجه ویژه متولیان بازار قرار بگیرد ، اضافه کرد : با آموزش مفاهیمی چون ریسک و بازده و همچنین یادآوری این نکته که برای فعالیت مستقیم در بازار سرمایه به صورت مستقیم  نیاز به دانش و تجربه کافی می باشد می توان بسیاری از مخاطرات را برای عمده سرمایه گذاران کم کرد  و از سرمایه گذاری در سهم های غیر ارزنده و به وجود آمدن حباب جلوگیری به عمل آورد .

 مدیرعامل وبانک  تاکید داشت : مقابله سرسختانه و جدی با سیگنال فروشی و اطلاع رسانی غلط در فضای مجازی نکته دیگری می باشد که باید مورد توجه  باشد .

امیرتقی خان تجریشی در ادامه با اشاره به اینکه سهامداران به ویژه جدیدالورود ها باید انتظارت خود از سودآوری بازار را برای سال ۱۳۹۹در حدود میزان تورم تعدیل کرده و منتظر جهش های افسانه ای نباشند تا در صورت اصلاح و ریزش دچار پریشانی و تصمیمات هیجانی نگردند ، اظهار کرد :  در شرایط فعلی بازار تحت تأثیر قدرت نقدینگی، توجه به ریسک های کلاسیک بازار کاهش پیدا کرده است و از آغاز سال ما شاهد روند کاملا صعودی بودیم  اما در نهایت هر صعودی با اصلاح یا نزول همراه می باشد .

وی تصریح داشت : این امر برای فعالان قدیمی تر بازار تجربه شده و محتوم می باشد اما نو سهامداران هم باید برای روزهای قرمز آماده باشند . لذا برخورد هیجانی، عجولانه و سرمایه گذاری بدون دانش و برنامه ریزی شاید بزرگترین خطر برای جدید الورودها باشد.

به بیان این کارشناس بازار سرمایه ،  دید بلند مدت به سرمایه گذاری و انتخاب سهم های بنیادی با پتانسیل رشد بالا می تواند سرمایه نو سهامداران را تا حدودی محافظت کرده و استفاده از ابزارهای غیر مستقیم و کم ریسک تر مثل صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی می تواند اطمینان بخش سرمایه گذاران در هر زمانی را دارا باشد .

امیرتقی خان تجریشی با بیان اینکه در ارتباط سایر ریسک ها می توان به رونق سفته بازی در سایر بازارهای موازی غیرمولد همانند ارز و طلا، ریسک های تغییر قوانین، ریسک سیاسی، افزایش سود بانکی، کاهش بیشتر قیمت کامودیتی ها و خروج پول هوشمند از بازار اشاره داشت، اضافه کرد :  بنابراین جدیدالورود ها باید با تشکیل سبد سرمایه گذاری و استفاده از روشهای غیر مستقیم مثل صندوق های سرمایه گذاری ریسک خود را کم کنند .

مدیرعامل وبانک خاطرنشان شد : مسأله دیگری که می تواند بازار را زیر تأثیر خود قرار دهد این می باشد که بعضی سهم ها به قیمت های بالایی رسیده اند و بعضا از پشتوانه تحلیلی برخوردار نمی باشند ؛ لذا سقوط قیمت آنها روی جو بازار و سایر سهم ها نیز اثرگذار خواهد بود.

وی اضافه کرد : هنوز هم معتقدم که بورس مطمئن ترین و سودآورترین بازار تا پایان سال می باشد . اما قطعا مثل دوماهه اول سال روند صعودی مکرر بازاررا شاهد نخواهیم بود . بازار متعادل خواهد گشت و بعید می باشد که با توجه به حمایت های همه جانبه ای که از بازار صورت می پذیرد بازار به حال خود رها گردد .

امیرتقی خان تجریشی با اشاره به بعضی صنایع جذاب برای سرمایه گذاری اظهار کرد : به طور کلی سهم های بنیادی و بزرگ با نسبت P/E کم تر در اولویت می باشند . اما طبیعتا سهم های صادرات محور با توجه به احتمال افزایش نرخ ارز در حوزه پتروشیمی و معدنی فلزی این توانایی را دارد که جذابیت خودرا داشته باشد. در مرحله بعدی بانکی ها و بیمه ای  ها هم می توانند مورد توجه بازار قرار داشته باشند .

وی در ادامه به موضوع آزادسازی سهام عدالت و اثر آن بر بازار هم اشاره کرد و بیان کرد : در وهله اول آزاد سازی سهام عدالت پتانسیل ورود حدود ۵۰ میلیون نفر را به بازار سرمایه فراهم می کند که خود خبر خوبی برای اقتصاد کشور می باشد . اما در صورتیکه ساز و کار مناسبی برای فروش این سهام در نظر گرفته نشود، عرضه ها بسیار زیاد خواهد گشت که می تواند برای بازار مشکل ساز شده و هم جو بازار و هم زیر ساخت های آنرا تحت تأثیر قرار بدهد .

مدیرعامل وبانک در عین حال اضافه کرد : البته این اقدام می تواند فرصتی را نیز برای افرادی فراهم کند که سهام بعضی شرکت ها را در قیمت های پایین و به شکل خرد از بازار جمع کنند و حتی وارد ترکیب سهامداری گردند .

این کارشناس بازار سرمایه  اظهار کرد : از طرف دیگر به واسطه بدون تجربه بودن سهام داران سهام عدالت این افراد در مدیریت سهام خود امکان دارد با مشکل روبرو شده و اسیر اطلاعات و جوهای نادرست  شوند و علاوه بر از دست دادن سرمایه خود بازار را نیز ایجاد مشکل کنند. نکته دیگر نقدینگی می باشد که با توجه به نوع سهامدارانش به واسطه فروش این سهام از بازار خارج می شود و احتمالا به بازار برنمی گردد .

امیرتقی خان تجریشی در پایان یادآور شد : فشار بسیار زیاد به واحدهای امور سهام ناشر، رعایت حقوق اقلیت و همچنین برگزاری مجامع این شرکت ها نیز مسأله ای است که باید مورد توجه واقع شود .

منبع : tgju.org