متن کامل مطلب

اثرات ویروس کرونا بر صنعت بیمه

سندیکای بیمه گران ایران در گزارشی مفصل اثرات و پیامدهای شیوع ویروس کرونا بر صنعت بیمه را مورد بررسی قرار داد و نوشت : پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد حق ‌بیمه عاید شده کل به کمترین مقدار خود در سال‌های قبل برسد.

طبق گزارش پول نیوز، روابط عمومی سندیکای بیمه‌گران ایران، اعلام داشت :‌ این گزارش از تجمیع گزارش‌های کارگروه‌های توسعه بیمه‌های زندگی، شبکه فروش و بازاریابی، بیمه‌های اتکائی، بیمه‌ های مهندسی و انرژی و بیمه‌های باربری سندیکای بیمه‌گران ایران در ارتباط اثرات و شیوع ویروس کرونا بر رشته‌های تخصصی آنها می باشد .

در مقدمه این گزارش آورده شده است : بدیهی است اثرات اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی هرگونه رخداد فاجعه‌ باری اعم از طبیعی و غیرطبیعی بعد از انتشار و ظهور، در بلندمدت قابل بررسی و اعلان نظر می باشد اما در همین مدت کوتاه بعد از شیوع بیماری کرونا نیز با توجه به اتفاقات افتاده در دنیا و خصوصا کشور عزیزمان، شدت و اثر آن بر حوزه ‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و مشخصا صنعت بیمه تا حدودی قابل پیش بینی می باشد .

در این گزارش تلاش شده تا به طور مختصر و کاربردی، ابعاد مختلف اثرات شیوع گسترده بیماری کرونا بر صنعت بیمه را تشریح و به گرفتن استراتژی‌ های مناسب شرکت‌ های بیمه کمک کرده و نقشه راهی برای این امر معلوم کند.

همچنین در بخش پیامدهای احتمالی شیوع بیماری کووید 19 بر بخش پولی و اسمی اقتصاد ایران (مرتبط با صنعت بیمه) بر صعود حجم نقدینگی و نرخ تورم، افزایش کسری بودجه به دلایلی از قبیل کاهش شدید قیمت نفت، رشد پرداخت ‌های انتقالی و تسهیلات به کسب‌وکارها، کاهش درآمدهای مالیاتی، صعود احتمالی نرخ ارز و بهبود نسبی بازار سرمایه اشاره شده است.

در ادامه این گزارش اثرات و پیامدهای شیوع ویروس کرونا بر رشته‌های بیمه‌ای شامل باربری، هواپیما و کشتی، اتومبیل، آتش سوزی، مسئولیت، مهندسی، بیمه‌های زندگی، بیمه‌های درمان و شبکه فروش مورد بررسی قرار گرفته است .

در نتیجه گیری این گزارش نیز آورده شده است : منفی شدن رشد اقتصادی همگام با اغلب کشورهای درگیر با شیوع ویروس کرونا با بیکاری گسترده همراه می باشد ، در حالی‌که منفی شدن رشد اقتصادی در دهه‌ اخیر (سال‌ های 1391، 1392 و 1397) عمدتاً به دلیل تحریم‌ها و کاهش شدید صادرات نفتی بوده اما به علت بیکاری گسترده (چه ایران و چه کشورهای طرف تجاری ایران) تاثیرگذاری رکود تورمی سال 1399 بر وضعیت اقتصادی کشور فراتر از سال‌های فوق خواهد شد .

در این گزارش همچنین مورد تکید واقع شده است که صنعت بیمه از تمامی بخش های اقتصاد ایران، به طور همزمان و یا با وقفه زمانی تاثیرپذیر می باشد که بیشترین ارتباط صنعت بیمه با بخش خدمات، صنعت و ساختمان می باشد . لذا نرخ بیکاری بالا اثرگذاری رکود تورمی بر صنعت بیمه را گسترش بیشتری می دهد .

نرخ بیکاری گسترده اغلب از طرف مشاغل موقتی خواهد بود (مرکز پژوهش ‌های مجلس، گزارش 17011). این مشاغل اغلب جزء بیمه‌شدگان بیمه‌ های بازرگانی خُرد (نظیر بیمه‌های عمر اندوخته‌دار و بیمه بدنه اتومبیل) و بیمه‌های گروهی (نظیر بیمه درمان یا عمر و حوادث گروهی) نمی باشند .

در این گزارش تصریح شده : با رشد نرخ تورم و نرخ ارز، ارزش سرمایه مورد تعهد بیمه و به تبع آن قیمت اسمی بیمه‌نامه‌ها افزایش پیدا می کند و لذا این امر باعث رشد حق بیمه تولیدی سرانه هر بیمه‌نامه می‌شود (به خصوص در بیمه‌نامه‌های اموال و مسئولیت)، اما به علت افزایش نرخ بیکاری و فقر در کشور، افزایش نرخ‌های حق بیمه محدود می گردد .

متوسط حق‌ بیمه عایدشده به ازای هر بیمه‌نامه به دلیل افزایش احتمالی نرخ تورم و نرخ ارز با شیب ملایم‌تر از سال‌ های قبل افزایش پیدا خواهد کرد به همین علت تعداد بیمه‌نامه به فروش رسیده به دلیل افت شدید رشد اقتصادی و نرخ بیکاری بالا بالاخص در بخش‌های خدمات و صنعت، احتمالاً با کاهش همراه خواهد شد .

حق‌ بیمه عایدشده کل صنعت بیمه نیز نسبت به سال‌های قبل با شیب ملایم افزایش پیدا خواهد کرد و پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد حق ‌بیمه عاید شده کل به کمترین مقدار خود در سال‌های قبل برسد .

متوسط نسبت بازده خالص به دارایی‌های شرکت‌های بیمه (ROA) به علت افزایش نسبی ضرایب خسارت، احتمالاً با کاهش نسبی مواجه خواهد شد . متوسط نسبت مطالبات به دارایی‌های شرکت‌های بیمه به علت افزایش فروش اقساطی بیمه‌نامه‌ها، احتمالاً با کاهش نسبی مواجه خواهد شد همچنین متوسط نسبت توانگری مالی شرکت‌های بیمه احتمالاً با کاهش نسبی مواجه خواهد شد .

منبع : tgju.org