متن کامل مطلب

مردم سهام عدالت را نگه دارند و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار سرمایه وارد شوند

یک کارشناس بورس بیان کرد : اینکه سهام عدالت مربوط به شرکت‌های بزرگ و ارزنده بورسی می باشد ، توصیه داشت : مردم حتی‌الامکان سهام عدالت خود را نگه داشته و از سود آن استفاده کنند.

 

طبق گزارش سایت طلا ، کورش شمس امروز در برنامه گفت‌وگوی زنده شبکه خبر در مقابل این پرسش که مردم با سهام عدالت خود چه کنند، بیان کرد : چون سهام عدالت ترکیبی از سهام بزرگترین شرکت‌ها و بهترین بنگاه‌های کشور می باشد ، اگر من به جای سهامداران عدالت باشم، این سهام را به فروش نمیرساندم و نگه می‌داشتم و حتی اگر امکانش بود به آن اضافه می‌کردم.

وی همچنین در ارتباط با اینکه مردم چگونه در بورس حضور پیدا کنند، اضافه کرد : بعضی از سرمایه‌ها تمایل دارد که به سوی بورس بیاید و بهترین روش برای تازه‌ واردها این می باشد که از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی مجوزدار در بورس حضور به عمل آورند .

این کارشناس بورسی در ارتباط سؤال یکی از مخاطبان برنامه که گفته بود آیا خریداری واحدهای صندوق واسطه‌گری مالی (ETF) سرمایه‌‌گذاری مناسبی است، یان کرد :  قطعاً این گونه می باشد ، چون صندوق واسطه‌‌گری مالی محلی مناسبی برای سرمایه‌گذاری می باشد و این صندوق‌ها به شدت ارزان به مردم واگذار می گردد و اگر مردم قیمت سهام موجود در این صندوق‌ها را با آنچه در تابلوی بورس وجود دارد، مقایسه کنند سهام این صندوق‌ها خیلی نازل و ارزان به آنها ارائه می گردد .

شمس همچنین در ارتباط دلایل نوسانات اخیر شاخص بورس بیان کرد : کسانی که می‌خواهند در بورس سرمایه‌گذاری داشته باشند ، باید به اقتصاد خرد بنگاه‌های بورسی آگاه باشند ، اما اگر دانش کافی را ندارند می‌توانند از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری که ریسک کمتری و بازدهی بیشتری دارند، در بورس سرمایه‌گذاری داشته باشند .

وی در ارتباط این پرسش که آیا رشد شاخص بورس حبابی است، بیان کرد : امکان دارد بعضی از سهام در بازار گران معامله گردد اما کلیت بازار سرمایه گران نمی باشد و باید روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را مردم بدانند و سهام ارزنده را بشناسند . امکان دارد یک سهم در بورس حتی صف خرید داشته باشد، اما در واقع ارزنده نباشد و شخصی در بازار برنده است که از ارزش شرکت‌ها آگاهی داشته باشد . 

این کارشناس بورسی تأکید داشت : رشد بورس حبابی نبوده و امکان دارد ، بعضی از سهام گران معامله گردند و گران بمانند همان گونه که قیمت مسکن به شدت گران شد و با همان قیمت بالا معامله می‌شود و افت نکرده است . 

شمس در ارتباط اینکه سهام چه شرکتی را باید خریداری کنیم ، عنوان داشت : شرکت‌هایی که بتوانند سودآوری بیشتری و منظمی به سهامداران ارائه دهند و اصطلاحاً EPS منظم و خوبی را دارا باشند . همچنین شاخص دیگر انتظار سودآوری شرکت‌ها یا اصطلاحاً P به E بهتری داشته باشد و اگر شخصی مسلط به این موارد نیست از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری که هم ریسک کمتر و هم سود بالایی دارند استفاده به عمل آورند .

وی در ارتباط اینکه یکی از مخاطبان گفته بود، ماشین و طلای خود را به فروش میرساند تا در بورس سرمایه‌گذاری کند، بیان کرد : اگر ماشین را برای یک سرمایه‌گذاری خریداری کرده است ، چون کالای مصرفی می باشد و در بلندمدت قیمت آن کاهش پیدا می‌کند و به طور کلی بازار بورس در یک بازه 20 ساله از همه بازارها حتی مسکن، طلا و ماشین پربازده‌تر بوده و خودرو که به عنوان کالای استهلاک‌پذیر در درازمدت است محل خوبی برای سرمایه‌گذاری نمی باشد .

در این برنامه همچنین شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس نیز بیان کرد :  نقدینگی سرگردان در جامعه رقم بسیار بالایی می باشد و در حال حاضر حدود 1500 میلیارد تومان نقدینگی از طریق بانک‌ها به وجود می آید که سیاست بانک مرکزی کاهش نرخ سود سپرده می باشد ، بنابراین بخش عمده‌ای از این نقدینگی به بازارهای دیگر از جمله به بورس روانه می گردد .

وی اضافه کرد : اولین بازاری که سرمایه‌های خرد مردم به آن وارد می‌شود، بورس اوراق بهادار می باشد ، البته بازارهای پولی و مالی و بورس با هم در ارتباط می باشند و وقتی این پول وارد بازار سرمایه می گردد ، طبعاً‌ باعث افزایش شاخص بورس می گردد .

عضو شورای عالی بورس تأکید داشت : افزایش شاخص بورس نگرانی به وجود نمی آورد و علت عمده آن نقدینگی بالا در جامعه می باشد .

چراغی اضافه کرد : حتی اگر شرایط کرونا به وجود نمی‌آمد، زمینه رشد بازار سرمایه از شهریور و مهر سال گذشته شروع شده ، واردات بعضی از کالاها دشوار شد، قیمت ارز افزایش پیدا کرد و این عوامل به رشد بازار سرمایه کمک می‌کند.

وی همچنین در مورد اینکه گفته می‌شود قرار است 32 شرکت زیر مجموعه بنیاد مستضعفان وارد بورس شوند، بیان کرد : این اتفاق خوبی می باشد . ورود شرکت‌های جدید به بورس می‌تواند عمق بازار را افزایش داده و در سازمان بورس هم شرایط را به گونه‌ای فراهم می‌کنیم که ورود شرکت‌های جدید به بورس راحت باشد.

عضو شورای عالی بورس بیان کرد : بانک‌ها منابع کوتاه‌مدت فراهم می آورند ، اما شرکت‌ها با ورود به بازار بورس می‌توانند تأمین مالی بلندمدت به انجام رسانند .

چراغی تأکید داشت : اقتصاد ما به سوی تأمین مالی بورس محور حرکت داشته و کریدور جدیدی برای تأمین مالی در کشور به وجود آمده که از طریق بورس صورت می پذیرد .

وی اضافه کرد : قبلاً فقط دولت و شهرداری‌ها توانایی این را داشتند در بازار سرمایه با نشر اوراق به جمع‌آوری نقدینگی و اجرای پروژه‌های خود بپردازند، اما اکنون شرکت‌های خصوصی با ورود به بورس می‌توانند اوراق منتشر کرده و به تأمین مالی بپردازند، و نیز شرکت‌های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان می‌توانند از طریق بورس به تأمین اقدام به عمل آورند .

منبع : سایت طلا