متن کامل مطلب

ماجرای دریافت وام از صندوق بین المللی پول توسط ایران به کجا رسید ؟

مواضع احتمالی آمریکا و مساله FATF موانع اصلی برای دریافت وام ایران از صندوق بین المللی پول میباشند .

طبق گزارش سایت طلا ، ویروس کرونا که تقریبا تمامی کشورهای دنیا را درگیر خود کرده است در ماه اسفند به ایران وارد شد و به دنبال این اتفاق و با توجه به شیوع گسترده کروناویروس ، ایران بعد از حدود ۶۰ سال از صندوق بین المللی پول درخواست وامی به ارزش پنج میلیارد دلار کرده است . این درخواست بعد از آن روی داد  که کریستالینا  جیورجیوا، رییس صندوق بین المللی پول با در نظر گرفتن یک بسته وام اضطراری ۵۰ میلیارد دلاری برای کشورهایی که با کروناویروس درگیری بیشتری دارند خبر داد.

به گفته جیورجیوا، حدود ۸۰ کشور تا اکنون برای دریافت تسهیلات از صندوق بین المللی پول یاری خواسته اند که درخواست آن ها در حال بررسی میباشد اما صندوق بین‌المللی پول با درخواست ونزوئلا در ارتباط با دریافت کمک پنج میلیارد دلاری مخالفت کرده است . طبق بیانات سخنگوی این نهاد، دلیل مخالفت با این درخواست این میباشد  که بین کشورهایی که عضو صندوق برای به رسمیت شناختن نیکلاس مادورو تحت عنوان رییس جمهور اختلاف نظر میباشد . بعضی از کشورهای آمریکایی و اروپایی، خوان گوایدو، رهبر مخالفان را به عنوان رییس جمهور به رسمیت میشناسند .  

شورای آتلانتیک تحت عنوان گزارشی به بررسی موانع دریافت وام پنج میلیارد دلاری ایران از صندوق بین المللی پول پرداخته که با توجه به شدید شدن تحریم ها بر ضد کشور از زمان روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، احتمالا روندی طولانی پیش رو خواهد بود. 

طبق گفته این شورا، افزایش تحریم ها و کاهش شدید قیمت نفت باعث شده تا اقتصاد ایران در شرایط سختی برای مقابله با کرونا قرار بگیرد. شکی وجود ندارد که جامعه جهانی باید راهی برای کمک به مردم ایران در مقابله با ویروس کرونا بیابد اما اکنون دو مانع مهم بر سر راه پرداخت این وام به ایران موجود است: نخست موضع آمریکا که تحریم های شدیدی بر ضد ایران وضع کرده است و از آنجا که بزرگ ترین سهامدار صندوق بین المللی پول نیز به حساب میرود از حق وتو در این نهاد برخوردار میباشد و دوم تصمیم کارگروه ویژه اقدام مالی برای برگرداندن اقدامات تقابلی علیه ایران در ماه بهمن که همین مساله کار یافتن بانک های مناسب برای انجام تراکنش های مالی مربوطه را با دشواری روبرو می کند. 

مقامات آمریکایی مدعی این شده اند که اقلام بشردوستانه از نظام تحریمی آمریکا معاف میباشند . مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در کنفرانسی خبری مدعی شده بود که آمریکا از طریق کانال های مختلف به ایران پیشنهاد کمک برای مقابله با ویروس کرونا را داده است. 

با این حال جوزف بورل، کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرده است که این اتحادیه از درخواست ایران برای دریافت وام از صندوق بین المللی پول را مورد حمایت قرار خواهد داد . وی هم چنین خبر از ارایه کمک هایی به ارزش ۲۰ میلیون یورو به ایران برای مقابله با کرونا داده است. 

پیشتر یکی از مقامات صندوق بین المللی پول بیان کرده بود مذاکرات با ایران برای پرداخت این وام در جریان میباشد و گفتگوها ظرف روزهای آینده ادامه خواهد یافت .

منبع : سایت طلا