متن کامل مطلب

همه چیز در ارتباط با "هانتا ویروس"

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور جزییات ویروس جدید تحت عنوان هانتا ویروس را شرح داد .

علی صفر ماکنعلی با بیان اینکه جوندگان مخزن هانتا ویروس میباشند ، اظهار داشت:عارضه ریوی هانتاویروس یک بیماری تنفسی شدید و گاه کشنده در انسان میباشد که در اثر عفونت با ویروس هانتا به وجود می آید . این بیماری در سال ۱۹۹۵ جزو "بیماری های اخطار کردنی" در برخی از کشورهای توسعه یافته بود. هانتا ویروس برای نخستین بار در دهه ۱۹۵۰ در جنگ بین آمریکا و کره و در رودخانه Hantan در کره شناسایی شد.

وی در ادامه گفت : هرکسی که با جوندگان حامل هانتا ویروس در تماس قرار بگیرد در معرض خطر ابتلا به عارضه ریوی هانتا ویروس میباشد. مواجهه با جوندگان آلوده به این ویروس در داخل و اطراف خانه می تواند آلودگی انسان  را باعث شود .

هانتا ویروس در کجا پیدا می شود؟

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور افزود : موارد انسانی عفونت هانتا ویروس کم میباشد و معمولا در مناطق روستایی، جنگل ها، مزارع که زیستگاه مناسبی برای جوندگان میباشد ، اتفاق می افتد . البته اطراف خانه یا محل کار و مکان هایی که جوندگان امکان دارد در آن زندگی کنند مثل انبارها، ریخته ها... محل های بالقوه ای میباشند که امکان دارد افراد را در معرض ویروس هانتا قرار دهند.

روش انتقال ویروس هانتا به انسان به چه صورت است ؟

وی در بخش دیگری از صحبت هایش روش انتقال هانتا ویروس به انسان را تشریح داد و بیان کرد : این ویروس توانایی این را دارد که از طریق نیش جوندگان آلوده به ویروس به انسان انتقال یابد که روش بسیار نادری میباشد . همچنین هانتا ویروس می تواند از طریق تماس با ادرار، مدفوع و یا بزاق جوندگان آلوده و سپس منتقل شدن آن به انسان میشود از طریق لمس بینی یا دهان خود نیز انتقال یابد . از طرفی مصرف غذای آلوده به ادرار ، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده نیز می تواند افراد را دچار بیماری کند.

علائم بالینی این بیماری

وی با بیان اینکه دوره کمون بیماری به نظر می آید بین ۱ تا ۸ هفته بعد از قرار گرفتن در معرض ادرار تازه ، مدفوع یا بزاق جوندگان آلوده به وجود آید ، اظهار داشت : علائم بالینی شبیه علائم کووید ۱۹ ( تب، سرفه، تنگی نفس) میباشد . علائم اولیه نیز شامل خستگی ، تب و دردهای عضلانی میباشد.همچنین میزان مرگ و میر در انسان حدود ۳۸ درصد میباشد.

راه های پیشگیری از هانتا ویروس

وی در ادامه بیان کرد : تماس با جوندگان را در خانه ، محیط کار خود از بین برده یا به حداقل رسانید. اگر مکان زندگی یا کار شما، مناسب برای حضور جوندگان نباشد آنها به این مکان ها نخواهند آمد و بنابراین کمتر با آنها تماس خواهید داشت. همچنین سوراخ ها و شکاف ها را در خانه یا گاراژ خود از بین ببرید . تله هایی را در داخل و اطراف خانه خود قرار داده تا آلودگی جوندگان کم شود . همچنین محل زندگی و پیرامون خود از مواد غذایی پاکسازی کرده و در محیط زندگی شما غذا برای تغذیه آنها موجود نباشد .

به گفته وی نتایج تحقیقات اخیر نشان دهنده این است که بسیاری از افراد بعد از تماس مکرر با جوندگان و یا مدفوع آنها به عارضه تنفسی هانتاویروس مبتلا شدند .

یک نفر در چین بدلیل ابتلا به هانتا ویروس جان باخت

وی اضافه کرد : رسانه ها خبری با تیتر " مسافر چینی که در داخل اتوبوس جان باخت نتیجه تست هانتا ویروس آن مثبت بود" انتشار دادند . در حقیقت مسافری که از یون نان (Yunnan) با اتوبوس در حال سفر به استان شاندونگ برای رفتن به محل کارش بوده است روز دوشنبه هفته جاری در داخل اتوبوس در دنیا رفت . ۳۲ مسافر دیگر در اتوبوس نیز مورد آزمایش قرار گرفتند و تا به حال اطلاعات بیشتری در رابطه با این مورد انتشار نیافته است  .

برنامه کنترل موش در امکان خاص جدی بگیرید

به گفته وی جوندگان به عنوان مخزن این بیماری میباشند بنابراین بیماری مشترک تلقی داده میشود و برنامه کنترل موش در اماکن خاص ( مرغ داری ها، انبارهاو ..) باید جدی گرفته شود .

وی در پایان بیان کرد : با توجه به سبک زندگی و سطح بهداشت مردم کشور ما سطح چنین مخاطره ای برای مردم کشور ما بسیار پایین میباشد و نباید هیچ نگرانی در این زمینه وجود داشته باشد .همچنین افرادی که با جوندگان مشغول به کار هستند و یا افرادی که در اماکن خاص دارای جونده، فعالیت میکنند که امکان دارد محل کارشان دارای جمعیت قابل توجهی از جوندگان باشند، باید معیارهای بهداشتی - محافظتی را مراعات کنند.

منبع : سایت طلا