متن کامل مطلب

پیش‌بینی صندوق بین المللی پول از رشد اقتصاد خاورمیانه

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود را از رشد در منطقه خاورمیانه ، آفریقای شمالی ، افغانستان و پاکستان به فقط یک درصد برای سال جاری کاهش داد که نسبت به پیش‌بینی ۱.۵ درصد ماه آوریل کمتر است.

 

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود را از رشد در منطقه خاورمیانه ، آفریقای شمالی ، افغانستان و پاکستان  به فقط یک درصد برای سال جاری کاهش داد که نسبت به پیش‌بینی 1.5 درصد ماه آوریل کمتر است.

 در آخرین گزارش دورنمای اقتصاد جهان که در 23 جولای منتشر شد ، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد این پیش بینیپایین به خاطر دورنمای  تاثیرات فلج کننده تحریم های سخت آمریکا علیه ایران است.

 همه اینها با  آنچه بسیاری از اقتصاد دانها در هفته های اخیر از دور نمای تاریک این منطقه پیش بینی کرده اند همراه است. نگرانی ها درمورد بی ثباتی های ژئوپلیتیکی و تمدید توافق کاهش تولید اوپک بر این پیش ‌بینی‌ها تاثیر می گذارد.

 مسئله کاهش تولید نفت برای یکی از مهمترین اقتصاد های این منطقه اهمیت بیشتری دارد : عربستان سعودی.

 بانک سرمایه گذاری جدوا که مقر آن در ریاض است، اخیرا پیش بینی رشد اقتصادی برای این کشور را در 2019 از 2 درصد به 1.6 درصد کاهش داده است و دلیل آن ضعف بخش نفت این کشور است. این بانک انتظار دارد بخش نفت در سال جاری تنها 0.3 درصد رشد داشته باشد.

  سایر  موسسات از این هم بدبین تر هستند. آکسفورد ایکانامیکس پیش بینی می کند اقتصاد عربستان در سال جاری تنها 0.5 درصد رشد داشته باشد و بخش نفت آن 1.8 درصد به خاطر تمدید توافق کاهش تولید کوچک تر شود.

 مایا سنوسی، تحلیگر ارشد آکسفورد ایکانامیکس، گفت کاهش تولید عربستان به معنای خطر رکود دوم طی 3 سال آینده است. سایر اقتصادهای خلیج فارس هم تحت تأثیر منفی قرار می‌گیرند البته نه تا این حد.

 تولید کمتر و کاهش قیمت نفت یعنی مقامات ریاض با مشکلات دیگری هم روبرو هستند. این موسسه سرمایه گذاری که مقر آن در لندن است، پیش‌بینی کرده دولت عربستان باید برنامه کاهش سوبسیدها را ادامه دهد و مالیات‌ها را هم افزایش دهد تا تأثیر درآمد کمتر نفتی خنثی شود.

 درآمد پایین نفتی فشار  برای صرفه جویی اقتصادی را در سایر کشورهای تولید کننده نفت در این منطقه افزایش می دهد . به نظر می‌رسد کندی رشد اقتصادی در منطقه که در آغاز سال جاری مشهود بود، همچنان ادامه یابد مخصوصاً در کشورهای حاشیه خلیج فارس.

 البته همه چیز اینقدر بد بینانه نیست. پیش‌بینی می‌شود اقتصاد مصر بهترین عملکرد را در منطقه طی چند سال آینده داشته باشد. مراکش یک نقطه امید دیگر است که افزایش تولید اتومبیل  وسیاست های بیشتر حمایتی آن، به رشداقتصادش کمک می کند.

 صندوق بین المللی پول  پیش بینی می‌کند اقتصاد این منطقه در سال آینده 3 درصد رشد داشته باشد و اعلام کرده بخش نفت باید عملکرد خود را بهبود بخشد.

 برای این منظور مشکلات فعلی حمل و نقل در خلیج فارس باید پایان یابد. اتفاقات اخیر خلیج فارس باعث افزایش حق بیمه برای صادرکنندگان نفت خام و نگرانی از عبور آزادانه کشتیها از تنگه هرمز شده است. 

 انتظار می رودبیشترین رشد در سال آینده مربوط به آسیا باشد . پیش بینی می شود اقتصاد کشورهای نوظهور و در حال توسعه در 2019 و 2020 ، 6.2 درصد افزایش یابد و اقتصاد هند 7% یا حتی بیشتر از آن طی سال جاری و سال آینده رشد کند.