متن کامل مطلب

آغاز دوران رکود جهانی متأثر از ویروس کرونا

طلانیوز: به گواه اقتصاددانان، دنیا صد در صد وارد دوران رکود شده است . رکودی که همانند ویروس کرونا ، عالم‌گیر میباشد و اقتصاد تمام کشورها را بیمار می‌کند .

سی‌ان‌ان بیزینس، در مورد آغاز دوره جدید رکود در دنیا می‌نویسد:" از آن‌جایی که رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، ایرلاین‌ها و کارخانه‌ها در سراسر جهان از نیویورک تا پاریس و مادرید بسته شده‌اند؛ اقتصاددانان هشدار می‌دهد که رکود جهانی دیگر یک تهدید مبهم نیست. رکود شروع شده‌ است."

طبق گزارش این خبرگزاری، اطلاعاتی که روز دوشنبه از چین انتشار یافته است ، نشان داد که شیوع ویروس کرونا باعث زمین خوردن این کشور شده است . دومین اقتصاد بزرگ دنیا ، دور از نظر که میباشد که بتواند در زمانی کوتاه، خود را بازیابی کند.

حالا، دولت‌ها و بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکای شمالی، اقداماتی جدی را برای کنترل همه‌گیری ویروس کرونا شروع کرده اند ، آسیا در معرض خطر بسیار بالایی قرار دارد و بازارهای مالی در آن دچار سقوط شده اند . با توجه به این موارد، تعداد کثیری از کارشناسان اعلام داشته اند که وضعیت رکود جهانی، شروع شده است.

«دیوید ویلوکس»، رئیس سابق تحقیقات و آمار فدرال رزرو به سی‌ان‌ان‌بیزینس گفت : «۱۰ روز پیش، عدم قطعیت به‌جایی درباره ورود جهان به رکود وجود داشت، اما حالا در ۱۰ روز بعد میباشیم  و هیچ شکی نیست که اقتصاد جهان، در رکود میباشد.»

در مدت ۱۰ روز گذشته، زندگی روزانه در بیشتر نقاط جهان به طرز شدیدی تغییر پیدا کرده است . تعداد افراد مبتلا به کرونا در سراسر دنیا بر اساس آمار رسمی، از ۱۷۵ هزار نفر رد شده است و کشورها تغییرات زیادی در زندگی روزانه به وجود آورده اند . این اقدامات که قطع به یقین به شوک اقتصادی جدی انجام میپذیرد ، حالا در چین بعد از دو ماه درگیری با ویروس کرونا، خود را به نمایش گداشته است .

سقوط فعالیت‌های اقتصادی همه بخش‌های اقتصاد چین را دربرگرفته است. میزان خرده‌فروشی در این کشور در ماه ژانویه و فوریه، ۲۰.۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه ۲۰۱۹ سقوط یافته است. میزان تولید صنعتی ۱۳.۵ درصد کاهش پیدا کرده و میزان سرمایه‌گذاری نیز حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

اما حالا، چین در تلاش میباشد تا مجددا روی پای خود بایستند. در همین شرایط ، اروپا و آمریکا به سمت زوال می‌روند . ایتالیا با ۲۴ هزار مبتلا به کانون همه‌گیری مبدل شده است . اسپانیا حداقل ۹ هزار مبتلا به ویروس کرونا داراست و ایالت متحده آمریکا نیز تا کنون بیش از ۴ هزار مورد ابتلا را گزارش داده است.

«گلدمن‌ساکس» روز یکشنبه پیش‌بینی خود از تولید ناخالص داخلی آمریکا را کاهش داده است . چرا که هزینه‌ها کاهش پیدا میکند و به علت قرنطینه‌های محلی، در زنجیره عرضه باعث ایجاد اختلال میشوند . بانک سرمایه‌گذاری گلدمن‌ساکس برآورد به عمل آورده است که اندازه اقتصاد آمریکا بین ماه‌های آپریل تا ژوئن، به اندازه ۵ درصد کوچک خواهد شد. در مدت یک ماه ژانویه تا مارس نیز رشد صفر درصدی داشته است. برآورد می‌شود که رشد اقتصاد سالانه آمریکا نیز ۱.۲ درصد کاهش پیدا کند و به تنها ۰.۴ درصد برسد.

«جان هاتیزوس»، اقتصاددان ارشد به سرمایه‌گذاران بیان کرده است : «این تعطیلی و افزایش بی‌قراری‌های عمومی برای ویروس کرونا ، توانایی پیشران رکود بسیار شدید در فعالیت‌های اقتصادی در ماه مارس و آپریل را دارا میباشد.»

شرایط در بازارهای سرمایه تمام دنیا نیز آشفته شده است و خرید و فروش را برای سرمایه‌گذاران با دشواری روبرو کرده است . ارزش بورس آمریکا حالا نسبت به یک ماه پیش، ۲۷ درصد دچار سقوط شده است .

«کوین هاست» اقتصاددان ارشد سابق دولت ترامپ به سی‌ان‌ان بیان کرده است :«احتمال رکود جهانی هم اکنون ۱۰۰ درصد است.»

منبع : طلانیوز